Haradinaj: Nuk synojmë koalicion me PDK’në, VV’në dhe LDK’në

13.08.2019 21:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj: Nuk synojmë koalicion me PDK’në, VV’në dhe LDK’në

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj ka bërë të ditur se deputetët e partisë së tij do të votojnë për shpërndarjen e Kuvendit më 22 gusht në seancën e jashtëzakonshme. Haradinaj e ka quajtur të dëmshme për vendin nëse ndonjë subjekt politik i shmanget zgjedhjeve dhe tenton të krijoj qeveri teknike me kryeministër konsensual. Po ashtu ai tregoi edhe me cilat parti nuk synon koalicion dhe me cilat AAK është e hapur për bashkëpunim.

“Vendimi i AAK’së është që të votojmë pro shpërbërjës së Kuvendit”, është shprehur Haradinaj.

Ai shtoi se kryeministri konsensual do të ishte dëmtik i proceseve demokratike.

“Një ndërhyrje ndryshe, pra më një kryeministër konsensual do të ishte dëmtim i proceseve demokratike”, ka thënë Haradinaj.

Haradinaj u shpreh mjaft i vendosur për koalicionet e ardhëshme, duke përjashtuar PDK’në, VV’në dhe LDK’në.

“Nuk synojmë një koalicion të madh si rasti me PDK’në VV’në dhe LDK’në. Mirëpo jemi të hapur me parti më të vogla si Nisma, AKR dhe PSD”, ka sqaruar Haradinaj.

Ai gjithashtu tha se nuk ka koalicion me partitë që kanë qëndrim për heqjen e taksës.

“Asnjë parti nuk do ta merrë përkrahjen tonë nëse qëndron për heqjek e taksës, ajo do të mbetët deri në njohje”, tha Haradinaj për RTV 21.

Poashtu Haradinaj tha se Kosova është rrezik të udhëhiqet nga liderë të paqëndrueshëm.

“Është rrezik që Kosova të udhëhiqet nga liderët e paqëndrushëm, ata të cilët bëjnë kompromise për hirë të vetëvetës dhe kësisoji e pëson një vend”, është shprehur Haradinaj.

Edhe njëherë Haradinaj ka treguar se është i gatshëm të pranojë postin e kryeminsitrit, nëse e voton sovrani.

“Jam i gatshëm të shërbejë për kryeministër, aq sa më jep besim qytetari”, ka shtuar Haradinaj.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dyshohet për krime lufte, sot nis gjykimi i serbit nga Peja

Dyshohet për krime lufte, sot nis gjykimi i serbit nga Peja

Arrestohet i dyshuari për mashtrim dhe dhënie e ndihmës në kryerje të veprës penale

Arrestohet i dyshuari për mashtrim dhe dhënie e ndihmës në kryerje të veprës penale

Shumë biznese në Luginë të Preshevës mbyllën, arsyeja taksa 100 për qind

Shumë biznese në Luginë të Preshevës mbyllën, arsyeja taksa 100 për qind

Konjufca zbulon prapavijën e mosmarrëveshjes, përplasja VV – LDK për presidentin

Konjufca zbulon prapavijën e mosmarrëveshjes, përplasja VV – LDK për presidentin

Messi: Pensionimi po afron

Messi: Pensionimi po afron

Në Maqedoninë Veriore për interpretimin autentik të nenit 11 të Ligjit për Falje, Komisioni Ligjvënës-Juridik do të debatojë sot

Në Maqedoninë Veriore për interpretimin autentik të nenit 11 të Ligjit për Falje, Komisioni Ligjvënës-Juridik do të debatojë sot

A po paralajmëron nënkryetarja e VV-së zgjedhje të reja

A po paralajmëron nënkryetarja e VV-së zgjedhje të reja

Pas tërmetit në Shqipëri  6500 persona në çadra, 525 pallate të dëmtuara

Pas tërmetit në Shqipëri 6500 persona në çadra, 525 pallate të dëmtuara

Tronditet sërish Vetëvendosje, po ndodhë një përplasje tjetër brenda partisë

Tronditet sërish Vetëvendosje, po ndodhë një përplasje tjetër brenda partisë

Si i ngushëlloi presidenti Rugova qytetarët e Gjilanit që pësuan nga tërmeti i vitit 2002?

Si i ngushëlloi presidenti Rugova qytetarët e Gjilanit që pësuan nga tërmeti i vitit 2002?

Haraqija: LDK të shkojë në opozitë, të bëhen bashkë VV-PDK se janë një familje

Haraqija: LDK të shkojë në opozitë, të bëhen bashkë VV-PDK se janë një familje

Haradinaj tregon si i tejkaloi problemet me Thaçin dhe pse nuk foli me Ramën as pas tragjedisë

Haradinaj tregon si i tejkaloi problemet me Thaçin dhe pse nuk foli me Ramën as pas tragjedisë

Konjufca: Nuk ua kërkuam LDK’së 7 ministri në këmbim të postit të presidentit

Konjufca: Nuk ua kërkuam LDK’së 7 ministri në këmbim të postit të presidentit

Ekskluzive: Pamje të rënda, pak minuta përpara se të jepte jetë Klement Çupi (Video)

Ekskluzive: Pamje të rënda, pak minuta përpara se të jepte jetë Klement Çupi (Video)

Fjalët e fundit të Diena Karanxhës, ajo nuk vdiq nga dhimbjet por nga marazi për të bijën (Video)

Fjalët e fundit të Diena Karanxhës, ajo nuk vdiq nga dhimbjet por nga marazi për të bijën (Video)

Konjufca: Koalicioni nuk u bë sepse LDK’ja e kushtëzoi marrëveshjen me postin e presidentit

Konjufca: Koalicioni nuk u bë sepse LDK’ja e kushtëzoi marrëveshjen me postin e presidentit