Haradinaj mori pjesë në hapjen e Forumit Ekonomik të Diasporës Shqiptare

25.11.2017 23:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj mori pjesë në hapjen e Forumit Ekonomik të Diasporës Shqiptare

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, mori pjesë në hapjen e Forumit Ekonomik të Diasporës Shqiptare, organizuar nga Rrjeti i Bizneseve të Diasporës Shqiptare, në bashkëpunim me projektin e USAID-it EMPOWER Sektori Privat, në partneritet me SIDA.

Kryeministri Haradinaj me këtë rast tha se gjaku, gjuha dhe flamuri na ka mbajtur shqiptarë ndër shekuj dhe tani duhet t’ia shtojmë edhe një shtyllë shumë të fortë, ekonominë.

“Ndryshe thënë, ju na mbani, na ruani, na forconi. Pra, ju, që jeni në këtë sallë. Buxheti i Kosovës është 2 miliardë, në këtë sallë ka më shumë. Ata që kanë besuar se shqiptarët gjunjëzohen, ndalen dhe nuk dinë të ecin rrugës së tyre, e kanë kuptuar me kohë se jemi popull që kemi vizion. Vizioni ynë është i vërtetë, është euro-atlantik”, theksoi kryeministri Haradinaj, duke potencuar se në këtë vizion askush nuk ka dilema, sepse jemi Evropë, por edhe kemi një miqësi me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e cila është e shenjtë dhe do të mbetet gjithnjë.

Kryeministri tha se projektet dhe idetë e biznesmenëve, Qeveria do t’i zbaton, duke numëruar tri shtylla që duhet t’i bëjë ekzekutivi për të përmirësuar klimën e sipërmarrësve dhe prodhuesve, si politikat fiskale, rendin dhe ligjin dhe logjistikën.

Ai tha po ashtu se këto ditë është marrë vendimi për lirimin e tërësishëm nga tatimet për import për lëndën e parë dhe gjysmëproduktet për të gjithë prodhuesit e vendit. “Tashmë është definitive. Këto vendime janë në fuqi. Kemi aprovuar edhe në Komisione, ndërsa do të fillojnë të krijojnë efekt material nga data 1 janar 2018”, tha kryeministri, duke theksuar se kushdo që prodhon në Kosovë, nuk do të jetë më i pabarabartë ose në pozitë më të vështirë se prodhuesit në rajon.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për kameraman/e dhe fotograf/e
artikull i sponzorizuar


Miqësia e Haradinajt me bashkëpunëtorin e Veselinoviqit, “që e mban në tension veriun”

Miqësia e Haradinajt me bashkëpunëtorin e Veselinoviqit, “që e mban në tension veriun”

Meze e muhabet për Fatmir Limajn dhe bashkëpunëtorët e tij

Meze e muhabet për Fatmir Limajn dhe bashkëpunëtorët e tij

Plagosje me Armë Zjarri në Drenas

Plagosje me Armë Zjarri në Drenas

Gjykatën Themelore të Prishtinës e presin numër i madh i rasteve të korrupsionit

Gjykatën Themelore të Prishtinës e presin numër i madh i rasteve të korrupsionit

Zëdhënësja e Gjykatës Speciale: Po e Bëjmë Punën Brenda Mandatit Tonë

Zëdhënësja e Gjykatës Speciale: Po e Bëjmë Punën Brenda Mandatit Tonë

Kosova ka vetëm edhe dy muaj afat për ta ratifikuar demarkacionin

Kosova ka vetëm edhe dy muaj afat për ta ratifikuar demarkacionin

Visar Ymeri nuk e përjashton mundësinë e krijimit të një partie të re

Visar Ymeri nuk e përjashton mundësinë e krijimit të një partie të re

Ymeri: Albini kërkonte që Molliqaj të mos kandidonte për deputet

Ymeri: Albini kërkonte që Molliqaj të mos kandidonte për deputet

Ymeri: Kam pak shpresa se do të shpëtojë Vetëvendosje nga ndarja

Ymeri: Kam pak shpresa se do të shpëtojë Vetëvendosje nga ndarja

Turqia njjofton vendosmërinë për ofensivë ushtarake në Siri

Turqia njjofton vendosmërinë për ofensivë ushtarake në Siri

5 shoferët e Emergjencës në Drenas në pushim vjetor, për një pacient Autoambulancën e voziti mjeku

5 shoferët e Emergjencës në Drenas në pushim vjetor, për një pacient Autoambulancën e voziti mjeku

Simons: Eulex montoi procese kundër krerëve të UҪK-së

Simons: Eulex montoi procese kundër krerëve të UҪK-së

Hahn thotë se Kosova duhet ta zgjidh çështjen e kufirit sepse BE nuk lëshon pe!

Hahn thotë se Kosova duhet ta zgjidh çështjen e kufirit sepse BE nuk lëshon pe!

Narkotikë e Para të Konfiskuara në Mitrovicë të Veriut

Narkotikë e Para të Konfiskuara në Mitrovicë të Veriut

Kjo është agjenda e Vuçiqit në Kosovë

Kjo është agjenda e Vuçiqit në Kosovë

Në Prishtinë deri në 5 orë reduktime të energjisë elektrike, qytetarët të indinjuar

Në Prishtinë deri në 5 orë reduktime të energjisë elektrike, qytetarët të indinjuar