Hasan Malaj, vëllau i heroit të kombit Rexhep Malaj, “qytetar nderi” i Gjilanit

24.06.2018 15:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hasan Malaj, vëllau i heroit të kombit Rexhep Malaj, “qytetar nderi” i Gjilanit

Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, gjaku i derdhur për liri, ndihma e madhe vëllazërore që na e ka dhënë gjithëmone Shqiperia Nënë,ndihma nga aleatet e medhenj SHBA, Anglia, Gjermania, Italia e Franca por edhe shumë shtete tjera me ndikim nëpër botë, bombardimi i aleancës më të fuqishme të globit NATO, për pasojë sollën largimin përfundimtar të Serbisë pushtuese nga Kosova!

Me largimin e pushtuesve dhe gjakpirësve serb nga Kosova, u krijuan përfundimisht realitete të reja e mundesi të mëdha jo vetëm zhvillimi e prosperimi të gjithanshëm, por edhe nderimi e respekti për të gjithë ata shqiptarë që nëpër periudha të ndryshme kanë luajtur rol të madh e të rëndësishëm në luftën titanike e heroike të popullit shqiptar të Kosovës për çlirim nga Serbia pushtuese!

Figurat e mëdha e të rëndësishme që ishin faktoë relevant e me angazhime të mëdha e të forta në organizimin dhe veprimin me trimëri e guxim, shteti dhe strukturat e ndryshme në Kosovë, i nderoi me mirënjohje e dekorata të ndryshme, të cilat krejt në fund kanë një qëllim, nderimin dhe respektin për kontributin e dhënë të secilit në luftën dhe përpjekjet kundër okupimit serb dhe çlirimin e largimin përfundimtar të falangës helmuese e shfarosëse serbe nga Kosova!

Për kontribut në shërbim të Atdheut; për nderim të angazhimit patriotik në luftën për çlirimin e Kosovës; për organizim ilegal politiko-patriotik atdhetar kombëtar; për veprimtari kombëtare të organizuar jashtë Kosovës për të fituar dhe për t’u çliruar Kosova nga Serbia pushtuese, kryetari i Komunës së Gjilanit z. Lutfi Haziri, ka nderuar me shpalljen “Qytetar Nderi” të Gjilanit, patriotin dhe atdhetarin e madh Hasan Malaj, vëllaun e heroit të kombit Rexhep Malaj!

Duke qenë se Hasan Malaj ishte vellau i çelikut të qendresës titanike, shqiptarit të famshëm Rexhep Malaj, ishte në mbikqyrje permanente të pushtuesve serb dhe tradhëtarëve shqiptar, kjo përcjellje gjithmonë e fshehur dhe herë-herë edhe e hapur, këtë burrë të lavdishëm nuk e ndali për asnjë çast të mos vepronte i organizuar me aq sa kishte mundësi, për të quar në vend amanetin e madh të shqiptarit të hekurt, lavdimadhit historik Rexhep Malaj dhe heronjeve e dëshmorëve të tjerë të kombit!

Familja Malaj e heroit të kombit Rexhep Malaj, është familje e madhe dhe stoike e popullit shqiptar jo vetëm në Kosovë!

Në këtë familje të pastër e të qëndrueshme shqiptare, ka pasur në vazhdimësi figura të angazhuara kombëtare të cilat kanë vend të rëndësishm në historinë e qëndresës e të papërkulshmërisë së popullit tonë!

Edhe axha Mehmet Malaj, plaku simbol i familjes jo vetëm malaj, frymëzuesi i gjeneratave të tëra të atdhetarëve shqiptar, është nderuar me nderimin që i është bërë me rastin e shpalljes “Qytetar Nderi” i Gjilani, djalit të tij Hasan Malajt e vëllaut të heroit të Kombit Rexhep Malaj!

Vëllau dhe bashkëshortja e heroit të kombit Rexhep Malaj, te dytë janë të stolisur e të nderuar me titullin “Qytetar Nderi”!

Ky është edhe një vlerësim madhor për flakadanin e pashuar të kombit Rexhep Malaj!

Hanife Malaj bashkëshortja e heroit të kombit Rexhep Malaj, është “Qytetare Nderi” e Gjilanit dhe e Shkupit, tani edhe Hasan Malaj ” Qytetar Nderi” i Gjilanit, ky është një nderim i madh që i bëhet pjestarëve të kësaj familje të madhe shqiptare e cila ka vuajtur shumë dhe është torturuar e maltretuar pamëshirshëm nga udbashët serb e shqiptar, e nëpërmjet këtyre nderimeve, nderohet përjetësisht figura madhore e luftës për liri të popullit shqiptar, të madhit dhe të pavdekshmit, komandantit sypatrembur, themeluesit e kryekomandantit të parë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Rexhep Malaj, siç e ka deklaruar udhëheqësi i popullit shqiptar Ali Ahmeti!

