Haradinaj në përvjetorin e çlirimit, i bën thirrje Serbisë për pajtim

12.06.2019 13:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj në përvjetorin e çlirimit, i bën thirrje Serbisë për pajtim

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka thënë nga ceremonia e manifestimit të shënimit të 20 vjetorit të çlirimit po ngjason verës së vitit 1999 kur ne veçse ishim të çliruar, duke ju referuar kështu gëzimit dhe tubimit të qytetarëve.

Haradinaj deklaroi se është nder për Kosovën të jenë kështu si sot bashkë me aleatët ndërkombëtar, njofton Klan Kosova.

“Kjo ditë ngjason jo qershorit, por verës 99-të kur jemi bashkë të lirë në Kosovë. Ka qenë kënaqësi me ecë lirshëm pas gjitha vuajtjeve që ka kaluar populli. Me lejoni të përshëndes familjarët e të rënëve për liri”.

“Për shumë kohë, populli ynë ka kërkuar lirinë, brezat janë flijuar, populli priste nga Zoti ndihmën, familja Jashari dhe UÇK-ja qëndroi me ne, spastrimi etnik dhe frenat e vdekjes u ndalën nga ju President Clinton. Ju me aviona ndalet trenat e vdekjes e spastrimin. Sot populli ju falënderon për jetë, Kosova sot është një derë e re në rajon dhe sjell paqe për të gjithë ne. Kosova është e gjithë neve që jetojmë këtu, shqiptarëve dhe gjithë komuniteteve që jetojnë këtu”.

Haradinaj në këtë ditë historike ka kërkuar edhe njohje nga Serbia.

“Paqen e bëjnë të fuqishmit e ne guxojmë me u pajtu me Serbinë, e ftoj Vuçiqin ta njohë Kosovën bashkë me kufinjt e vetë në mënyrë që ne që qeverisim të fokusohemi tek qytetarët e Kosovës, këtë e bëjmë edhe në shenjë të falënderimit që na ka jep BE, për gjithë ndihmën që na kanë jep”, deklaroi Haradinaj.

Haradinaj deklaroi drejt ish-presidentit dhe mikut të madh të Kosovë Bill Clinton, që të rri së në shtëpinë e tij.

“Zoti e bekoftë Kosovën , Zoti i bekoftë aleatët e Kosovës”, tha në fund të fjalimit kryeministri Haradinaj.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj në përvjetorin e çlirimit, i bën thirrje Serbisë për pajtim

Haradinaj në përvjetorin e çlirimit, i bën thirrje Serbisë për pajtim

Pamje të rralla:Kur oficeri i NATO-s u jep 30 minuta afat forcave serbe, për t’u larguar nga Prizreni

Pamje të rralla:Kur oficeri i NATO-s u jep 30 minuta afat forcave serbe, për t’u larguar nga Prizreni

20 vjet nga hyrja e NATO-s në Kosovë

20 vjet nga hyrja e NATO-s në Kosovë

Juncker: Pa zgjidhjen e mosmarrëveshjes, as Kosova e as Serbia s’kanë vend në BE

Juncker: Pa zgjidhjen e mosmarrëveshjes, as Kosova e as Serbia s’kanë vend në BE

Kosova U21 me fitore spektakolare ndaj Turqisë U21, merr kreun

Kosova U21 me fitore spektakolare ndaj Turqisë U21, merr kreun

Juncker: Zgjedhjet të mbahen më 30 qershor

Juncker: Zgjedhjet të mbahen më 30 qershor

Haziri: LDK të ketë kujdes, sondazhet nuk përkthehen automatikisht në vota (Video)

Haziri: LDK të ketë kujdes, sondazhet nuk përkthehen automatikisht në vota (Video)

Të gjitha mashtrimet e Rrahim Hashimit, kjo është aktakuza e ngritur kundër tij në vitin 2015

Të gjitha mashtrimet e Rrahim Hashimit, kjo është aktakuza e ngritur kundër tij në vitin 2015

Meta: Nuk ka dhe nuk do të ketë zgjedhje pa dekretin e presidentit

Meta: Nuk ka dhe nuk do të ketë zgjedhje pa dekretin e presidentit

Shkup: Pas trysnisë nga BE-ja shtohen angazhimet kundër korrupsionit

Shkup: Pas trysnisë nga BE-ja shtohen angazhimet kundër korrupsionit

Haradinaj, Clintonit: Mirë se erdhe në shtëpinë tënde

Haradinaj, Clintonit: Mirë se erdhe në shtëpinë tënde

Clinton: Bota duhet ta shohë Kosovën si vend të demokracisë

Clinton: Bota duhet ta shohë Kosovën si vend të demokracisë

Shtëpia e Bardhë u bën thirrje Kosovës e Serbisë për njohje reciproke

Shtëpia e Bardhë u bën thirrje Kosovës e Serbisë për njohje reciproke

Nuk po u besojnë syve: mediat serbe Kombëtares së Kosovës i referohen ndryshe

Nuk po u besojnë syve: mediat serbe Kombëtares së Kosovës i referohen ndryshe

OKB – shikoni si ua ngriti zërin Çitakut, britanikëve e amerikanëve

OKB – shikoni si ua ngriti zërin Çitakut, britanikëve e amerikanëve

Kosova e mrekullueshme, fiton në Bullgari gol në sekondat e fundit

Kosova e mrekullueshme, fiton në Bullgari gol në sekondat e fundit