Haradinaj tregon se kur do të zgjidhet shefi i AKI-së (Video)

16.04.2018 16:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj tregon se kur do të zgjidhet shefi i AKI-së (Video)

Agjencia Kosovare e Inteligjencës (AKI) së shpejti do ta ketë shefin e saj të ri. Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj ka thënë se është duke punuar intensivisht me Presidentin Thaçi që shefi i AKI-së të emërohet brenda afatit ligjor.

Haradinaj ka thënë për Indeksonline se emri i drejtorit të AKI-së shumë shpejtë do të bëhet i ditur pwr opinionin.

“Gati është por akoma s’kemi vendos, shpejt besoj se vendoset. Për besë nuk kemi emra jemi ende në konsulta e diskutime”, ka thënë Haradinaj për Indeksonline.

Sipas kreut të ekzekutivit, vendimin final për shef të AKI-së e jep Presidenti i vendit, Hashim Thaçi.

Ndërkohë sipas Nenit 5 të Ligjit të Kosovës, Presidenti i Kosovës bashkë me kryeministrin, emërojnë së bashku Drejtorin e AKI-së brenda njëzet ditësh pune nga dita kur pozita mbetet e lirë.

Më datën 30 mars, Haradinaj kishte kërkuar dorëheqjen e Drejtorit të Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, Driton Gashi.

E gjithë kjo erdhi pas arrestimit të gjashtë gulenistëve dhe depërtimit të tyre në Turqi.

Përpos kësaj, kryeministri për këtë rast ka kërkuar edhe dorëheqjen e Ministrit të Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj, postin e të cilit tashmë e mban, Bejtush Gashi i AKR-së./Indeksonline/

Play

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli: Kosova po rrezikohet nga ikja e të rinjve

Veseli: Kosova po rrezikohet nga ikja e të rinjve

Vuçiq: Shqiptarët nuk duan marrëveshje bazuar në modelin e dy Gjermanive

Vuçiq: Shqiptarët nuk duan marrëveshje bazuar në modelin e dy Gjermanive

Pronari i 14 kazinove në Kosovë: Humbëm njerëz, tani po humbin edhe punën

Pronari i 14 kazinove në Kosovë: Humbëm njerëz, tani po humbin edhe punën

Miku i shqiptarëve, Mesiq, pretendon të bëhet serish president i Kroacisë

Miku i shqiptarëve, Mesiq, pretendon të bëhet serish president i Kroacisë

Dialogu e kompromisi – Kosova përplas ministrin serb me ambasadorin amerikan

Dialogu e kompromisi – Kosova përplas ministrin serb me ambasadorin amerikan

Rrëfimi rrëqethësi i të mbijetuarit të masakrës mbi familjen Berisha në Suharekë

Rrëfimi rrëqethësi i të mbijetuarit të masakrës mbi familjen Berisha në Suharekë

Gruaja e Guaidos do ta vizitojë Shtëpinë e Bardhë

Gruaja e Guaidos do ta vizitojë Shtëpinë e Bardhë

Lumezi: Ekspertët e rinj të Forenzikës Financiare do të kontribuojnë në luftimin e krimeve ekonomike

Lumezi: Ekspertët e rinj të Forenzikës Financiare do të kontribuojnë në luftimin e krimeve ekonomike

Danimarka ratifikon protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

Danimarka ratifikon protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

A po i fsheh politika pasojat e taksës?

A po i fsheh politika pasojat e taksës?

Ambasadori Kosnett: Gratë në Kosovë pengohen në aspektin politik, ekonomik e social

Ambasadori Kosnett: Gratë në Kosovë pengohen në aspektin politik, ekonomik e social

Kosova bëhet me Ekspertë të Licensuar të Forenzikës Financiare

Kosova bëhet me Ekspertë të Licensuar të Forenzikës Financiare

Peci dhe Gjonaj zotohen për progres të përbashkët Kosovë-Shqipëri në sistemin e drejtësisë

Peci dhe Gjonaj zotohen për progres të përbashkët Kosovë-Shqipëri në sistemin e drejtësisë

Haradinaj bëri homazhe te pllaka përkujtimore për viktimat e familjes Berisha

Haradinaj bëri homazhe te pllaka përkujtimore për viktimat e familjes Berisha

Veseli: Krusha e Madhe dhe Krusha e Vogël janë simbol i sakrificës sonë për liri

Veseli: Krusha e Madhe dhe Krusha e Vogël janë simbol i sakrificës sonë për liri

Parlamenti Evropian miraton Ligjin për të Drejtat e Autorit

Parlamenti Evropian miraton Ligjin për të Drejtat e Autorit