Haradinaj kërkon sqarime nga Kushtetuesja, fton partnerët në diskutim për “ngrohjen globale”

29.07.2019 19:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj kërkon sqarime nga Kushtetuesja, fton partnerët në diskutim për “ngrohjen globale”

Pas dorëheqjes nga posti i kryeministrit, Ramush Haradinaj ka kërkuar sqarime nga Gjykata Kushtetuese se cilat janë kompetencat e tij pas këtij akti.

Haradinaj ka thënë se do të vazhdojë të jetë kryeministër në detyrë për të mos lejuar vakuum institucional.

Haradinaj ka bërë të ditur se për të martën i ka ftuar në takim krerët e partive që deri tani ishin pjesë e koalicionit qeverisës.

Ai u është përgjigjur akuzave të zyrtarëve të PDK-së se ofroi dorëheqje, duke kalkuluar politikisht.

Ka ironizuar se për çfarë do të diskutohet në takimin me ish-partnerët e koalicionit.

Kryeministri në dorëheqje ka kërkuar nga presidenti që të nisë konsultimet me partitë politike për të shkuar në zgjedhje. Tha se AAK-ja do të përkrahë shpërbërjen e Kuvendit dhe se në zgjedhje do të garojnë si parti e vetme.

Ndërkaq, opozita e cilëson zvarritje të qëllimshme heshtjen e presidentit Hashim Thaçi karshi situatës së krijuar.

KTV-ja ka pyetur Zyrën e Presidentit se kur do të ftojë përfaqësuesit e partive politike për konsultime, por zyrtarë e saj, si zakonisht, nuk kanë kthyer përgjigje.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti e Mustafa sot takohën në ora 13:00 pritet ta projektojnë pamjen e Qeverisë së re

Kurti e Mustafa sot takohën në ora 13:00 pritet ta projektojnë pamjen e Qeverisë së re

Mbyllet portali i parë në Shqipëri, Jeta osht Qef

Mbyllet portali i parë në Shqipëri, Jeta osht Qef

Atraktive në bikini, nga festa e ditëlindjes së 29-të në Amangiri, kjo është Rita Ora

Atraktive në bikini, nga festa e ditëlindjes së 29-të në Amangiri, kjo është Rita Ora

Vorë: Gjendja brenda tendave e rëndë, qytetarët flenë jashtë ose në makina (VIDEO)

Vorë: Gjendja brenda tendave e rëndë, qytetarët flenë jashtë ose në makina (VIDEO)

“Nuk mund të shemben banesat pa marrë prova për cilësinë e ndërtimeve”, Kikia dhe Prençi kundër shembjeve të bëra sot

“Nuk mund të shemben banesat pa marrë prova për cilësinë e ndërtimeve”, Kikia dhe Prençi kundër shembjeve të bëra sot

Kapiteni i policisë për angazhimin në Shqipëri: E kemi borxh me ju dalë ndihmë

Kapiteni i policisë për angazhimin në Shqipëri: E kemi borxh me ju dalë ndihmë

Me 14 plumba është  Sulmuar shtëpia e zyrtarit të Policisë së Kosovës

Me 14 plumba është Sulmuar shtëpia e zyrtarit të Policisë së Kosovës

Pacolli: 1 milion euro janë më e pakta krahasuar me atë çka bën fondacioni im

Pacolli: 1 milion euro janë më e pakta krahasuar me atë çka bën fondacioni im

Qirinjët ndizen në qendër të Tiranës përkujtohen viktimat nga tërmeti i 26 nëntorit

Qirinjët ndizen në qendër të Tiranës përkujtohen viktimat nga tërmeti i 26 nëntorit

Atë çfarë Erdogan e bëri pas ‘puçit’, Edi po e bën pas tërmetit

Atë çfarë Erdogan e bëri pas ‘puçit’, Edi po e bën pas tërmetit

Basha: Banorët e Kavajës dhe Vorës kanë nevojë për ndihmë urgjente

Basha: Banorët e Kavajës dhe Vorës kanë nevojë për ndihmë urgjente

Vala: Përgjegjësia për humbjen e kredive në numrat e Z-Mobile i takon kësaj të fundit

Vala: Përgjegjësia për humbjen e kredive në numrat e Z-Mobile i takon kësaj të fundit

Tërmeti i 26 nëntorit, Ministria e Kulturës: Janë shkaktuar dëme të rënda

Tërmeti i 26 nëntorit, Ministria e Kulturës: Janë shkaktuar dëme të rënda

‘Runu se po ju rrehin’, këshillojnë karaqevasit kur pyeten për kazinotë ilegale!

‘Runu se po ju rrehin’, këshillojnë karaqevasit kur pyeten për kazinotë ilegale!

Policia kërkon ndihmën e qytetarëve për arrestimin e këtij personi

Policia kërkon ndihmën e qytetarëve për arrestimin e këtij personi

Ferizaj ndan 10 mijë euro për zonat e prekura nga tërmeti në Shqipëri

Ferizaj ndan 10 mijë euro për zonat e prekura nga tërmeti në Shqipëri