Haradinaj thotë se Maxhuni u dorëhoq për arsye shëndetësore, Ibishi s’e beson

07.11.2019 19:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj thotë se Maxhuni u dorëhoq për arsye shëndetësore, Ibishi s’e beson

Të mërkurën dha dorëheqje nga posti drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Shpend Maxhuni, por ai ende nuk i ka dhënë arsyet e kësaj dorëheqjeje.

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka thënë se Maxhuni dha dorëheqje për arsye shëndetësore, raporton KTV.

Pavarësisht se e kaluara e Shpend Maxhunit në krye të Policisë dhe AKI-së, u shoqërua me skandale të shumta, Haradinaj tha se Maxhuni ka bërë punë të mrekullueshme.

Ai ka mohuar se Maxhuni u largua shkaku i ardhjes në pushtet të Vetëvendosjes.

Agjencia e Inteligjencës, aktualisht ka zëvendësdrejtor, por posti i kryeinspektorit është bosh.

Lëvizja Vetëvendosje kishte dalë kundër emërimit të Shpend Maxhunit në krye të AKI-së, duke e cilësuar si person të afërt me presidentin Hashim Thaçi.

Kjo parti ia kishte kërkuar dorëheqjen Maxhunit sa ishte drejtor i Policisë së Kosovës, kur ndodhi dëbimi i 6 shtetasve turq nga Kosova.

Ndërkaq, Nuredin Ibishi nga LDK-ja, thotë se nuk e di nëse qëndron arsyetimi se Maxhuni dha dorëheqje për arsye shëndetësore. Për këtë, ka kërkuar që të deklarohet vetë ai.

Ka thënë se është shembull i keq dorëheqja e shefit të AKI-së, në kohën kur po ndërrohet qeverisja në vend.

Shpend Maxhuni u emërua drejtor i AKI-së në prill të vitit të kaluar, pasi nga kjo pozitë u shkarkua Driton Gashi, i cili udhëhiqte me Inteligjencën në kohën kur u dëbuan nga Kosova 6 shtetasit turq.

Në atë kohë, Maxhuni ishte drejtor i Policisë.

Në ditën që i shkoi në zyrë kryeministrit për t’ia deponuar dorëheqjen, Haradinaj e dekoroi me Medaljen e Skënderbeut.

Me Ligjin për AKI-në, drejtori i ri duhet të zgjidhet brenda 20 ditëve të punës, nga dita kur kjo pozitë mbetet e lirë.

Marrë parasysh procedurat e zgjedhjes së qeverisë së re, ende nuk është e qartë nëse zgjedhja e drejtorit të ri të AKI-së do të bëhet nga qeveria e ardhshme, që pritet të udhëhiqet nga VV-ja dhe LDK-ja.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Alon Ben-Meir: Serbia ta pranojë faktin që Kosova është e pavarur, e kjo ta heqë taksën

Alon Ben-Meir: Serbia ta pranojë faktin që Kosova është e pavarur, e kjo ta heqë taksën

Mosmarrëveshja Kosovë-Serbi gëzon vëmendje të nivelit të lartë amerikan

Mosmarrëveshja Kosovë-Serbi gëzon vëmendje të nivelit të lartë amerikan

Grenelli për AP-në: SHBA-ja do që Kosova e Serbia të fokusohen në ekonomi dhe vende të reja pune

Grenelli për AP-në: SHBA-ja do që Kosova e Serbia të fokusohen në ekonomi dhe vende të reja pune

Deputeti Avdyli jep shenja se koalicioni VV-LDK do të arrihet

Deputeti Avdyli jep shenja se koalicioni VV-LDK do të arrihet

Pajtohen për të qeverisur bashkë, marrëveshja LVV – LDK nënshkruhet më së largu deri nesër

Pajtohen për të qeverisur bashkë, marrëveshja LVV – LDK nënshkruhet më së largu deri nesër

Serbi tenton të hyjë në Kosovë me patentë të falsifikuar

Serbi tenton të hyjë në Kosovë me patentë të falsifikuar

Ismaili: Glauk Konjufca duhet të shkarkohet sa më parë

Ismaili: Glauk Konjufca duhet të shkarkohet sa më parë

Mbyllen shkollat në Hong Kong, shtohen masat kundër virusit në Kinë

Mbyllen shkollat në Hong Kong, shtohen masat kundër virusit në Kinë

Godfrey: Ne po investojmë shumë energji politike në marrëveshjen Kosovë-Serbi

Godfrey: Ne po investojmë shumë energji politike në marrëveshjen Kosovë-Serbi

Qeveria Amerikane, Programi ICITAP, i dhuroi SHKK’së, paisje të ndryshme për mbështetjen e ndërtimit të kapaciteteve të Njesisë së Inteligjencës

Qeveria Amerikane, Programi ICITAP, i dhuroi SHKK’së, paisje të ndryshme për mbështetjen e ndërtimit të kapaciteteve të Njesisë së Inteligjencës

Në Meksikë  trajnimi për t’i stërvitur fëmijët që të përdorin armë, imazhet shqetësuese

Në Meksikë trajnimi për t’i stërvitur fëmijët që të përdorin armë, imazhet shqetësuese

Vogel: Grenell i la në hije Merkelin e BE-në me marrëveshjen ajrore Prishtinë-Beograd

Vogel: Grenell i la në hije Merkelin e BE-në me marrëveshjen ajrore Prishtinë-Beograd

Molliqaj: Marrëveshja LVV – LDK, do të njihet si koalicion i rançit të Prapashticës

Molliqaj: Marrëveshja LVV – LDK, do të njihet si koalicion i rançit të Prapashticës

Marrëveshja e Prespës do të dominojë fushatën elektorale në Maqedoninë e V.

Marrëveshja e Prespës do të dominojë fushatën elektorale në Maqedoninë e V.

I pari i LDK’së, ka ngushëlluar  popullin turk për viktimat nga tërmeti

I pari i LDK’së, ka ngushëlluar popullin turk për viktimat nga tërmeti

Labi mban premtimin, grumbullon 200 mijë euro për shërimin e Ardit Gashit dhe 160 mijë euro për Shpëtim Krasniqin

Labi mban premtimin, grumbullon 200 mijë euro për shërimin e Ardit Gashit dhe 160 mijë euro për Shpëtim Krasniqin