Haradinaj për liberalizimin e vizave: BE’ja le t’i ndëshkojë politikanët, qytetarët s’kanë faj

31.01.2018 22:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj për liberalizimin e vizave: BE’ja le t’i ndëshkojë politikanët, qytetarët s’kanë faj

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pranuar se vendi nuk ka bërë sa duhet për ta luftuar korrupsionin – që është një prej kushteve për liberalizimin e vizave për qytetarët kosovarë.

Teksa Tim Sebastian, njëri prej gazetarëve më të njohur në botë për intervista të rrepta, në emisionin “Zona e Konfliktit”, i ka kujtuar deklaratën e shefes së Bashkimit Evropian në Kosovë, se shumë prej rasteve të nivelit të lartë të korrupsionit kanë përfunduar pa dënime apo konfiskime, dhe se Kosova në këtë drejtim s’ka bërë shumë në mënyrë që t’i hiqen vizat, Haradinaj ka thënë se “kjo është e vërtetë”.

“Korrupsioni dhe situata me luftimin e korrupsionit… s’jemi për t’u duartrokitur se sa kemi bërë”, është shprehur shefi i ekzekutivit kosovar.

“Jemi të vetëdijshëm për sfidat si shoqëri”, ka thënë Haradinaj.

“Liberalizimi i vizave s’është shpërblim për politikanët, është shpërblim për qytetarët, ata që po vuajnë”, ka deklaruar i pari i Qeverisë.

“Ne jemi Evropë, i përkasim Evropës, e ardhmja jonë është Evropa”, është shprehur Haradinaj.

“Mendoj se ndëshkimi i politikanëve apo i elitave është i drejtë, por ndëshkimi i shoqërisë dhe i qytetarëve, kjo s’është e drejtë”, ka thënë kryeministri kosovar.

Më herët, Haradinaj ka folur edhe për Gjykatën Speciale.

Ai ka thënë se nuk beson se do të ketë sukses iniciativa e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës, për shfuqizimin e Gjykatën Speciale.

Kryeministri deklaruar se Gjykata ekziston, dhe nuk vihet në pikëpyetje.

Ai ka theksuar se asaj nuk i frikësohet personalisht, dhe se është i gatshëm të dorëzohet, nëse ngrihet aktakuzë kundër tij. /Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Kuvendi i Maqedonisë miraton kërkesën për ndryshimet kushtetuese

Kuvendi i Maqedonisë miraton kërkesën për ndryshimet kushtetuese

ARKEP-i kërkoi jashtëligjshëm subvencionim për Postën, MZHE-ja fajëson menaxhmentin

ARKEP-i kërkoi jashtëligjshëm subvencionim për Postën, MZHE-ja fajëson menaxhmentin

Fillimisht i kidnapuan, tash Turqia i kërkon me mirësjellje gylenistët

Fillimisht i kidnapuan, tash Turqia i kërkon me mirësjellje gylenistët

Cacaj demanton Tërnavën dhe Bojën: Rugovës nuk iu la xhenazja, ai u varros i veshur me rroba

Cacaj demanton Tërnavën dhe Bojën: Rugovës nuk iu la xhenazja, ai u varros i veshur me rroba

Tahiri thotë se Kosova po përballet me mungesë të efikasitetit në gjyqësor

Tahiri thotë se Kosova po përballet me mungesë të efikasitetit në gjyqësor

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Haradinaj: Italia partner strategjik në fushën e bashkëpunimit ekonomik

Haradinaj: Italia partner strategjik në fushën e bashkëpunimit ekonomik

Reçica: Zëri i Vasfijes theu heshtjen që na përcolli për shumë vite

Reçica: Zëri i Vasfijes theu heshtjen që na përcolli për shumë vite

Thaçi pranon ftesë nga shoqëria civile për të vizituar Luginën e Preshevës

Thaçi pranon ftesë nga shoqëria civile për të vizituar Luginën e Preshevës

Rashiq: S’kam parë asnjë serb që do të pajtohej me ushtrinë e Kosovës

Rashiq: S’kam parë asnjë serb që do të pajtohej me ushtrinë e Kosovës

Amerika mbështet ushtrinë e Kosovës në mes të Beogradit

Amerika mbështet ushtrinë e Kosovës në mes të Beogradit

Diplomoi në Akademinë e Mbrojtjes në Shkup edhe një oficer i FSK-së nga radhët e komuniteteve

Diplomoi në Akademinë e Mbrojtjes në Shkup edhe një oficer i FSK-së nga radhët e komuniteteve

Numrat e shqiptarëve në Gjermani: 130 mijë nga Kosova e 50 mijë nga Shqipëria

Numrat e shqiptarëve në Gjermani: 130 mijë nga Kosova e 50 mijë nga Shqipëria

Haradinaj: Fokusi ynë, liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi në INTERPOL

Haradinaj: Fokusi ynë, liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi në INTERPOL

Rritet konkurrueshmëria dhe siguria në Aeroportin e Prishtinës

Rritet konkurrueshmëria dhe siguria në Aeroportin e Prishtinës

Deda: Të gjithë në Kosovë janë kundër idesë fashiste të prekjes së kufijve, përveç Hashim Thaçit

Deda: Të gjithë në Kosovë janë kundër idesë fashiste të prekjes së kufijve, përveç Hashim Thaçit