Haradinaj: Parametër i rëndësishëm për investime, është koha, të cilën e shkurton infrastruktura e mirë

14.06.2018 13:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj: Parametër i rëndësishëm për investime, është koha, të cilën e shkurton infrastruktura e mirë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, mori pjesë në ceremoninë e përurimit të segmentit të 3-të Bibaj-Doganaj, të autoudhës R6 “Arbën Xhaferi”, të gjatë 11 kilometra.

Para të pranishmëve të shumtë, udhëheqësve institucionalë, ambasadorëve të akredituar në Kosovë, përfaqësuesve të kompanisë Bechtel & Enka, kryeministri Haradinaj tha se gëzimi i sotëm është i përgjysmuar, sepse gëzimin e plotë do ta kemi së shpejti në përfundim të kësaj rruge.

“Investimet në infrastrukturë janë të shtrenjta dhe për buxhetin e Kosovës janë obligim i madh, por edhe efektin e kanë të madh në ekonominë e vendit”, tha kryeministri Haradinaj, duke shtuar se kjo infrastrukturë e ndryshon pozicionin e ekonomisë në raport me ekonomitë fqinje dhe ato më të largëta dhe investitorët që do të mundnin të investojnë në Kosovë.

Kryeministri tha se një parametër i rëndësishëm për investime, është koha, të cilën e shkurton infrastruktura e mirë.

“Kjo infrastrukturë, që do ta përmbyllim edhe në autoudhë tjera të vendit, na pozicionon ne më mirë se shumë ekonomi të rajonit”, tha kryeministri Haradinaj dhe shtoi se është me rëndësi që Kosova të jetë e përgjegjshme dhe të mos dështojë në asnjë obligim në përfundimin e këtyre projekteve kaq madhore.

Kryeministri Haradinaj siguroi të gjithë se janë të vetëdijshëm për rëndësinë strategjike të këtyre projekteve duke qenë në nivel të obligimeve të marra, që të përmbyllen me sukses të gjitha projektet e nisura si dhe i uroi të gjithë punëtorët për punën e mirë që kanë bërë dhe gjithashtu edhe për festën e Bajramit.

Ndërkaq, Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli tha se ky projekt na bënë krenar me faktin se Kosova shumë shpejt po shndërrohet në një lider transformimi modern në infrastrukturën më të mirë në regjion, derisa Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie duke përgëzuar për një punë të shkëlqyer dhe mbresëlënëse që është bërë në këtë autoudhë, tha se populli i Kosovë meriton të ketë rrugë të mira, të cilat bëjnë të mundur zhvillimin ekonomik dhe marrëdhëniet e mira ndërfqinjësore.

Nga ana tjetër, Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj tha se ky është segmenti i parafundit, i cili i paraprin përmbylljes së projektit gjigant, autoudhës “Arbën Xhaferi”, si shumë domethënës për ekonominë, dhe lidhjen e tij me korridoret pan evropiane.

Përurimi këtij segmenti, u bë nën moton e kampanjës “JO SHPEJTËSISË, PO SIGURISË”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Digjet një autobus nga Kosova në “Rrugën e Kombit” (Video)

Digjet një autobus nga Kosova në “Rrugën e Kombit” (Video)

Të arsyetosh ndarjen e Kosovës duke thënë se Rusia e Turqia po forcohen, është mjerim politik

Të arsyetosh ndarjen e Kosovës duke thënë se Rusia e Turqia po forcohen, është mjerim politik

A po realizohet plani i ish-Kryeministrit të vrarë serb për ndarjen e Kosovës

A po realizohet plani i ish-Kryeministrit të vrarë serb për ndarjen e Kosovës

Tërmet me magnitudë 5,1 në Burrel; Lëkundjet ndjehen deri në Bosnjë (Foto)

Tërmet me magnitudë 5,1 në Burrel; Lëkundjet ndjehen deri në Bosnjë (Foto)

Qytetarët arin e sigurojnë në shtëpi

Qytetarët arin e sigurojnë në shtëpi

Për 24 orë mbi 13 mijë kosovarë kanë hyrë në Shqipëri

Për 24 orë mbi 13 mijë kosovarë kanë hyrë në Shqipëri

Masakra e Selenicës, përcillen për në banesën e fundit 8 viktimat

Masakra e Selenicës, përcillen për në banesën e fundit 8 viktimat

MPJ: Serbia po del kundër marrëveshjeve të Brukselit – përgjigjemi me reciprocitet

MPJ: Serbia po del kundër marrëveshjeve të Brukselit – përgjigjemi me reciprocitet

Hoxhaj: Do të marrim masa reciproke ndaj Serbisë

Hoxhaj: Do të marrim masa reciproke ndaj Serbisë

QKUK: Pas operacionit në ortopedi, pacientit i kthehen lëvizjet në këmbë

QKUK: Pas operacionit në ortopedi, pacientit i kthehen lëvizjet në këmbë

Drogë në tendën ku qëndronin, pesë të arrestuar në Prizren

Drogë në tendën ku qëndronin, pesë të arrestuar në Prizren

Protestë në Prishtinë – kërkohet llogari, drejtësi, shkarkime

Protestë në Prishtinë – kërkohet llogari, drejtësi, shkarkime

Detaji rrëqethës nga masakra në Vlorë – I vogli i familjes u vra me bukë në gojë

Detaji rrëqethës nga masakra në Vlorë – I vogli i familjes u vra me bukë në gojë

Tahiri: Qeveria të mos lejojë që Asociacioni të ketë kompetenca ekzekutive

Tahiri: Qeveria të mos lejojë që Asociacioni të ketë kompetenca ekzekutive

Kryetari i LDK’së: Kosova nuk është Rusi, vetëm Putini i “korrigjoi” kufijtë pa shkëmbim

Kryetari i LDK’së: Kosova nuk është Rusi, vetëm Putini i “korrigjoi” kufijtë pa shkëmbim

Lëvizjet e djalit të Sorosit në Ballkan: Ideja për korrigjim kufijsh e tij (Foto)

Lëvizjet e djalit të Sorosit në Ballkan: Ideja për korrigjim kufijsh e tij (Foto)