Haradinaj tregon qëndrimin e Gjermanisë për taksën pas takimit me këshilltarët e Merkelit

12.03.2019 15:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj tregon qëndrimin e Gjermanisë për taksën pas takimit me këshilltarët e Merkelit

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka mbajtur konferencë për medie ku ka folur rreth zhvillimeve të fundit në vend.

Ai ka four edhe rreth takimit të tij me këshilltarët kryesorë të kancelares gjermane, Angela Merkel, Jan Hecker dhe Matthias Luttenberg.

“Takimi me z. Hecker dhe Luttenberg është vazhdim sepse ne kemi komunikim intensiv me Berlinin dhe kemi marrëdhënie të qëndrueshme me ambasadorin gjerman në Kosovë”, është shprehur Haradinaj

Haradinaj gjithashtu ka treguar edhe përmbajtjen e diskutimit që kishte me dy këshilltarët e kancelares gjermane.

“Ne kemi vizita të vazhdueshme, pozicioni është i qartë. Dialogu duhet të vazhdojë, taksa është pengesë, hiqeni taksën”, është shprehur Haradinaj duke komentuar qëndrimet e këshilltarëve të Merkelit.

Ai është shprehur se ky është qëndrim si çdo palë tjetër, nuk ka ndonjë ndryshim si në pozicionet e Londrës dhe të të tjerëve.

Tutje, Haradinaj ka thënë se Serbia po dëshiron të paraqes kushte për t’u kthyer në dialog.

Ai ka theksuar se e dinë që bllokimi i dialogut do të ketë pasoja për Kosovën mirëpo në këtë rast viktima është vendi ynë.

“Unë s’kam kërkuar garanci kam kërkuar kontratë. Ne po kërkojmë një kontratë me elemente përbërsëe të saj përfshirë edhe çështjet ekonomike në të. Nuk e ka blloku Kosova dialogun mos harroni, serbët kanë thënë pa u heq taksa nuk shkojmë në dialog”, ka deklaruar kryeministri.

Sa i përket veriut të Mitrovicës, Haradinaj ka thënë se Policia e Kosovës është prezente atje dhe dëshiron që banorët e kësaj pjese të ndihen të sigurt në vendin e tyre./Lajmi.net/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj tregon qëndrimin e Gjermanisë për taksën pas takimit me këshilltarët e Merkelit

Haradinaj tregon qëndrimin e Gjermanisë për taksën pas takimit me këshilltarët e Merkelit

Guvernatori Mehmeti takoi përfaqësuesit e Bankës Botërore

Guvernatori Mehmeti takoi përfaqësuesit e Bankës Botërore

Mustafa priti në takim Ambasadori jo rezident të Katarit në Kosovë

Mustafa priti në takim Ambasadori jo rezident të Katarit në Kosovë

Projektet lokale të Kaçanikut dhe Ferizajt marrin mbështetjen e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Transportit

Projektet lokale të Kaçanikut dhe Ferizajt marrin mbështetjen e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Transportit

Kosova kërkon investitorë nga Katari

Kosova kërkon investitorë nga Katari

Deputeti i AAK-së: Mbylleni këtë seancë palidhje

Deputeti i AAK-së: Mbylleni këtë seancë palidhje

Vuçiq tregon çfarë i thanë njerëzit e Merkel, paralajmëron disa veprime të BE’së gjatë prillit

Vuçiq tregon çfarë i thanë njerëzit e Merkel, paralajmëron disa veprime të BE’së gjatë prillit

Haradinaj: Vetëm 175 mijë euro u shpenzuan për 11-vjetor të Pavarësisë, të tjerat do të kthehen

Haradinaj: Vetëm 175 mijë euro u shpenzuan për 11-vjetor të Pavarësisë, të tjerat do të kthehen

MASHT-i pagoi trefish më shtrenjtë sesa çmimi real akomodimin në Durrës

MASHT-i pagoi trefish më shtrenjtë sesa çmimi real akomodimin në Durrës

Gjermania kërkon pezullimin e taksës për të zhbllokuar dialogun

Gjermania kërkon pezullimin e taksës për të zhbllokuar dialogun

Taksa, vendimi që po përçan koalicionin

Taksa, vendimi që po përçan koalicionin

Veseli zbulon detaje nga takimi i krerëve të shtetit me numrin tre të DASH’it

Veseli zbulon detaje nga takimi i krerëve të shtetit me numrin tre të DASH’it

Telekomi punësoi vjehrrin 60 vjeçar të Mërgim Lushtakut, u punësuan edhe pensionistë

Telekomi punësoi vjehrrin 60 vjeçar të Mërgim Lushtakut, u punësuan edhe pensionistë

SBAShK’u nuk heq dorë, thotë se orët e humbura gjatë grevës nuk zëvendësohen deri në vendim të Gjykatës

SBAShK’u nuk heq dorë, thotë se orët e humbura gjatë grevës nuk zëvendësohen deri në vendim të Gjykatës

Hoxhaj takon këshilltarin e Merkel: 2019-a vit i mundshëm për marrëveshje me Serbinë

Hoxhaj takon këshilltarin e Merkel: 2019-a vit i mundshëm për marrëveshje me Serbinë

Veseli kujton demonstratat e vitit 1981

Veseli kujton demonstratat e vitit 1981