Hasani: Presidenti nuk është asnjëri prej pushteteve, Kosovë i ka tre pushtete

13.01.2020 23:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hasani: Presidenti nuk është asnjëri prej pushteteve, Kosovë i ka tre pushtete

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani në një linjë telefonike “Debat Plus” në RTV Dukagjini ka thënë se Presidenti i Kosovës duhet të përfaqësojë unitetin e popullit dhe duhet të jetë neutral në raportet me partitë politike.

Hasani ka thënë se Presidenti nuk është pushtet në Kosovë dhe se sipas tij po manipulohet me opinionin në këtë drejtim, përcjell Telegrafi.

“Në Kosovë ekzistojnë pushteti legjislativ, ekzekutiv dhe ai gjyqësor. Presidenti është garantues i balancimit të këtyre pushteteve përmes kompetencave që ka. Edhe këto kompetenca ai nuk ja jep vetes por ja japin pushtetet tjera”, tha Hasani.

“Diskrecioni që ka Presidenti nuk do të thotë arbitraritet”.

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese ka thënë se Gjykata Kushtetuese ka dhënë mendime deri në vitin 2017 për çështje që kanë parashtruar Institucionet.

“Në aspektin e tanishëm, Gjykata Kushtetuese nuk do t’i kthente përgjigje Presidentit për ndonjë pyetje të mundshme”.

Hasani ka thënë se nuk është në rregull që proceset megapolitike t’i zgjidh Gjykata Kushtetuese.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çfarë ndodhi në shtëpinë e Zhurit ku u vra polici e u plagos fëmija?

Çfarë ndodhi në shtëpinë e Zhurit ku u vra polici e u plagos fëmija?

Haradinaj: Për ndarjen e Kosovës bëhej fjalë për 50 miliardë euro dhe Trepçën si pjesë e Serbisë (Video)

Haradinaj: Për ndarjen e Kosovës bëhej fjalë për 50 miliardë euro dhe Trepçën si pjesë e Serbisë (Video)

Vrau duke goditur me sëpatë 50-vjeçarin, ky është autori i krimit makabër në Korçë

Vrau duke goditur me sëpatë 50-vjeçarin, ky është autori i krimit makabër në Korçë

Haradinaj: Do të kisha qejf unë ta hiqja taksën ndaj Serbisë

Haradinaj: Do të kisha qejf unë ta hiqja taksën ndaj Serbisë

Tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.7 në Kubë, pritet katastrofa

Tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.7 në Kubë, pritet katastrofa

Tërmet në Shqipëri, ndihet edhe në Kosovë

Tërmet në Shqipëri, ndihet edhe në Kosovë

Vrasje për një vend në varreza, e qëllon më sëpatë në mes të qytetit (Video)

Vrasje për një vend në varreza, e qëllon më sëpatë në mes të qytetit (Video)

Vritet një polic dhe dy të tjerë plagosen në Zhur të Prizrenit (Video)

Vritet një polic dhe dy të tjerë plagosen në Zhur të Prizrenit (Video)

Nuk ka marrëveshje LVV-LDK, s’bën punë as QUINT-i

Nuk ka marrëveshje LVV-LDK, s’bën punë as QUINT-i

Presidenti Thaçi e mirëpret planin e Donald Trump për Lindjen e Mesme

Presidenti Thaçi e mirëpret planin e Donald Trump për Lindjen e Mesme

E jashtëzakonshme/Në Kinë nis dhe përfundon spitali brenda 48 orëve

E jashtëzakonshme/Në Kinë nis dhe përfundon spitali brenda 48 orëve

Ende nuk ka marrëveshje, vazhdonë takimi ndërmjet LVV – LDK – QUINT, pa ambasadorin Kosnett

Ende nuk ka marrëveshje, vazhdonë takimi ndërmjet LVV – LDK – QUINT, pa ambasadorin Kosnett

Në Turqi dyshohet për 12 persona të prekur nga coronavirusi

Në Turqi dyshohet për 12 persona të prekur nga coronavirusi

Abazi: Bedri Hamza lexon komunikata, të cilave nuk u beson as vet

Abazi: Bedri Hamza lexon komunikata, të cilave nuk u beson as vet

Këto janë katër pikat kryesore të “Planit për Paqe në Lindjen e Mesme” të presidentit Trump

Këto janë katër pikat kryesore të “Planit për Paqe në Lindjen e Mesme” të presidentit Trump

Nënkryetarët e Kuvendit marrin pjesë në Sesionin e Parë të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës

Nënkryetarët e Kuvendit marrin pjesë në Sesionin e Parë të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës