Haradinaj priti përfaqësuesit e Bankës sllovene “SID Bank”

20.03.2019 14:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj priti përfaqësuesit e Bankës sllovene “SID Bank”

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur në takim një delegacion slloven, përfaqësues të Bankës sllovene për eksport dhe zhvillim “SID Bank”, në përbërje nga Alojz Kraçun dhe Miro Reven, me të cilët ka biseduar për mundësitë që ofron Kosova për investitorët e jashtëm potencialë. 

Me këtë rast, kryeministri Haradinaj tha se institucionet e Kosovës kanë punuar me përkushtim në përmirësimin e legjislacionit dhe kanë krijuar klimë të favorshme dhe ambient më të mirë të të bërit biznes përmes zonave të lira ekonomike, lehtësirave të ndryshme fiskale, shkurtimin e procedurave burokratike. 


Po ashtu, kryeministri Haradinaj tha se Kosova tashmë e ka Ligjin për Investime Strategjike, i cili ka filluar të jap rezultatet e para me shprehjen e interesimit të disa investitorëve potencialë.


“Bizneset nga Sllovenia janë të pranishme në një pjesë të madhe të tregut të Kosovës. Po ashtu edhe investimet në fushën e bujqësisë do të jenë shtyllë e fuqishme e rritjes së bashkëpunimit ekonomik ndërmjet dy vendeve tona”, tha kryeministri Haradinaj./Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Prokuroria hesht lidhur me përgjimet ndaj BDI-së

Prokuroria hesht lidhur me përgjimet ndaj BDI-së

Shtetet që janë kundër liberalizimit për kosovarët

Shtetet që janë kundër liberalizimit për kosovarët

Pacolli: Do të doja të them që vizat hiqen nesër, por s’mund të them

Pacolli: Do të doja të them që vizat hiqen nesër, por s’mund të them

Serbia pret që Macron ta detyrojë Kosovën që ta heq taksën

Serbia pret që Macron ta detyrojë Kosovën që ta heq taksën

Haradinaj: Gjermania, përkrahësi kryesor i Kosovës në zhvillim dhe integrime euro-atlantike

Haradinaj: Gjermania, përkrahësi kryesor i Kosovës në zhvillim dhe integrime euro-atlantike

Byroja Kosovare e Sigurimit “pakt” 200 mijë eurosh me vëllanë e presidentit për t’ia shuar pozitën

Byroja Kosovare e Sigurimit “pakt” 200 mijë eurosh me vëllanë e presidentit për t’ia shuar pozitën

Punësime pa konkurs dhe avancime të dyshimta në Telekom

Punësime pa konkurs dhe avancime të dyshimta në Telekom

Osmani thotë se presin që deputetë të Nismës të bashkohen për rrëzimin e Qeverisë

Osmani thotë se presin që deputetë të Nismës të bashkohen për rrëzimin e Qeverisë

Zaev kritikohet për marrjen e drejtimit të Ministrisë së Financave

Zaev kritikohet për marrjen e drejtimit të Ministrisë së Financave

Socialdemokratët e Austrisë: Pa u hequr taksa, s’ka zgjidhje për problemin Kosovë-Serbi

Socialdemokratët e Austrisë: Pa u hequr taksa, s’ka zgjidhje për problemin Kosovë-Serbi

Haradinaj: Krenar me luftën dhe përkushtimin e Akil Gjakovës

Haradinaj: Krenar me luftën dhe përkushtimin e Akil Gjakovës

Gjenocidi, fjala e mohuar

Gjenocidi, fjala e mohuar

Për një vit u arrestuan 784 të mitur

Për një vit u arrestuan 784 të mitur

Deputeti i AAK-së: Po përgatiten komisionet për korrigjimin e kufirit me Malin e Zi

Deputeti i AAK-së: Po përgatiten komisionet për korrigjimin e kufirit me Malin e Zi

11 të vdekur në bregdetin shqiptar gjatë kësaj vere

11 të vdekur në bregdetin shqiptar gjatë kësaj vere

Qindra miliona euro shpenzime më shumë për mëditje, mallra e shërbime

Qindra miliona euro shpenzime më shumë për mëditje, mallra e shërbime