Hashim Thaçi e fton në inaugurim edhe Presidentin e Serbisë

30.03.2016 22:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hashim Thaçi e fton në inaugurim edhe Presidentin e Serbisë

​Kryetarit të Republikës së Serbisë, Tomislav Nikoliq, i është dërguar ftesa zyrtare që të marrë pjesë në inaugurimin e Hashim Thaçit kryetar të Kosovës.
Lajmin për këtë ftesë e ka publikuar gazeta e Beogradit “Danas” duke u thirrur në burime jozyrtare të Prishtinës , transmeton Koha.net.

Inaugurimi i Thaçit bëhet më 7 prill e për këtë rast është paparaparë mbajtja e një ceremoni solemne në të cilën janë ftuar mbi 500 personalitete nga vendi rajoni e bota.

Gazeta e Beogradit, duke shkruar për këtë ngjarje thotë se Nikoliq deri më tash nuk ka marrë pjesë në asnjë takim ndërkombëtar ku ka qenë i pranishëm Thaçi e disa herë është takuar me Atifete Jahjagën, porse ato takime nuk kanë pasur asnjë karakter formal.

Thaçi më herët, në një bisedë për Standardin vjenez kishte paralajmëruar se do t’ia bënte ftesën Nikoliqit për të marrë pjesë në inaugurimin e vet kryetar.

“I gëzohem ftesës që do t’ia dërgoj kryetarit Nikoliq”, kishte thënë ai atëherë. “Kjo nuk është gjë e re, ne jemi takuar edhe më parë”, ka shtuar Thaçi.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj përplaset me Baton Haxhiun: “Ti ke qenë i përfshirë në ndarjen e Kosovës”

Haradinaj përplaset me Baton Haxhiun: “Ti ke qenë i përfshirë në ndarjen e Kosovës”

Haradinaj në Tiranë: Edi Rama është ideator dhe ka lobuar për ndarjen e Kosovës

Haradinaj në Tiranë: Edi Rama është ideator dhe ka lobuar për ndarjen e Kosovës

Haradinaj në Open: Rama një ‘hajgarexhi’

Haradinaj në Open: Rama një ‘hajgarexhi’

Halil Matoshi: Atyre që po turren për heqjen e tarifës, Daçiq sot ua bëri 8 me 2

Halil Matoshi: Atyre që po turren për heqjen e tarifës, Daçiq sot ua bëri 8 me 2

Komuna e Kamenicës e bëri hor mësuesen e gjuhës shqipe, gaboi në fjalët elementare

Komuna e Kamenicës e bëri hor mësuesen e gjuhës shqipe, gaboi në fjalët elementare

Tërmkolli: Albulena Haxhiun, është niveli më i lartë i një absurditeti, do të dalë nga studio ta çojë Ramushin në burg… Kush je ti?

Tërmkolli: Albulena Haxhiun, është niveli më i lartë i një absurditeti, do të dalë nga studio ta çojë Ramushin në burg… Kush je ti?

Veliu: Me SHBA-të miqësia është besim

Veliu: Me SHBA-të miqësia është besim

Abrashi: Do ta hiqja sot taksën – para se Grenell të shkonte në Serbi

Abrashi: Do ta hiqja sot taksën – para se Grenell të shkonte në Serbi

Grenell në Beograd: Trumpi pret që taksa dhe fushata e çnjohjeve të përfundojnë shpejt

Grenell në Beograd: Trumpi pret që taksa dhe fushata e çnjohjeve të përfundojnë shpejt

​SHBA: Duhet të jemi të vendosur përballë Iranit

​SHBA: Duhet të jemi të vendosur përballë Iranit

Osmani: Grenell solli energji të nevojshme për dialogun me Serbinë

Osmani: Grenell solli energji të nevojshme për dialogun me Serbinë

Parashikimi i motit për ditën e nesërme

Parashikimi i motit për ditën e nesërme

Kurti dhe Haxhiu takohen me ambasadorin e Italisë, e njoftojnë për bisedimet me LDK-në

Kurti dhe Haxhiu takohen me ambasadorin e Italisë, e njoftojnë për bisedimet me LDK-në

Kosovës po i ikin qytetarët

Kosovës po i ikin qytetarët

Maqedonia e Veriut, kthim pas në luftën kundër korrupsionit

Maqedonia e Veriut, kthim pas në luftën kundër korrupsionit

Zyrtari policor dënohet me një vit burg dhe 500 euro gjobë për marrje ryshfeti

Zyrtari policor dënohet me një vit burg dhe 500 euro gjobë për marrje ryshfeti