Haradinaj-Stublla përkrah Hotin në dialogun me Serbinë

19.07.2020 23:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj-Stublla përkrah Hotin në dialogun me Serbinë

Shefja e diplomacisë kosovare Meliza Haradinaj-Stublla i ka dhënë mbështetje kryeministrit Avdiullah Hoti për arritjen e njohjes reciproke me Serbinë duke respektuar integritetin territorial dhe rendin kushtetues.

Ajo në një postim në Facebook shkruan se çdo përpjekje për devijim nga këto dy parime do të dështojë siç kanë dështuar në të kaluarën.

“Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, nuk ka asnjë marrëveshje as zotim ndaj Serbisë, dhe aq më pak për të hequr dorë nga avancimi e forcimi i subjektivitetit të saj ndërkombëtar. MPJD e përkrah kryeministrin Hoti dhe ekipin gjithëpërfshirës të Republikës së Kosovës, për të dialoguar për arritjen e njohjes reciproke me Serbinë duke respektuar dy parimet e pa negociueshme: integritetin territorial dhe rendin kushtetues”, ka shkruar Haradinaj-Stublla./kp/

Postimi i plotë:

Kosova është shtet i pavarur dhe demokratik, i njohur nga gati 2/3 e botës, dhe e anëtarësuar në shumë organizata ndërkombëtare e rajonale.

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, NUK ka asnjë marrëveshje as zotim ndaj Serbisë, dhe aq më pak për të hequr dorë nga avancimi e forcimi i subjektivitetit të saj ndërkombëtar!

MPJD e përkrah Kryeministrin Hoti dhe ekipin gjithëpërfshirës të Republikës së Kosovës, për të dialoguar për arritjen e njohjes reciproke me Serbinë duke respektuar dy parimet e panegociueshme: integritetin territorial dhe rendin kushtetues.

Çdo përpjekje për devijim nga këto dy parime do të dështojë, siç edhe kanë dështuar në të kaluarën.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Grenell arrin për vizitë në Serbi

Grenell arrin për vizitë në Serbi

Deklaratë e përbashkët e Kosovës dhe SHBA – (dokument)

Deklaratë e përbashkët e Kosovës dhe SHBA – (dokument)

​Hoti: Marrëveshja me SHBA do të krijojë mijëra vende të reja pune

​Hoti: Marrëveshja me SHBA do të krijojë mijëra vende të reja pune

Trump tha se kanë “ndalur vrasjet në mes shqiptarëve dhe serbëve”, Grenell nuk i komenton deklaratat

Trump tha se kanë “ndalur vrasjet në mes shqiptarëve dhe serbëve”, Grenell nuk i komenton deklaratat

​Selimi: Hoti nuk ka pasur legjitimitet që të shkojë në Uashington

​Selimi: Hoti nuk ka pasur legjitimitet që të shkojë në Uashington

Premtohen 100 milionë dollarë investime në Kosovë

Premtohen 100 milionë dollarë investime në Kosovë

Thaçi dekoron Grenell me Medaljen Presidenciale të Meritave

Thaçi dekoron Grenell me Medaljen Presidenciale të Meritave

Grenell: Zhvillimi ekonomik do të ndryshojë peizazhin politik të rajonit

Grenell: Zhvillimi ekonomik do të ndryshojë peizazhin politik të rajonit

Bildt: Serbia duhet ta njohë Kosovën

Bildt: Serbia duhet ta njohë Kosovën

Lajçak mbi dialogun midis Kosovës dhe Serbisë me ministrat e C5

Lajçak mbi dialogun midis Kosovës dhe Serbisë me ministrat e C5

Veliu emëroi zëvendësministrat e MPB-së në cilësinë e koordinatorëve nacionalë

Veliu emëroi zëvendësministrat e MPB-së në cilësinë e koordinatorëve nacionalë

​S’ka kuorum – dështon rezoluta e LVV-së për nënstacionin policor në Karaçevë

​S’ka kuorum – dështon rezoluta e LVV-së për nënstacionin policor në Karaçevë

Pozita dhe opozita përplasen sërish rreth Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike

Pozita dhe opozita përplasen sërish rreth Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike

​Komuna e Obiliqit subvencionon nënat vetushqyese dhe gratë në biznes

​Komuna e Obiliqit subvencionon nënat vetushqyese dhe gratë në biznes

Dy vdekje dhe 79 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Dy vdekje dhe 79 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Ramush Haradinaj kujton Ahmet Krasniqin: Përgjithmonë në kujtesën historike të shqiptarëve

Ramush Haradinaj kujton Ahmet Krasniqin: Përgjithmonë në kujtesën historike të shqiptarëve