Haradinaj shpreson se dialogu do të sjell njohje të kufijve ekzistues nga Serbia

19.07.2019 13:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj shpreson se dialogu do të sjell njohje të kufijve ekzistues nga Serbia

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka folur përsëri për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, dhe rezultatin e marrëveshjes finale nga ky proces.

Gjatë një takimi që kishte me një delegacion prej 51 studentësh të programit Akademia Verore, kryeministri tha se Kosova ka punë për të bërë për arritjen e marrëveshjes me Serbinë, shkruan lajmi.net.

“Një sfidë për ne është themelimi i besimit brenda komuniteteve. Kemi progres dhe punë për të bërë gjithashtu. Na duhet një marrëveshje me fqinjin tonë Serbinë për njohjen e kufijve ekzistues dhe shpresoj se dialogu do ta sjellë këtë”.

Haradinaj në takimin me studentët që vijnë nga shtete të ndryshme të botës ka thënë se Kosova është shtet multietnik që ka shumicë shqiptare, por që kjo nuk e pengon besimin ndëretnik, njofton Klan Kosova.

Duke përmendur sfidat me të cilat përballet Kosova, Haradinaj ka vënë theksin tek mungesa e vendeve të punës, e cila po shkakton ikjen masive të të rinjve jashtë vendit.

E lidhur me mundësinë e marrëveshjes së arritjes së një marrëveshjeje finale mes Kosovës e Serbië, në shtator pritet të mbahet edhe Samiti i Parisit.

Burimet e lajmi.net kanë thënë se Qeveria e Kosovës pret përfshirjen aktive të Francës dhe Gjermanisë në këtë proces.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërcënimet kryesore të vitit 2020

Kërcënimet kryesore të vitit 2020

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Jep tender rreth 300 mijë euro ministria që drejtohet nga Lekaj

Jep tender rreth 300 mijë euro ministria që drejtohet nga Lekaj

Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

Dy grabitës qëlluan me armë burrë e grua në Tiranë, policia jep detajet

Dy grabitës qëlluan me armë burrë e grua në Tiranë, policia jep detajet

Kryesia e re e Kuvendit nesër mblidhet për herë të parë

Kryesia e re e Kuvendit nesër mblidhet për herë të parë

Ushtria amerikane vihet në gadishmëri, ka një planifikim për sulm ndaj bazës së SHBA-ve në Gjermani

Ushtria amerikane vihet në gadishmëri, ka një planifikim për sulm ndaj bazës së SHBA-ve në Gjermani

Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

Me veç një seancë, për deputetët jepën 200 mijë euro këtë muaj

Me veç një seancë, për deputetët jepën 200 mijë euro këtë muaj

Nga konferenca për Libinë: Pas 8 orësh diskutime liderët bien dakord për armëpushim, jo për zgjidhje ushtarake

Nga konferenca për Libinë: Pas 8 orësh diskutime liderët bien dakord për armëpushim, jo për zgjidhje ushtarake

Ndihmë për shërimin e 8 veçarit Mal Gashit

Ndihmë për shërimin e 8 veçarit Mal Gashit

Mjeku Vezir Bajrami, ka ruajtur dëshmi për masakrën e Reçakut

Mjeku Vezir Bajrami, ka ruajtur dëshmi për masakrën e Reçakut

Osmani thotë se në Vushtrri bisedoi me qindra aktivistë: E konfirmuan se duhet të dëgjohet zëri i qytetarëve për ndryshim me VV’në

Osmani thotë se në Vushtrri bisedoi me qindra aktivistë: E konfirmuan se duhet të dëgjohet zëri i qytetarëve për ndryshim me VV’në

LDK publikon album për të treguar se Vjosa Osmani e Agim Veliu qëndrojnë krah njëri – tjetrit

LDK publikon album për të treguar se Vjosa Osmani e Agim Veliu qëndrojnë krah njëri – tjetrit

Gazeta austriake me artikull të veçantë për LDK-VV: Kurti ka afat të formojnë Qeverinë deri më 24 shkurt

Gazeta austriake me artikull të veçantë për LDK-VV: Kurti ka afat të formojnë Qeverinë deri më 24 shkurt