Haradinaj: Liberalizimi i vizave, çështje javësh

18.07.2019 14:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj: Liberalizimi i vizave, çështje javësh

Kryeministri Ramush Haradinaj ka dhënë edhe njëherë premtim për liberalizimin e vizave. Ai tha se një lajm të tillë Kosova do ta merr brenda pak javësh, duke thënë se Gjermania kryeson Komisionin për LIEBE dhe kjo është mirë për Kosovën.

“Mendoj që më mirë se sa kemi shpresua jemi në çështjen e liberalizimit të vizave. Kryesuesja e komisionit është gjermane. Gjermanët kanë marrë një iniciativë dhe kjo është çështje krejtësisht e javëve. Disa po thonë mos po ngutesh kryeministër, por jemi vonuar. Është çështje e javëve që të marrim këtë lajm të merituar sepse i kemi mbushë kriteret”, tha kryeministri.

Këto komente Haradinaj i bëri pas takimit që kishte me kryetarin e Komunës së Fushë Kosovës, me ç’rast foli edhe për tema tjera.

Sa i përket, futjes në rend për anëtarësim në Interpol, kryeministri tha se ende nuk e dinë nëse do ta fusin në votim ketë herë apo do ta lënë për herë tjetër, transmeton Express.

“Ne jemi në rend dite si temë por jo edhe e votimit. Sot kam marrë konfirmimin prej drejtorisë së Interpolit se jemi pjesë e diskutimit por ende nuk është vendosë me hy në votim. Dëshirojmë votimin këtë herë që është në Kili, do ta shqyrtojmë a do ta fusim këtë herë në agjendë për votim apo ta lëmë për herën tjetër.

Haradinaj u pyet edhe për rastin e vrasjes së të riut në Fushë Kosovë, ku tha se Policia po merret me këtë rast.

“Dhuna në familje apo personat e pambrojtur është një shqetësim dhe policia e ka ngritë vigjilencën ka përmirësim. Por policia po përballet me një punë vuliminze sepse nuk është temë e lehtë e trajtimit”, tha ai.

Haradinaj apeloi edhe tek mërgimtarët që të bëjën kujdes gjatë vozitjes në Kosovë.

“Bëj apel tek ata që vijnë në Kosovë, diasporën që vijnë për gëzim të bëjnë kujdes në vozitje dhe të mos e kthejnë në tragjedi si kemi pa rastet e fundit”, tha ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: Liberalizimi i vizave, çështje javësh

Haradinaj: Liberalizimi i vizave, çështje javësh

I nxehti në Evropë, ekspertët presin një valë të dytë

I nxehti në Evropë, ekspertët presin një valë të dytë

Zyra e BE’së u thotë në sy deputetëve: Kuvendi s’po funksionon si duhet

Zyra e BE’së u thotë në sy deputetëve: Kuvendi s’po funksionon si duhet

Bërnabiq: Serbia e gatshme t’i kthehet dialogut menjëherë

Bërnabiq: Serbia e gatshme t’i kthehet dialogut menjëherë

Hamza: Prioritet i MF-së është stabiliteti makro-fiskal i vendit

Hamza: Prioritet i MF-së është stabiliteti makro-fiskal i vendit

Kryeministri emëron këshilltar ish-inspektorin e AKI-së

Kryeministri emëron këshilltar ish-inspektorin e AKI-së

Nesër kuptohet kush do ta punojë shtatoren e Mandelës së Ballkanit

Nesër kuptohet kush do ta punojë shtatoren e Mandelës së Ballkanit

Haradinaj takon komandantin suprem të NATO-s: Kosova e rreshtuar me ushtritë e paqes

Haradinaj takon komandantin suprem të NATO-s: Kosova e rreshtuar me ushtritë e paqes

34 aktakuza brenda 24 orëve nga Prokuroria e Kosovës

34 aktakuza brenda 24 orëve nga Prokuroria e Kosovës

Haradinaj: Sot kujtojmë bijtë më të mirë që ka dhënë Rahoveci për lirinë e Kosovës

Haradinaj: Sot kujtojmë bijtë më të mirë që ka dhënë Rahoveci për lirinë e Kosovës

Gjermania i jep dritën jeshile Kosovës

Gjermania i jep dritën jeshile Kosovës

Qytetarët nuk e duan ndryshimin e kufijve

Qytetarët nuk e duan ndryshimin e kufijve

Bërnabiq fton liderët kosovarë që të kenë guxim

Bërnabiq fton liderët kosovarë që të kenë guxim

Në betejë me falimentimin

Në betejë me falimentimin

Ymeri: Opozita të dijë si do të duket qeveria e ardhshme para se të rrëzojë aktualen

Ymeri: Opozita të dijë si do të duket qeveria e ardhshme para se të rrëzojë aktualen

ATK në telashe, dyshime për abuzime me arka fiskale

ATK në telashe, dyshime për abuzime me arka fiskale