Hashim Thaçi e mposhtë Isa Mustafën edhe për Gjykatën Speciale!

09.03.2015 15:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Isa Mustafa edhe pse mban postin e kryeministrit, megjithatë Hashim Thaçi dhe partia e tij, PDK deri më tani po tregohen se ata kollen për gjithçka.
Gazeta Blic ka marrë vesh se ka pasur mospajtime ndërmjet partnerëve të koalicionit sa i përket financimit të atyre që do të akuzohen nga ana e Gjykatës Speciale. Sipas këtij burimi, LDK ka qenë kundër financimit të individëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilët mund të akuzohen, derisa PDK ka insistuar me çdo kusht në realizimin e këtij objektivi.
“Ka pasur përplasje në këtë aspekt. Mirëpo, si duket PDK e fitoj përfundimisht edhe këtë betjë”, ka thënë ky burim.
Qeveria e Kosovës para disa ditësh në mbledhjen e mbajtur, ka marrë vendim që të ekzekutivi të marrë përsipër pagesën e avokatëve për të gjithë personat të cilët akuzohen nga Gjykata Speciale.
Pra, me miratimin e Projektligjit për mbrojtjen juridike dhe mbështetjen financiare të personave të akuzuar potencial në proceset gjyqësore pranë Dhomave të Specializuara, Qeveria ka marrë përsipër që t’i paguaj shpenzimet e avokatëve për të akuzuarit.
As nga Partia Demokratike e Kosovës e as nga Lidhja Demokratike e Kosovës nuk kanë dashur që të flasin rreth kësaj çështjeje zyrtarisht,
PDK deri më tani po tregohet shumë më e fuqishme në qeverisje, ndonëse ekzekutivin e drejton kryetari i LDK-së, Isa Mustafa.
Shefi i Qeverisë është ankuar ndaj Radio Televizionit të Kosovës që po e injoron institucionin e Kryeministrisë, si dhe ndaj zgjedhjes së Agron Mustafës në krye të PTK-së.
PDK e LDK arritën koalicion pesë muaj pas bllokadës institucionale që ndodhi në vend, me krijimin e Bllokut LVAN. PDK ndonëse partia më e madhe, u detyrua që të heq dorë nga posti i kryeministrit, vetëm e vetëm që të mos mbetet në opozitë. Në anën tjetër, Isa Mustafa edhe pse vjen nga partia e dytë, LDK, hiq më pak se tetë deputetë të partisë së tij nuk ia dhanë besimin në Kuvend./ Gazeta Blic

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Kosova merr pjesë në Forumin ndërkombëtarë “E- Apostile Programme” në Fortaleza të Brazilit

Kosova merr pjesë në Forumin ndërkombëtarë “E- Apostile Programme” në Fortaleza të Brazilit

Forca e Sigurisë e Kosovës zuri vendin e dytë në garën ndërkombëtare “Cambrian Patrol 19”

Forca e Sigurisë e Kosovës zuri vendin e dytë në garën ndërkombëtare “Cambrian Patrol 19”

Merkel: Gjermania pro hapjes së negociatave me Shqipërinë, por disa vende kanë rezerva

Merkel: Gjermania pro hapjes së negociatave me Shqipërinë, por disa vende kanë rezerva