Hasani: Kurti duhet të merret edhe me zyrtarët serbë që marrin paga, pa shkuar asnjë ditë në punë

19.02.2020 19:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hasani: Kurti duhet të merret edhe me zyrtarët serbë që marrin paga, pa shkuar asnjë ditë në punë

Ish-ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, ka thënë se kryeministri Albin Kurti, do të duhej të merrej edhe me zyrtarët serbë që marrin paga nga buxheti i shtetit e që nuk shkojnë asnjë ditë në punë.

Sipas Hasanit, janë mbi 200 zyrtarë serbë të angazhuar nëpër ministri, të cilët nuk kanë shkuar asnjë ditë në punë, e megjithatë paguhen nga buxheti i shtetit.
“Mbi 200 zyrtarë serbë marrin paga nga buxheti i Kosovës pa shkuar asnjë ditë në punë. Këta zyrtarë janë të angazhuar në të gjitha ministritë e qeverisë së Republikës së Kosovës. Kryeministri Albin Kurti duhet të merret edhe me këta zyrtarë që i kushtojnë shumë buxhetit të Kosovës”, shkruan Hasani në Facebook.

Hasani po ashtu ka propozuar që qeveria të hulumtojë për këta zyrtarë, të mësoj arsyet pse ata nuk shkojnë në punë ose t’i bindë që të vijojnë punën me rregull.

“Qeveria duhet të shohë pse këta zyrtarë nuk shkojnë në punë, ose t’i bind që të vijojnë punën rregullisht ose të shkarkohen”, shkruan Hasani.
Këto komente, ai i bëri pas vendimeve të marra nga Qeveria Kurti sot gjatë mbledhjes së rregullt, ku ndër të tjera u mor vendim për shkarkimin e drejtorëve të bordit të ndërmarrjes publike, “Telekomi i Kosovës”, dhe ka miratuar edhe vendimin për krijimin e listës së tepricës me sekretarët e përgjithshëm të ministrive që preken nga riorganizimi i Qeverisë së Kosovës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veliu i kundërpërgjigjet ashpër Osmanit, e quan “përkthyese të Thaçit”

Veliu i kundërpërgjigjet ashpër Osmanit, e quan “përkthyese të Thaçit”

Haziri: Lajmi i mirë është se rasti i Zhegrës është shëruar plotësisht

Haziri: Lajmi i mirë është se rasti i Zhegrës është shëruar plotësisht

Sanders tërhiqet nga gara, i hapet rruga nominimit të Joe Bidenit 1 orë më herët

Sanders tërhiqet nga gara, i hapet rruga nominimit të Joe Bidenit 1 orë më herët

Ministri Vitia mesazh qytetarëve: Duroni deri në fund të prillit, kjo situatë nuk do të zgjasë më shumë

Ministri Vitia mesazh qytetarëve: Duroni deri në fund të prillit, kjo situatë nuk do të zgjasë më shumë

Flet shitësi i fidanëve nga Malisheva: Nuk e dinim që ishim të infektuar, e kuptuam pas arrestimit

Flet shitësi i fidanëve nga Malisheva: Nuk e dinim që ishim të infektuar, e kuptuam pas arrestimit

Të martën Kuvendi mban seancën e jashtëzakonshme të thirrur nga PDK-ja

Të martën Kuvendi mban seancën e jashtëzakonshme të thirrur nga PDK-ja

Thyhen dhe vidhen pajisje mjekësore në dy QMF të Mitrovicës

Thyhen dhe vidhen pajisje mjekësore në dy QMF të Mitrovicës

Haziri apelon për kursim të ujit: Ende jemi larg kuotës që duhet ta ketë penda e Përlepnicës

Haziri apelon për kursim të ujit: Ende jemi larg kuotës që duhet ta ketë penda e Përlepnicës

Mbi 500 padi penale për shkelësit e masave kundër koronavirusit

Mbi 500 padi penale për shkelësit e masave kundër koronavirusit

Osmani: Po rishikojmë legjislaturën, në mënyrë që shteti ta menaxhojë në plotni këtë krizë

Osmani: Po rishikojmë legjislaturën, në mënyrë që shteti ta menaxhojë në plotni këtë krizë

Lajçak kërkon të takohet me Kurtin, thotë se do t’i kontaktojë edhe udhëheqësit tjerë

Lajçak kërkon të takohet me Kurtin, thotë se do t’i kontaktojë edhe udhëheqësit tjerë

Wuhani del plotësisht nga izolimi, qytetarët përqafohen mes lotësh

Wuhani del plotësisht nga izolimi, qytetarët përqafohen mes lotësh

Shkencëtarët zbulojnë se si koronavirusi i fshihet sistemit imunitar

Shkencëtarët zbulojnë se si koronavirusi i fshihet sistemit imunitar

BE-ja përkrah Kosovën edhe me një grant prej 9.4-milionësh për rimëkëmbjen e ekonomisë pas koronavirusit

BE-ja përkrah Kosovën edhe me një grant prej 9.4-milionësh për rimëkëmbjen e ekonomisë pas koronavirusit

Kjo është gjinia më e rrezikuar nga koronavirusi

Kjo është gjinia më e rrezikuar nga koronavirusi

Kurti thotë se dy ministrat janë ne finalizim të pakos emergjente

Kurti thotë se dy ministrat janë ne finalizim të pakos emergjente