Haradinaj ia kthen goditjen Veselit, e akuzon për “servilizëm të tepruar” ndaj Amerikës

18.07.2019 20:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj ia kthen goditjen Veselit, e akuzon për “servilizëm të tepruar” ndaj Amerikës

Servilizëm i tepruar, sipas kryeministrit Ramush Haradinajt, është ajo që deklaroi nga Uashingtoni kolegu i tij i koalicionit, kryeparlamentari Kadri Veseli. Haradinaj ka thënë se është e turpshme të vendosen në një nivel qasja e tij ndaj Serbisë dhe Amerikës.

“Është e turpshme që një udhëheqës i Kosovës të bëjë një asimetri ose krahasim të qasjes së cilit do donit në Kosovë, e me thanë që sillesh si me Serbinë si Amerikën. Është gjëja më e ulët e mundshëm që mundet ta bëjë një udhëheqës jo për mu në këtë rast, edhe fatmirësisht nuk është ashtu dhe fatmirësisht në Amerikë e dinë të vërtetën. Por është e turpshme me bo asimetri të qasjes me Serbinë e Amerikën”, ka thënë Haradinaj në KTV.

Ai ka thënë se nuk është e njëjtë qasja si ndaj Serbisë dhe Amerikës.

“Për mua Amerika është familja ime, e në familje ndodh ndonjë mospajtim, e këta po ja shpjegoj Kadri Veselit e Hashim Thaçit e të gjithëve, nuk je i mirë për Amerikën nëse nuk e mbron interesin tendë, nuk je i mirë për Amerikën nëse nuk i tregon se ku po të dhemb, nuk din ai si të të ndihmojë”.

“Amerika duhet të dëgjoj pastër prej nesh, nuk mund të japim territor, pra nuk prekët territori i vendit tim, nuk mundet me dhanë Zajednicën si tipit të Dodikut, se më hyn Rusia brenda, e na sjell probleme këtu, mundem ta kthej tregun në këmbim të njohjes, nëse kjo qenka kundër Amerikës, e qenka njëjtë si me ja than Serbisë, është e pakuptim”.

Fatkeqësisht, po e them edhe njëherë, ky është servilizëm, është servilizmi ma i ulët i mundshëm që mundet ta bëjë një udhëheqës politik”

Sipas Haradinajt, taksa është arma e vetme e cila mund t’i sjell njohjen Kosovës.

Madje, ai ironizoi duke thënë se Serbia nuk e njeh Kosovës sepse “jemi nice guys”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj ia kthen goditjen Veselit, e akuzon për “servilizëm të tepruar” ndaj Amerikës

Haradinaj ia kthen goditjen Veselit, e akuzon për “servilizëm të tepruar” ndaj Amerikës

Pushtet e opozitë kundër kushtëzimit të liberalizimit të vizave me dialogun

Pushtet e opozitë kundër kushtëzimit të liberalizimit të vizave me dialogun

Rrëfimi për 9-vjeçarin e vrarë në Fushë-Kosovë: Sefedini ma drogonte djalin, vinte me sy të ajtë në shtëpi

Rrëfimi për 9-vjeçarin e vrarë në Fushë-Kosovë: Sefedini ma drogonte djalin, vinte me sy të ajtë në shtëpi

Flet Daut Haradinaj: Isha në konsultë disa minutash me policinë austriake, nuk më ndaluan

Flet Daut Haradinaj: Isha në konsultë disa minutash me policinë austriake, nuk më ndaluan

Opozita refuzon takimin me Zaevin  pas skandalit me ish-kryeprokuroren

Opozita refuzon takimin me Zaevin pas skandalit me ish-kryeprokuroren

Te Dheu i Bardhë kolona deri në 120 metra, pritjet deri në një orë

Te Dheu i Bardhë kolona deri në 120 metra, pritjet deri në një orë

Marrëveshja e Brukselit e nxjerr Thaçin në pozicione kundërshtuese me amerikanët

Marrëveshja e Brukselit e nxjerr Thaçin në pozicione kundërshtuese me amerikanët

Shoqëria civile vlerëson transparencën e ​KPK-së në procesin e hartimit të Rregullores për emërimin e kryeprokurorëve

Shoqëria civile vlerëson transparencën e ​KPK-së në procesin e hartimit të Rregullores për emërimin e kryeprokurorëve

SHBA ua shton presionin Serbisë për zgjidhjen e rastit të Vëllezërve Bytyqi

SHBA ua shton presionin Serbisë për zgjidhjen e rastit të Vëllezërve Bytyqi

Haradinaj: Liberalizimi i vizave, çështje javësh

Haradinaj: Liberalizimi i vizave, çështje javësh

I nxehti në Evropë, ekspertët presin një valë të dytë

I nxehti në Evropë, ekspertët presin një valë të dytë

Zyra e BE’së u thotë në sy deputetëve: Kuvendi s’po funksionon si duhet

Zyra e BE’së u thotë në sy deputetëve: Kuvendi s’po funksionon si duhet

Bërnabiq: Serbia e gatshme t’i kthehet dialogut menjëherë

Bërnabiq: Serbia e gatshme t’i kthehet dialogut menjëherë

Hamza: Prioritet i MF-së është stabiliteti makro-fiskal i vendit

Hamza: Prioritet i MF-së është stabiliteti makro-fiskal i vendit

Kryeministri emëron këshilltar ish-inspektorin e AKI-së

Kryeministri emëron këshilltar ish-inspektorin e AKI-së

Nesër kuptohet kush do ta punojë shtatoren e Mandelës së Ballkanit

Nesër kuptohet kush do ta punojë shtatoren e Mandelës së Ballkanit