Një familje, dy personalitete dhe tre “ Qytetarë Nderi”!

Nderimi për Hasan Malajn, është nderim edhe për tërë veprimtarinë e organizuar ilegale në Zvicër e kudo në diasporë, sepse Hasan Malaj ishte i organizuar dhe drejtonte me organizatën liridashëse Lëvizja Popullore për Republikën e Kosovës- LPRK!

Pra në Zvicër e kishte epiqendrën e veprimit të tij adhetar, në këtë shtet mik e mbështetës të madh të popullit shqiptar dhe luftës së tij për liri!

Hasan Malaj, edhe kur nuk ishte i shpallur e i nderuar me dekoratën”Qytetar Nderi” i Gjilanit, ishte nderi dhe krenaria e qytetit dhe anamoravës, shtetit të Kosoves dhe kombit shqiptar!

Tani që është edhe de jure i nderuar, kjo na nderon edhe me shumë!

Nderimi shkon te të nderuarit!

Këtë e dëshmojnë të gjithë ata që janë dekoruar me këtë dekorate, në mesin e të cilëve, vend nderi ka zënë edhe Hasan Malaj!

Ismet Sylejmani
Prishtinë, 22 qershor 2018

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


146 raste aktive, në Pejë ankohen se IKSHPK po vonon rezultatet e testimeve

146 raste aktive, në Pejë ankohen se IKSHPK po vonon rezultatet e testimeve

Chelsea e mund Norwichin, kualifikimi në Ligën e Kampionëve gjithnjë e më afër

Chelsea e mund Norwichin, kualifikimi në Ligën e Kampionëve gjithnjë e më afër

Veliu: Do të angazhohem për më të mirën në luftën kundër ekstremizmit dhe terrorizmit

Veliu: Do të angazhohem për më të mirën në luftën kundër ekstremizmit dhe terrorizmit

Qeveria Trump tërhiqet nga vendimi për të privuar nga vizat studentët e huaj

Qeveria Trump tërhiqet nga vendimi për të privuar nga vizat studentët e huaj

Ndalohen 60 persona pa maska në kryeqytet, gjobat nisin nga 500 euro

Ndalohen 60 persona pa maska në kryeqytet, gjobat nisin nga 500 euro

Hyseni: Aleanca Surroi–Kurti dhe VV në emër të keqqeverisjes lufton UÇK-në

Hyseni: Aleanca Surroi–Kurti dhe VV në emër të keqqeverisjes lufton UÇK-në

​Daut Haradinaj: Zyrtarë të qeverisë Kurti janë takuar fshehtas me zyrtarë serbë, le ta pyesin AKI-në iu tregon

​Daut Haradinaj: Zyrtarë të qeverisë Kurti janë takuar fshehtas me zyrtarë serbë, le ta pyesin AKI-në iu tregon

Edhe 13 viktima nga COVID-19, në 24 orët e fundit në Serbi

Edhe 13 viktima nga COVID-19, në 24 orët e fundit në Serbi

Gucati: Gjykata Speciale po e sulmon direkt UÇK’në, jo vetëm Thaçin dhe Veselin

Gucati: Gjykata Speciale po e sulmon direkt UÇK’në, jo vetëm Thaçin dhe Veselin

Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me Covid-19

Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me Covid-19

Daut Haradinaj flet për aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit nga Gjykata Speciale

Daut Haradinaj flet për aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit nga Gjykata Speciale

Itali, regjistrohen 114 raste të reja me koronavirus

Itali, regjistrohen 114 raste të reja me koronavirus

​Zemaj akuzon Vitinë se bleu barna me çmim 500 % më shtrenjtë, lëndën e dërgon në prokurori

​Zemaj akuzon Vitinë se bleu barna me çmim 500 % më shtrenjtë, lëndën e dërgon në prokurori

Trump dhe Erdogan diskutojnë për situatën në Libi

Trump dhe Erdogan diskutojnë për situatën në Libi

Macron premton 100 miliardë euro shtesë për rimëkëmbjen ekonomike

Macron premton 100 miliardë euro shtesë për rimëkëmbjen ekonomike

​217 pacientë me Covid-19 në oksigjenoterapi, 11 të intubuar

​217 pacientë me Covid-19 në oksigjenoterapi, 11 të intubuar