Haradinaj: Taksën e kemi vendosur si koalicion, jam duke e mbrojtur në emër të të gjithëve

05.03.2019 15:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj: Taksën e kemi vendosur si koalicion, jam duke e mbrojtur në emër të të gjithëve

Vendimin e kryeminstrit Ramush Haradinaj për taksë ndaj produkteve serbe fillimisht e kishin përkrahur fuqishëm të gjithë partnerët e koalicionit. Por presioni i madh i BE-së dhe SHBA-së për ta hequr taksën, ka bërë që partneri më i madh i Haradinajt, PDK-ja e Veselit, të kërkojë pezullimin e taksës. Një luhatje është parë edhe tek NISMA e Fatmir Limajt. Megjithatë Haradinaj sot është kujdesur që t’ua kujtoj atyre se vendimin për taksën e kanë marrë sëbashku, dhe se po e mbron në emër të koalicionit qeverisës.

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se vendimin për taksën është duke e mbrojtur në emër të të gjithëve, pasi i gjithë koalicioni e ka marrë bashkë një vendim të tillë.

Haradinaj ka thënë se është shqetësues fakti që nuk ka unitet për taksën njëjtë sikurse për çështjen e Trepçës dhe Ushtrisë së Kosovës.

“Qëndrimet e mia i dini të gjitha. Nuk ka ndryshim në qëndrimet e mia. Pajtohem me Veselin që asnjë qeveri nuk e rrezikon miqësinë me Amerikën. Ka plotësisht të drejtë, që nuk e mbron Kosovën një person cilido qoftë. Prandaj e kam shpreh shqetësimin për mungesën e unitetit kur bëhet fjalë për tema të interesit nacional.Arsyeja pse e mbajmë një kurs të tillë është serioze. Duhet të bëjmë kujdes në veprime. Meqë është një veprim që e kemi marrë së bashku, unë  mbroj atë vendim në emër të të gjithëve, sepse e kemi marrë vendimin si qeveri, si koalicion”, ka thënë Haradinaj pas mbledhjes së Qeverisë, raporton Gazeta Express.

I pyetur nga Express rreth qëndrimit të Fatmir Limajt për çështjen e taksës, Haradinaj ka thënë se një mendim të tillë të kreut të  NISMA-s  e sheh si racional.

Për Haradinajn mungesa e unitetit është duke i shkaktuar probleme të mëdha vendit.

“Kam deklaru edhe më herët përçarja jonë në tema të interesit nacional i bon dëm vendit. Ia pamundëson edhe aleatëve tonë me marrë vendim. Për çdo temë që kemi përçarje, ua vështirëson edhe miqve tanë të kenë një qëndrim”, ka shtuar tutje kreu i Qeverisë.

Sa i përket vazhdimit të dialogut me Serbinë, Haradinaj ka thënë se janë të gatshëm që nesër t’i kthehen bisedimeve, por sipas tij Serbia e ka bllokuar dialogun duke vendosur kushte.

“Dialogu është i nevojshëm. Në këtë rast BE-ja dhe Amerikanët, në fakt jam shumë i gëzuar që janë ma të kyçur në temë. Dialogu mund të vazhdojë, që të arrijmë tek një kontratë finale, që nuk përmban elemente të kontaminuara, me çështje të kufijve e Dodik republika. Pra nuk jemi shumë larg në vija me Amerikën, edhe unë kërkoj e apeloj me vazhdu dialogu. Nuk po rrezikohet vetëm raporti Kosovë-SHBA, por edhe Serbi-BE. Imagjinoni që një vend që aspiron për BE, e qet kushte, nuk është fort në dobi të tyre. Beogradi është shkaktarë për ndaljen e dialogut. Ne kthehemi në tavolinë nesër, Beogradi ka qit kushte nuk po kthehet në tavolinë”, ka shtuar kryeministri Ramush Haradinaj.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash