Haradinaj: Ky është qëndrimi im dhe i AAK-së për dialogun me Serbinë

19.02.2020 17:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj: Ky është qëndrimi im dhe i AAK-së për dialogun me Serbinë

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, përmes një postimi të radhës në Facebook ka shkruar rreth qëndrimit të tij dhe të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, rreth dialogut me Serbinë.

Në këtë drejtim, siç ka thënë Haradinaj, Kosova dhe statusi i saj politik është përmbyllë me 17 shkurt 2008, si shtet i pavarur, sovran, demokratik, unik, dhe i pandashëm, transmeton Telegrafi.
”Diskursi dhe vendimi i heqjes së taksës, dhe kamuflimi i saj me reciprocitet e kthen Kosovën në proces dialogues tashmë të shpenzuar dhe është prapësim nga qëndrimi dhe ripozicionimi i Kosovës që e ndali ndarjen dhe e afroi Kosovën drejt Finales së Madhe duke e siguruar edhe rolin aktiv, parësorë dhe garantues të SHBA-ve”, ka shkruar ndër tjerash Haradinaj.

Postimi i plotë:

Të dashur qytetarë, ky është qëndrimi im dhe i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për dialogun:

Kosova dhe statusi i saj politik është përmbyllë me 17 shkurt 2008, si shtet i pavarur, sovran, demokratik, unik, dhe i pandashëm.

Diskursi dhe vendimi i heqjes së taksës, dhe kamuflimi i saj me reciprocitet e kthen Kosovën në proces dialogues tashmë të shpenzuar dhe është prapësim nga qëndrimi dhe ripozicionimi i Kosovës që e ndali ndarjen dhe e afroi Kosovën drejt Finales së Madhe duke e siguruar edhe rolin aktiv, parësorë dhe garantues të SHBA-ve.

Kosova duhet të arrijë kontratën finale për njohje reciproke në kufijtë ekzistues më Serbinë, me pozicionet tashmë të definuara:

1) Asociacioni i Komunave me shumicë Serbe – vetëm në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës, Marrëveshjen e Parë të Parimeve që rregullojnë Normalizimin e Marrëdhënieve të nënshkruara nga Kosova dhe Serbia më 19 Prill 2013, aktgjykimi i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, çështja Nr. KO130/15, dhe Kartën Evropiane të Vetëqeverisjes Lokale.

2) Të drejtat e Kishës Ortodokse serbe sipas Kushtetutës dhe Ligjeve në Fuqi, që u garanton status ligjor sipas projekt ligjit për liri fetare.

3) Sigurimi i vazhdimësisë së të drejtave të zgjeruara të komunitetit serb, sipas orientimeve të Planit të Ahtisaarit tashmë të mishëruara në Kushtëtutë, duke njohur të drejtat afirmative të komunitetit serb në vetëqeverisje lokale, në përfaqësimin qendror institucional, në të drejta afirmative në financa publike, arsim, siguri, religjion, dhe gjuhë.

Sot Kosova e ka në dispozicion ofertues edhe elementin e katërt:

4) Tregun e Kosovës, të mbrojtur tashmë me taksën 100%. Kjo taksë duhet të ofertohet me heqje vetëm në këmbim të Kontratës Finale për njohje reciproke në kufijtë ekzistues mes Kosovës dhe Serbisë, e jo për rikthim në proces dialogues pa afate e kornizë të cilin tashmë e kemi tejkaluar.

Pozicionet për çështjet tjera të hapura me Serbinë si krimet e luftës, reparacionet, të zhdukurit, sukcesioni, dhe çështje tjera të inkorporuara në “Librin e Madh”, janë të gatshme dhe të disponueshme.

