Haradinaj: Rimëkëmbja e ekonomisë është sfida e Kosovës

20.05.2020 12:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj: Rimëkëmbja e ekonomisë është sfida e Kosovës

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj ka thënë së sfida e Kosovës për momentin është rikthimi i ekonomisë apo rimëkëmbja e saj.

Ai këtë deklaratë e bëri në 20 vjetorin e themelimit të AAK-së, në komunën e Malishevës.

Haradinaj po ashtu tha se Kosova ka humbur shumë kohë në rimëkëmbjen e ekonomisë, në raport me vendet e rajonit.

“Sfida jonë është rikthimi i ekonomisë, rimëkëmbja e saj në Malishevë, Kosovë. Nuk guxojmë të humbim shumë kohë e shumë ditë…Ne kemi humbur bukur shumë kohë. Është paralizuar ekonomia, të gjithë duhet t’i kushtohemi rimëkëmbjes së ekonomisë.  Duhet të bëhet një incizim i gjendjes, i humbjes…Derisa nuk e rikthejmë ekonominë, ne duhet ta kuptojmë që gjendja është emergjente”, ka thënë Haradinaj.

Në 20 vjetorin e themelimit të partisë së tij në komunën e Malishevës, Haradinaj theksoi po ashtu se partia e tij ka njerëz vërtet të ngritur dhe me vlera.

“Kam treguar interesim për Komunën e Malishevës, gjatë gjatë kohës së pandemisë duke i ditur vështirësitë dhe specifikat e kësaj treve. Sot kemi ardhur në një ditë tjetër. Kemi ardhur të shprehim falënderim tek themeluesit, sidomos të kryetarit Fatmirit. E kemi ditëlindjen e partisë tonë në Malishevë. Shihet një nivel i njerëzve vërtet të ngritur dhe me vlera”, u shpreh Haradinaj.

Edhe kryetari i AAK-së dega Malishevë, Fatmir Shurdhaj theksoi se Haradinaj po e përkrah dhe ndihmon degën e AAK-së në Malishevë, sikurse në të gjitha degët tjera që është duke i vizituar.

“Performanca e AAK-së, në Malishevë në Kuvendin Komunal, në bashkëpunim me opozitën është i fuqishëm. Ne po kërkojmë nga AAK-ja selia qendrore,  që të na përkrahin, ndihmojnë që zëri i AAK-së në Malishevë me programin politik si parti e djathtë, të ketë një performancë në interes të qytetarëve të Malishevës për të krijuar një politikë të favorshme në këto rrethana. Jemi në kohë pandemie, tubimi ishte i kufizuar…”, ka thënë Shurdhaj. 

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Borrell: Është mirë që SHBA-të po ndihmojnë dialogun, por është BE-ja ajo që udhëheq këtë proces

Borrell: Është mirë që SHBA-të po ndihmojnë dialogun, por është BE-ja ajo që udhëheq këtë proces

​Gjykata Kushtetuese nesër vendos për Qeverinë Hoti

​Gjykata Kushtetuese nesër vendos për Qeverinë Hoti

Miftaraj thotë se Specialja po e shkel Kushtetutën e Kosovës kur nuk po i publikon dokumentet në shqip

Miftaraj thotë se Specialja po e shkel Kushtetutën e Kosovës kur nuk po i publikon dokumentet në shqip

10 të vdekur dhe 521 raste të reja me koronavirus

10 të vdekur dhe 521 raste të reja me koronavirus

​Britania do të ofroj mbështetje për Këshillin e Ekspertëve dhe Zyrën e Hotit në dialogun me Serbinë

​Britania do të ofroj mbështetje për Këshillin e Ekspertëve dhe Zyrën e Hotit në dialogun me Serbinë

Përgjysmimi i dënimit për kriminelin e luftës irriton krushjanët: Të qajmë edhe për drejtësinë, jo veç për familjarët

Përgjysmimi i dënimit për kriminelin e luftës irriton krushjanët: Të qajmë edhe për drejtësinë, jo veç për familjarët

​Lutfi Haziri: Solidariteti në mbrojtjen e familjes, nënës dhe gruas, është vlerë që duhet ta rrisim

​Lutfi Haziri: Solidariteti në mbrojtjen e familjes, nënës dhe gruas, është vlerë që duhet ta rrisim

​Zemaj del nga komisioni ku ishte duke raportuar: Nuk jam këtu për “spektakle”

​Zemaj del nga komisioni ku ishte duke raportuar: Nuk jam këtu për “spektakle”

​Kontrata e Contour Global shkon në Arbitrazh

​Kontrata e Contour Global shkon në Arbitrazh

​Apeli vendos 11 vjet burgim për të akuzuarin për krime lufte në Kosovë

​Apeli vendos 11 vjet burgim për të akuzuarin për krime lufte në Kosovë

​Deputetët kërkojnë nga institucionet ta marrin seriozisht të gjeturat nga raporti i progresit

​Deputetët kërkojnë nga institucionet ta marrin seriozisht të gjeturat nga raporti i progresit

Ministrja e Punëve të Jashtme futet në vetizolim

Ministrja e Punëve të Jashtme futet në vetizolim

​Stacioni i Autobusëve shpenzon 80% të buxhetit për paga

​Stacioni i Autobusëve shpenzon 80% të buxhetit për paga

Radhë të gjata për vaksinat e gripit sezonal, qytetarët nuk respektojnë masat

Radhë të gjata për vaksinat e gripit sezonal, qytetarët nuk respektojnë masat

Reçica: Këtë javë procedohet për plotësim Projektligji i punës dhe lehonisë

Reçica: Këtë javë procedohet për plotësim Projektligji i punës dhe lehonisë

Hoti paralajmëroi konferencë, Qeveria tregon se a do të ketë shtrëngim të masave

Hoti paralajmëroi konferencë, Qeveria tregon se a do të ketë shtrëngim të masave