Haradinaj: Ose e kthejmë Pavarësinë, ose vendosim si shtet i pavarur

01.06.2019 20:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj: Ose e kthejmë Pavarësinë, ose vendosim si shtet i pavarur

“Me dhënë diçka nga sovraniteti ynë për t’u anëtarësuar në BE është normale sepse shumë shtete e kanë bërë një gjë të tillë. Por me dhënë sovranitetin e shtetit në një proces si të dialogut me Serbinë, që është i paqartë dhe i padefinuar, ka qenë logjikë e gabuar edhe e jona, edhe e disa partnerëve ndërkombëtarë”, ka thënë Hradinaj.

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, me rastin e shënimit të përvjetorit të degës së AAK-së në Klinë, ka thënë se sovraniteti i Kosovës nuk duhet t’i dorëzohet një procesi të paqartë si ai i dialogut me Serbinë.

Ai ka shtuar se detyrë e tij ka qenë që vendimmarrjet që kanë të bëjnë me vendin të kthehen në Kosovë.

“Unë mendoj se në Kosovë, në këto 20 vjetët e pasluftës, kemi pasur çka të mësojmë. Mendoj se duhet ta dimë faktin se jemi përgjegjës për veten tonë. Kur e kemi shpallur Pavarësinë, ne ju kemi thënë atyre që janë kujdesur për ne, se tani duamë të kujdesemi për vetën tonë. Kjo i bie se ju kemi thënë atyre: Na lejoni të gabojmë dhe t’i bëjmë punët në mënyrën se si dimë ne”.

“Prandaj nuk e kemi më të drejtën që të ankohemi tek të tjerët. Vet kemi vendosur të jemi shtet, vet i kemi marrë vendimet dhe vet e kemi shpallur vetën shtet të pavarur. Edhe shtet i pavarur – edhe me pritë që vendimet për vendin tënd të merren tjetër kund, këto dyja bashkë nuk shkojnë; ose e kthejmë pavarësinë, ose vendosim si të pavarur në vend”.

Haradinaj ka thënë se partnerëve ndërkombëtar u konvenon kur Kosova sillet si shtet i pavarur dhe kur është në gjendje t’i kryejë punët e veta.

“Miqtë tanë kanë pritur gjatë të na shohin nëse e kemi kuptuar se çka do të thotë Pavarësia. Pavarësia nuk do të thotë se duhet t’i dorëzojmë vendimet sovrane me një proces ku ne nuk e përfaqësojmë veten”.

“Me dhënë diçka nga sovraniteti ynë për t’u anëtarësuar në BE është normale sepse shumë shtete e kanë bërë një gjë të tillë. Por me dhënë sovranitetin e shtetit në një proces si të dialogut me Serbinë, që është i paqartë dhe i padefinuar, ka qenë logjikë e gabuar edhe e jona, edhe e disa partnerëve ndërkombëtarë”.

“Ta kthejmë vendimmarrjen e Kosovës në Kosovë, dhe ta kthejmë Kosovën në këmbë të veta në mënyrë që të ecë si e pavarur (qoftë edhe me vështirësi), kjo ka qenë puna jonë”.

“Ata që kanë menduar se do të na hidhërohen miqtë tanë dhe ata që kanë shkuar ta lajmërojnë hidhërimin se do të prishemi me miq, janë ngutur. Miqtë tanë kanë pritur që ky vend për të cilin ne kemi bërë kaq shumë, të jetë ne gjendje t’i kryejë punët e veta. Ne kështu e rrisim vlerën tonë tek aleatët sepse tani ata na shohin si më të qëndrueshëm”.

“Ata e kuptojnë se ne po duamë të jemi shtet. Po duamë që Kosova me qenë sovrane dhe vendimet që janë për të le të merren në Kosovë. Ata presin që Kosova t’i kryejë punët e veta”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale