Haradinaj: Trishtuese pamjet e publikuara nga Brovina, kriminelët e kanë vendin në burg

16.05.2019 17:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj: Trishtuese pamjet e publikuara nga Brovina, kriminelët e kanë vendin në burg

Kryeministri Ramush Haradinaj ka komentuar fotografinë e publikuar nga deputetja Flora Brovina, ku shihet një shqiptare duke u dhunuar nga ushtarët serbë.

Ai ka thënë se është ndjerë i trishtuar me atë çfarë ka parë në fotografi, teksa shtoi se ata që i kanë bërë këto krime e kanë vendin në burg.

“Zonja Brovina është vetë një e përndjekur dhe viktimë e krejt veprimeve kundër qytetarëve të vendit pra ajo edhe i simbolizon është edhe simbol i këtyre vuajtjeve, e pash atë fotografi ishte shumë trishtuese nuk mundem me dhanë komente të tjera politike për këtë foto, ne kemi largu ata qe kanë mohu krimet ata që kanë bërë këto krime e kanë vendin në burg. Është me rëndësi që parlamenti sot ka marr vendime të rëndësishme duke e vendos bazë ligjorë për gjenocidin e kryer në Kosovë”, tha Haradinaj.

Këto komente Haradinaj i bëri gjatë nj vizitë që i bëri Policisë së Kosovës, me crat u prit nga drejtori Rashit Qalaj.

Nga aty kryeministri tha se do të vazhdojnë të përkrahin Policinë e Kosovës, që të jetë një forcë e gtshme për t’u ballafaquar me çdo situatë.

“Kosova e ka interes jetikë që të përkrahë policinë pra kapacitet me bazë ligjore. Është e vërtetë që kemi disa të arritura pra nuk dojmë veç me u shqetësua vetëm për ato që na presin shumë punë por sot skemi ardh me u lavdu për të arriturat, por me vazhdua më tutje. Pra FSK-ja Policia AKI-ja kemi bërë një punë të mirë me zjarrfikësit që ta kenë një situatë vepruese me bazë ligjore që i siguron në çdo etapë. Kemi bisedua për aspekte të fuqizimit ligjorë të Policisë më tutje besoj në të ardhmen do të mundë të vazhdojmë më tutje”.

Drejtori i Përgjigjëm i Policisë, Rashit Qalaj u shpreh falënderues ndaj Kryeministrit të vendit dhe dy ministrave për përkrahjen dhe vizitën, teksa i siguroi ata se do të vazhdojnë të ofrojnë siguri për të gjithë qytetarët e vendit.

“Falënderoj Kryeministrin dhe dy ministrat për vizitën në Policinë e Kosovës ne jemi shumë të kënaqur me përkrahjen që Qeveria e vendit po i jep Policisë së Kosovës dhe kjo përkrahje na obligon shumë më shumë që ne të punojmë shtesë që të u ofrojmë siguri qytetarëve. Ne iu zotuam Kryeministrit dhe ministrave që do të bëjmë maksimimunin që ta shtojmë aktivitetin tonë Policorë aktivitetin proaktiv që qytetarët të ndjehen të sigurt”, tha ai, raporton Ekonomia Online.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Beqaj: Gjykata Speciale do ketë pasoja në pastrimin e spektrit politik

Beqaj: Gjykata Speciale do ketë pasoja në pastrimin e spektrit politik

SHBA: Pritet shqyrtimi i projektligjit që u ndalon punonjësve federalë përdorimin e TikTok

SHBA: Pritet shqyrtimi i projektligjit që u ndalon punonjësve federalë përdorimin e TikTok

Paçarizi: Hoti është legjitim por i pafuqishëm përballë Vuçiqit në dialog

Paçarizi: Hoti është legjitim por i pafuqishëm përballë Vuçiqit në dialog

Rreth 60% të votave të numëruara: LSDM 36.78%, BDI 10.34%

Rreth 60% të votave të numëruara: LSDM 36.78%, BDI 10.34%

Deputeti i VV’së thotë se Thaçi nuk është dashur të shkonte në Hagë si president i Kosovës

Deputeti i VV’së thotë se Thaçi nuk është dashur të shkonte në Hagë si president i Kosovës

Irlanda shtyn fazën e fundit e lehtësimit të kufizimeve nga rritja e rasteve me COVID-19

Irlanda shtyn fazën e fundit e lehtësimit të kufizimeve nga rritja e rasteve me COVID-19

Kadrijaj: Votova kundër Gjykatës Speciale, do të votoja edhe për zhbërjen e saj

Kadrijaj: Votova kundër Gjykatës Speciale, do të votoja edhe për zhbërjen e saj

Brukseli: BE të përgatitet për një bashkëveprim të COVID-19 me gripin sezonal

Brukseli: BE të përgatitet për një bashkëveprim të COVID-19 me gripin sezonal

LSDM-ja pret fitore të pastër dhe të sigurt

LSDM-ja pret fitore të pastër dhe të sigurt

Çulev: Gjatë ditës u regjistruan 151 denoncime

Çulev: Gjatë ditës u regjistruan 151 denoncime

Mbyllen vendvotimet në Maqedoninë Veriore, dalja në votime 50,86 për qind

Mbyllen vendvotimet në Maqedoninë Veriore, dalja në votime 50,86 për qind

Si ambasador e përkrahu , tani Bosch e vlerëson të çuditshme Gjykatën Speciale

Si ambasador e përkrahu , tani Bosch e vlerëson të çuditshme Gjykatën Speciale

Mbytet në plazhin e Shëngjinit një 71 vjeçare nga Podujeva

Mbytet në plazhin e Shëngjinit një 71 vjeçare nga Podujeva

Shënohet viktima e 115 nga Covid-19 në Kosovë

Shënohet viktima e 115 nga Covid-19 në Kosovë

Posta solidarizohet me Telekomin, kërkon nga shteti të marrë seriozisht situatën e krijuar

Posta solidarizohet me Telekomin, kërkon nga shteti të marrë seriozisht situatën e krijuar

Sukses i vaksinës “Moderna”, prodhoi anti-trupa te të gjithë njerëzit ku u testua

Sukses i vaksinës “Moderna”, prodhoi anti-trupa te të gjithë njerëzit ku u testua