Këto pozicione duhet të jenë përfundimtare si pjesë e ofertës së tërësishme për njohje reciproke. Në këto qëndrime ne jemi të gatshëm të përkrahim dhe kontribuojmë. Në të kundërtën, në përputhje me interesat shtetërore, do të mbajmë përgjegjës secilin, për pasojat që i shkaktohen shtetit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Koha në Kosovë

Koha në Kosovë

Qeveria nuk duhet të flejë, t’i eliminojë taksat për lëndën e parë

Qeveria nuk duhet të flejë, t’i eliminojë taksat për lëndën e parë

Tensione Itali-Gjermani, koronavirusi fut në krizë Bashkimin Evropian

Tensione Itali-Gjermani, koronavirusi fut në krizë Bashkimin Evropian

Shkon në shtatë numri i viktimave në Kosovë nga virusi korona

Shkon në shtatë numri i viktimave në Kosovë nga virusi korona

Kryeministri Kurti: Ka një ujdi të fshehur ndërmjet Thaçit dhe Vuçiqit

Kryeministri Kurti: Ka një ujdi të fshehur ndërmjet Thaçit dhe Vuçiqit

Mjeku i njohur jep lajmin e shumëpritur: Ditët më të vështira…

Mjeku i njohur jep lajmin e shumëpritur: Ditët më të vështira…

Kurti: Thaçi shkeli Kushtëtutën kur i ftoi të gjithë liderët e partive, Gjykata Kushtetuese do të ketë punë në pranverë

Kurti: Thaçi shkeli Kushtëtutën kur i ftoi të gjithë liderët e partive, Gjykata Kushtetuese do të ketë punë në pranverë

Kurti: Situatën në Veri të vendit e trashëguam, rrëzimini Qeverisë i vështirësoi punët për ta bërë më të mirën

Kurti: Situatën në Veri të vendit e trashëguam, rrëzimini Qeverisë i vështirësoi punët për ta bërë më të mirën

Zëdhënësi i Qeverisë: Kurti do ta luajë rolin e tij kushtetues deri në zgjedhjen e kryeministrit të ri

Zëdhënësi i Qeverisë: Kurti do ta luajë rolin e tij kushtetues deri në zgjedhjen e kryeministrit të ri

Thaçi: Kjo betejë e lavdishme rriti vetëbesimin e sprovuar të UÇK-së, duke bërë që për herë të parë të thyhej me forcë kufirin

Thaçi: Kjo betejë e lavdishme rriti vetëbesimin e sprovuar të UÇK-së, duke bërë që për herë të parë të thyhej me forcë kufirin

Gjuriqi njofton për 2 të infektuar të rinj në komunat serbe

Gjuriqi njofton për 2 të infektuar të rinj në komunat serbe

Kreu i PDK-së Kadri Veseli, diskutoi online me strukturat e PDK-së për pakon emergjente prej 320 milionë euro ndihmë qytetarëve e bizneseve

Kreu i PDK-së Kadri Veseli, diskutoi online me strukturat e PDK-së për pakon emergjente prej 320 milionë euro ndihmë qytetarëve e bizneseve

Reagim i ashpër nga Pro Open: Qeveria Kurti t’i ndalojë menjë herë punimet e hidrocentralit nga kompania private në degën e lumit Lepenc, në komunën e Shtërpcës

Reagim i ashpër nga Pro Open: Qeveria Kurti t’i ndalojë menjë herë punimet e hidrocentralit nga kompania private në degën e lumit Lepenc, në komunën e Shtërpcës

Rexhep Selimi: Po shoh e po dëgjoj burra që po i shesin trimëri virusit, se s’ka pasë çka m’ban plumbi në luftë e s’ka çka m’ban as Coronavirusi mu…

Rexhep Selimi: Po shoh e po dëgjoj burra që po i shesin trimëri virusit, se s’ka pasë çka m’ban plumbi në luftë e s’ka çka m’ban as Coronavirusi mu…

Ish-komandanti i Koshares: Amaneti i dëshmorëve nuk u përmbush

Ish-komandanti i Koshares: Amaneti i dëshmorëve nuk u përmbush

Dua Lipa e fotografon dhe e hedh në rrjetet sociale

Dua Lipa e fotografon dhe e hedh në rrjetet sociale