Haradinaj: Serbia një mini-Rusi në Ballkan, nëse nuk ndryshon taksa mbetet përjetësisht

31.12.2018 16:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj: Serbia një mini-Rusi në Ballkan, nëse nuk ndryshon taksa mbetet përjetësisht

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një konferencë përmbyllëse të vitit ka folur sërish për taksën e vendosur ndaj produkteve serbe.

Ai është shprehur i vendosur se Kosova nuk e heq taksën nëse Serbia nuk ndryshon qasjen e saj, njofton Klan Kosova.

“Nëse Serbia nuk ndryshon dhe nëse është e njëjta ajo që e paraqet një mini-Rusi në Ballkan, taksa do të mbetet përgjithmonë, përjetësisht. Por nëse bëhet një marrëveshje për njohje reciproke atëherë taksa do të hiqet”.

Ai tha se ne i kemi dhënë miliona Serbisë për të blerë armatim në Rusi.

“Janë 20 vjet dhe Serbia është ende një mini-Rusi në Ballkan. Ajo nuk është evropiane. Kur mundim të tërheqim? Sa më shpejtë që të vien marrëveshja, ne e heqim. Taksa nuk është vetëm e imja është e marrëveshjes së koalicionit. Dora ime nuk e heq taksën në këto rrethana”.

Haradinaj tha se malli që ka hyrë para vendimit, nuk do t’i nënshtrohet ky sepse do të jetë dëm për të gjithë ata që e kanë blerë atë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Djali i deputetit nga Tetova në mesin e të vdekurve në aksidentin tragjik

Djali i deputetit nga Tetova në mesin e të vdekurve në aksidentin tragjik

Ilir Meta: Ngushëllime dhe solidaritet vëllazëror për aksidentin tragjik në Shkup

Ilir Meta: Ngushëllime dhe solidaritet vëllazëror për aksidentin tragjik në Shkup

QKUK-ja fiton çdo ditë nga 2 mijë euro nga pagesat e parkingut, ankohen qytetarët

QKUK-ja fiton çdo ditë nga 2 mijë euro nga pagesat e parkingut, ankohen qytetarët

Thaçi ngushëllon familjarët e viktimave të aksidentit tragjik në Shkup

Thaçi ngushëllon familjarët e viktimave të aksidentit tragjik në Shkup

Ish-ministri i LDK’së: Taksa, vendim legjitim – Kosova s’do ta humbë përkrahjen amerikane

Ish-ministri i LDK’së: Taksa, vendim legjitim – Kosova s’do ta humbë përkrahjen amerikane

Prokuroria kërkon t’i bëhet analiza e gjakut dhe urinës, vozitësit të autobusit të aksidentit tragjik

Prokuroria kërkon t’i bëhet analiza e gjakut dhe urinës, vozitësit të autobusit të aksidentit tragjik

Thaçi: Nëse nuk hiqet taksa për Kosovën do të ketë masa

Thaçi: Nëse nuk hiqet taksa për Kosovën do të ketë masa

Veseli: I pikëlluar nga aksidenti në Shkup, ngushëllime familjeve të viktimave

Veseli: I pikëlluar nga aksidenti në Shkup, ngushëllime familjeve të viktimave

Boll Hashim me intervista, Ramush Haradinaj ka të drejtë!

Boll Hashim me intervista, Ramush Haradinaj ka të drejtë!

Pacolli: Serbia s’mund të na prishë kurrë me Amerikën

Pacolli: Serbia s’mund të na prishë kurrë me Amerikën

10 të vdekur nga aksidenti tragjik në rrugën Shkup-Tetovë

10 të vdekur nga aksidenti tragjik në rrugën Shkup-Tetovë

SHBA akuzon ish-zyrtaren e Forcave Ajrore se ka spiunuar për Iranin

SHBA akuzon ish-zyrtaren e Forcave Ajrore se ka spiunuar për Iranin

Korporata Energjetike e Kosovës dhe Komuna e Obiliqit këtë vit do të fillojnë projektet me të mëdha në fushën mjedisit

Korporata Energjetike e Kosovës dhe Komuna e Obiliqit këtë vit do të fillojnë projektet me të mëdha në fushën mjedisit

Arifi: Taksa nuk pezullohet

Arifi: Taksa nuk pezullohet

Tre viktima në aksidentin e autobusit në autostradën Shkup-Tetovë

Tre viktima në aksidentin e autobusit në autostradën Shkup-Tetovë

Molliqaj: Kurti e quante Mustafën ‘argat të Serbisë’, tash po bashkëpunojnë

Molliqaj: Kurti e quante Mustafën ‘argat të Serbisë’, tash po bashkëpunojnë