Haradinaj për Telekomin: Pse të japim pare të popullit për një kompani që vazhdon me humbje

09.05.2019 23:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj për Telekomin: Pse të japim pare të popullit për një kompani që vazhdon me humbje

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur përsëri për krizën në Telekomin e Kosovës.

Ai ka deklaruar se qeveria që ai udhëheq nuk do të japë më para për këtë ndërmarrje publike, pasi, sipas tij, vetëm do t’i humbte ato.

“Nuk jep qeveria pare, nuk guxojmë të japim pare për t’i humbur më tutje”, është shprehur ai në një intervistë në RTV21.

“Ata që udhëheqin me Telekomin duhet të kenë një plan biznesi, si ta rritin kompaninë. Ata i mbajnë përgjegjësitë, pra kushdo që e ka marrë përgjegjësinë duhet ta mbajë përgjegjësinë, duhet ta gjejë mënyrën për ta zhvilluar kompaninë ose të japë dorëheqje. Me bord, me drejtor, me krejt, të shkojnë në shtëpi”, ka deklaruar Haradinaj.

“Pse të japë qeveria pare të popullit për një kompani që vazhdon me humbje?”, ka pyetur shefi i ekzekutivit.

“Le të kallëzojnë që kanë plan biznesi, le të dalin të suksesshëm… shohim, bëjmë ndonjë partneritet, por nuk mundemi të japim pare për ta shpëtuar bankrotimin, nëse ata nuk punojnë”, ka thënë ai.

“Me këtë, nuk po them që do të bankrotojë, se nëse këta nuk e gjejnë planin e biznesit, del dikush që ka plan edhe e hapim ne. Nëse këta nuk dinë ta zhvillojë, do t’i gjejmë të tjerët që dinë ta zhvillojnë”, është shprehur Haradinaj.

j.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Reagon Sindikata e punëtorëve të Telekomit: Do të ngrisim padi për ulje të pagave

Reagon Sindikata e punëtorëve të Telekomit: Do të ngrisim padi për ulje të pagave

Parandalohet futja e substancave narkotike në burgun e Prizrenit

Parandalohet futja e substancave narkotike në burgun e Prizrenit

Kurti komenton shkarkimin e Eset Berishës: Sa herë ua cenon interesat bërtasin Amelika, Amelika

Kurti komenton shkarkimin e Eset Berishës: Sa herë ua cenon interesat bërtasin Amelika, Amelika

OAK kërkon nga MBPZHR pezullimin e Projekt udhëzimit administrativ

OAK kërkon nga MBPZHR pezullimin e Projekt udhëzimit administrativ

Kurti flet për parapërgatitjet për protesta: Nuk i inkurajojmë qytetarët për tubime

Kurti flet për parapërgatitjet për protesta: Nuk i inkurajojmë qytetarët për tubime

Haxhiu: Qeveria po fsheh vendimin për ndarjen e 10 milionë eurove për rrymën e shpenzuar në veri

Haxhiu: Qeveria po fsheh vendimin për ndarjen e 10 milionë eurove për rrymën e shpenzuar në veri

Abdixhiku-Kurtit: U ndjeva i ofenduar nga fjalimi juaj

Abdixhiku-Kurtit: U ndjeva i ofenduar nga fjalimi juaj

Vitia: MSh-ja shpenzoi 5 milionë euro për përballje me koronavirusin

Vitia: MSh-ja shpenzoi 5 milionë euro për përballje me koronavirusin

Banka Botërore finalizon marrëveshjen 50 milionëshe për Kosovën

Banka Botërore finalizon marrëveshjen 50 milionëshe për Kosovën

Avokati i Popullit për 10 milionë euro për rrymën në veri: U shkelën 4 ligje për të drejtat e njeriut

Avokati i Popullit për 10 milionë euro për rrymën në veri: U shkelën 4 ligje për të drejtat e njeriut

Ministrja Hajdari dhe bordi i përkohshëm i ‘Trepçës’ paditën nga Basri Ibrahimi

Ministrja Hajdari dhe bordi i përkohshëm i ‘Trepçës’ paditën nga Basri Ibrahimi

Komuna e Skenderajt do të shpërndajë pako ushqimore për 3000 familje me rastin e Fitër Bajramit

Komuna e Skenderajt do të shpërndajë pako ushqimore për 3000 familje me rastin e Fitër Bajramit

Konjufca: Kemi arritur t’i kthejmë 1500 qytetarë nga shtetet e jashtme, zotohemi se do t’i kthejmë edhe 700 të tjerë

Konjufca: Kemi arritur t’i kthejmë 1500 qytetarë nga shtetet e jashtme, zotohemi se do t’i kthejmë edhe 700 të tjerë

Haki Abazi flet për paranë publike, thotë se më askush s’do ta keqpërdorë atë

Haki Abazi flet për paranë publike, thotë se më askush s’do ta keqpërdorë atë

Haxhiu firmos një vendim që ka të bëjë me krijimin e Institutit për hulumtim të krimeve të luftës

Haxhiu firmos një vendim që ka të bëjë me krijimin e Institutit për hulumtim të krimeve të luftës

KDI kërkon hetime për tenderin e nënshkruar nga komuna e Prizrenit

KDI kërkon hetime për tenderin e nënshkruar nga komuna e Prizrenit