Haradinaj ofron përkrahje për personat me aftësi të kufizuar

02.12.2017 14:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj ofron përkrahje për personat me aftësi të kufizuar

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, mori sot pjesë në Konferencën me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare për Personat me Aftësi të Kufizuar, e cila organizohet nga Zyra për Qeverisje të Mirë e Zyrës së Kryeministrit.

Kryeministri Ramush Haradinaj, theksoi përkushtimin e Qeverisë për të qenë afër dhe për të ndihmuar këtë kategori të personave me aftësi të kufizuar.

“Nuk është mirë kur takohem të shpenzojmë kohën vetëm duke u lavdëruar me punët që i kemi kryer, por të flasim për ato që nuk i kemi bërë. Ne kemi një dialog të vazhdueshëm dhe do të jemi çdo herë në komunikim të ndërsjellë. Si qeveri në emër të popullit të Kosovës, që është populli më solidar dhe më human në botë, që ka ndjenjë të jashtëzakonshme dhe të cilën unë e transmetoj në emër të tyre, pra ndjenjën e përkrahjes për ju, falënderoj të gjithë partnerët, vendet dhe qeveritë mike, donatorët “, tha kryeministri.

Kryeministri Haradinaj foli edhe për angazhimin e qeverisë në të ardhmen, duke theksuar zbatimin e tërësishëm të Strategjisë Nacionale për të Drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuar 2018-2020, dhe të një fokusi të vazhdueshëm të qeverisë, marrjen e përgjegjësisë, që Plani Nacional kjo strategji të mos mbetet vetëm në letër por të jetë në prioritet të punës së qeverisë.

Kryeministri Haradinaj po ashtu tha se duhet të zbatohet edhe Ligji për Aftësim, Riaftësim dhe Punësim të Personave me Aftësi të Kufizuar. “Në disa rate rezistenca për të mos u zbatuar ligji është neglizhenca, por ka edhe arsye tjera”, tha kryeministri, duke theksuar se qeveria do të aprovoj buxhet për zbatimin e rregullores për ofrimin e shërbimeve në gjuhën e shenjave, transmeton infosot.

“Ekziston ligji për personat e verbër, por zbatimi i tij është i rëndësishëm. Ne kemi bërë ligje të mira, por në zbatim kemi qenë të dobët deri më tani dhe kjo praktikë duhet të ndryshoj”, tha kryeministri Haradinaj.

Me këtë rast kryeministri tha se Plani Nacional do të procedohet shumë shpejt në Qeveri duke thënë se janë të përkushtuar që të përfundojnë punët të cilat nuk janë kryer deri më tani.

Me nga një fjalë rasti të pranishmëve u janë drejtuar edhe zëvendës ambasadori i Italisë, në Kosovë, Matteo Corradini, drejtori i Zyrës për Qeverisje të Mirë në Zyrën e Kryeministrit, Habit Hajredini, kryetari i Forumit Kosovar të Aftësisë së Kufizuar, Bujar Kadriu, Drejtori i HandiKOS-it, Afrim Maliqi, dhe Drejtoresha e Down Sindrome Kosova, Sebahate Beqiri.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deliu-Kodra: Votimi për demarkacionin zbehu rolin e Listës Serbe

Deliu-Kodra: Votimi për demarkacionin zbehu rolin e Listës Serbe

Gërvalla e quan Haradinajn kriminel ordiner që falë toka

Gërvalla e quan Haradinajn kriminel ordiner që falë toka

Pse ndryshoi mendje Donika Kadaj-Bujupi për Demarkacionin?

Pse ndryshoi mendje Donika Kadaj-Bujupi për Demarkacionin?

Hoxhaj: Kushtet e Listës Serbe ishin të papranueshme për ne

Hoxhaj: Kushtet e Listës Serbe ishin të papranueshme për ne

Sot përfundon afati për dekretimin e ligjit të gjuhëve nga Ivanov

Sot përfundon afati për dekretimin e ligjit të gjuhëve nga Ivanov

Ismaili thotë se edhe Vetëvendosje e dinte se beteja për demarkacionin ishte e humbur

Ismaili thotë se edhe Vetëvendosje e dinte se beteja për demarkacionin ishte e humbur

Media e Beogradit: Kosova në OKB në këmbim të Asociacionit të Komunave serbe

Media e Beogradit: Kosova në OKB në këmbim të Asociacionit të Komunave serbe

Si raporton TIME për seancën e sotme dhe gazin lotsjellës? (VIDEO)

Si raporton TIME për seancën e sotme dhe gazin lotsjellës? (VIDEO)

Jeremiq: Vuçiq Thaçit ia ka ofruar jugun e Serbisë për veriun e Kosovës

Jeremiq: Vuçiq Thaçit ia ka ofruar jugun e Serbisë për veriun e Kosovës

Selimi: Malazezët fituan 8200 hektarë, Thaçi disa miliona e Haradinaj disa ditë në pushtet

Selimi: Malazezët fituan 8200 hektarë, Thaçi disa miliona e Haradinaj disa ditë në pushtet

Ivanoviq “u kërcënua nga Vuçiq se do të vritej, nëse nuk i bashkohet Listës Serbe”

Ivanoviq “u kërcënua nga Vuçiq se do të vritej, nëse nuk i bashkohet Listës Serbe”

Veseli: Lëvizja pa viza, nga mesi i dhjetorit (Live)

Veseli: Lëvizja pa viza, nga mesi i dhjetorit (Live)

24 orë ndalim për deputetët e Vetëvendosjes

24 orë ndalim për deputetët e Vetëvendosjes

Shtëpia e Bardhë mbron telefonatën e presidentit Trump me homologun e tij Putin

Shtëpia e Bardhë mbron telefonatën e presidentit Trump me homologun e tij Putin

​Raportuesi për Kosovën: Parlamenti Evropian do ta votojë raportin e vizave sapo Komisioni ta japë sinjalin

​Raportuesi për Kosovën: Parlamenti Evropian do ta votojë raportin e vizave sapo Komisioni ta japë sinjalin

Tanja Fajon: Kosova nuk ka qenë kurrë më afër Evropës

Tanja Fajon: Kosova nuk ka qenë kurrë më afër Evropës