Haradinaj-Stublla dhe eurodeputeti Mandl flasin për përmbylljen e dialogut Kosovë Serbi

18.09.2020 15:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj-Stublla dhe eurodeputeti Mandl flasin për përmbylljen e dialogut Kosovë Serbi

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj Stublla ka nisur vizitën zyrtare në Vjenë të Austrisë me takimin me eurodeputetin Lukas Mandl.

Shefja e diplomacisë i ka shprehur mirënjohje eurodeputetit Mandl për mbështetjen që i ka dhënë në vazhdimësi Kosovës.

“Takova sot në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Vjenë, Eurodeputetin Lukas Mandl. Shpreha mirënjohjen më të thellë për angazhimin e tij, që ka qëndruar pranë̈ Kosovës në procese të rëndësishme për vendin.”, ka thënë ministrja Haradinaj Stublla.

Kryediplomatja ka theksuar se me eurodeputetin austriak kanë biseduar edhe për përmbylljen e dialogut Kosovë Serbi me njohje reciproke në kufijtë ekzistues, si dhe procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën.

“Me z. Mandl bisedova për arritjet e Kosovës dhe synimet tona, veçanërisht për përmbylljen e dy temave të rëndësishme për Kosovën, lëvizja e lirë e qytetarëve të Kosovës dhe përmbyllja e dialogut Kosovë-Serbi me njohje reciproke në kufijtë ekzistues.”, është shprehur Ministrja Haradinaj.

Në këtë takim, shefja e diplomacisë ka theksuar gjithashtu nevojën e avancimit të raporteve Kosovë – Austri.

“Theksova nevojën e thellimit të bashkëpunimit tonë në aspektin politik edhe ekonomik, duke zgjeruar kështu edhe miqësinë̈ e veçantë̈ mes shteteve tona. Zoti Mandl dhe zyra e tij angazhohen në avancimin e raporteve Kosovë-Austri.”, ka thënë kryediplomatja kosovare.

Sipas një njoftimi të MPJ-së, ministrja Haradinaj Stublla po qëndron për vizitë zyrtare në Austri ku do të zhvillojë takime të rëndësishme me zyrtarë të lartë të shtetit austriak.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjermania: Nuk është në interesin e Bullgarisë të pengojë anëtarësimin e Shkupit në BE

Gjermania: Nuk është në interesin e Bullgarisë të pengojë anëtarësimin e Shkupit në BE

Haradinaj-Stublla dhe eurodeputeti Mandl flasin për përmbylljen e dialogut Kosovë Serbi

Haradinaj-Stublla dhe eurodeputeti Mandl flasin për përmbylljen e dialogut Kosovë Serbi

Bulliqi: Po ia kujtoj shoqes Gane që arsimin e Kosovës e kanë shkatërruar PDK e LDK

Bulliqi: Po ia kujtoj shoqes Gane që arsimin e Kosovës e kanë shkatërruar PDK e LDK

Qytetarët: Mosvotimi i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike është marrëzi

Qytetarët: Mosvotimi i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike është marrëzi

Deputetja e AAK-së-Vjosa Osmanit: Nuk është vetëm Vetëvendosja në sallë

Deputetja e AAK-së-Vjosa Osmanit: Nuk është vetëm Vetëvendosja në sallë

Opozita me kritika për organizimin e vitit shkollor, pozita lavdëron përgatitjet

Opozita me kritika për organizimin e vitit shkollor, pozita lavdëron përgatitjet

Likaj thotë se kanë marrë gjitha masat për fillimit të vitit të ri akademik

Likaj thotë se kanë marrë gjitha masat për fillimit të vitit të ri akademik

Nagavci: Ministria ta shqyrtojë kërkesën që studentët të lirohen nga pagesat

Nagavci: Ministria ta shqyrtojë kërkesën që studentët të lirohen nga pagesat

Nis seanca, pritet të votohet rezoluta për dialogun

Nis seanca, pritet të votohet rezoluta për dialogun

Demi: Gjysma e qytetarëve mund të tërheqin nga Trusti vetëm 31 euro

Demi: Gjysma e qytetarëve mund të tërheqin nga Trusti vetëm 31 euro

Shukri Buja dënohet me dy vite burg

Shukri Buja dënohet me dy vite burg

KEK dhe KESH të gatshëm për thellimin e bashkëpunimit në sektorin energjetikë

KEK dhe KESH të gatshëm për thellimin e bashkëpunimit në sektorin energjetikë

18 pacientë po trajtohen me COVID-19 në Spitalin e Pejës, 5 në gjendje më të rëndë

18 pacientë po trajtohen me COVID-19 në Spitalin e Pejës, 5 në gjendje më të rëndë

Arrestohen 23 persona

Arrestohen 23 persona

2 mijë e 87 raste aktive me COVID-19

2 mijë e 87 raste aktive me COVID-19

Drita mund Sileksin dhe sfidon Legian në Poloni

Drita mund Sileksin dhe sfidon Legian në Poloni