Haradinaj e pranon, marrëdhëniet me Listën Serbe janë vështirësuar

14.06.2018 13:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj e pranon, marrëdhëniet me Listën Serbe janë vështirësuar

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në seancën e sotme në Kuvendin e Kosovës, e ka pranuar që koalicioni qeverisës po ka probleme me Listën Serbe dhe se marrëdhëniet me ta janë vështirësuar, raporton “Zëri.info”.

“Tani jemi në një marrëdhënie më të ndërlikuar me Listën Serbe. Natyra ëe marrëdhënieve në koalicion është vështirësuar e kjo ka filluar qysh nga arrestimi i Marko Gjuriqit në Kosovë. Megjithatë ju sigurojë që Ministria është duke funksionuar zëvendësministrat raportojnë”, ka thënë ai.

Këto deklarata ai i bërë gjatë komentimit të situatës së krijuar në Ministrin e Bujqësisë të cilën e udhëheq ministri nga Lista Serbe, Nenad Rikallo. Haradinaj me këtë rast tha se Rikallo pavarësisht këtyre gjërave është duke punuar.

“Kosova ka aplikuar disa masa me të cilat ka mbërri tek bujqit, përmes subvencioneve, granteve. Përparësi për bujqit mund të jetë lirimi nga taksat. P.sh ende nuk janë liruar nga nafta. Rikallo si ministër mund të them se ka shpreh një shkallë të interesit dhe kompetencës. I kemi disa shqetësime tash edhe si qeveri, dëmet nga breshëri në disa komuna, disa tjera nga vitet paraprake dhe do të i trajtojmë me kujdes”, ka vazhduar ai, raporton më tutje “Zëri.info”.

Tutje Haradinaj e ka komentuar edhe situatën në veriun e Kosovës duke thënë se serbët atje po ndikohen nga politikat e Beogradit.

“Po ashtu qasja ndaj qytetarëve në Qeveri e ka një kujdes në Qeveri. Atje jemi ballafaquar me një gjendje që Serbia vazhdimisht po tenton ti bind qytetarët atje që vendi është Serbi e jo Kosovë. Kosova e ka dëshmuar që është e gatshme të bashkëpunoj me të gjithë dhe të i trajtojë në mënyrë të barabartë.”, ka përfunduar Haradinaj. /ZËRI

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Kërkohet tërheqja nga përdorimi i Doracakut për përgatitjen e jurisprudencës, “gabime të shumta e thelbësore”

Kërkohet tërheqja nga përdorimi i Doracakut për përgatitjen e jurisprudencës, “gabime të shumta e thelbësore”

Ambasadori i ardhshëm amerikan: Kosova duhet t’i ketë Forcat e Armatosura për mbrojtje

Ambasadori i ardhshëm amerikan: Kosova duhet t’i ketë Forcat e Armatosura për mbrojtje

Delawie tregon ‘vijat e kuqe’ të SHBA-së për marrëveshjen finale me Serbinë

Delawie tregon ‘vijat e kuqe’ të SHBA-së për marrëveshjen finale me Serbinë

Aktakuzë ndaj Agron Mustafës, Ejup Qerimit dhe Rexhë Gjonbalajt për rastin ‘Z-Mobile’

Aktakuzë ndaj Agron Mustafës, Ejup Qerimit dhe Rexhë Gjonbalajt për rastin ‘Z-Mobile’

Darka e Behgjet Pacollit ku u paguan mijëra euro verë, shampanjë, birra…

Darka e Behgjet Pacollit ku u paguan mijëra euro verë, shampanjë, birra…

Rënia e lirës pritet të ulë çmimet e produkteve turke në Maqedoni

Rënia e lirës pritet të ulë çmimet e produkteve turke në Maqedoni

Nuredin Lushtaku mohon aktakuzën: Kush dreqin po bën politikë me këtë rast

Nuredin Lushtaku mohon aktakuzën: Kush dreqin po bën politikë me këtë rast

Presidenti i Serbisë: Millosheviqi kishte qëllim të mirë në Gazimestan, por ai s’u realizua

Presidenti i Serbisë: Millosheviqi kishte qëllim të mirë në Gazimestan, por ai s’u realizua

Spitali i ri pediatrik me Kardiokirurgji, por pa staf mjekësor

Spitali i ri pediatrik me Kardiokirurgji, por pa staf mjekësor

Emrat e aktivistëve të arrestuar të VV-së (Video)

Emrat e aktivistëve të arrestuar të VV-së (Video)

Vuçiq: E di çmimin, dua të përpiqem ta zgjidh çështjen e Kosovës

Vuçiq: E di çmimin, dua të përpiqem ta zgjidh çështjen e Kosovës

Gani Geci mohon se ishte komandant i brigadës “Hasan Prishtina”

Gani Geci mohon se ishte komandant i brigadës “Hasan Prishtina”

Shkumbin Demaliaj thotë se brigada fantome “Hasan Prishtina” ishte e Gani Gecit

Shkumbin Demaliaj thotë se brigada fantome “Hasan Prishtina” ishte e Gani Gecit

Aktakuza: Zinxhiri komandues i mashtrimit në emër të UÇK-së

Aktakuza: Zinxhiri komandues i mashtrimit në emër të UÇK-së

Ndryshimi i kufijve të Kosovës vë në rrezik interesat gjeostrategjike amerikane

Ndryshimi i kufijve të Kosovës vë në rrezik interesat gjeostrategjike amerikane

Liberalizimi i vizave për Kosovën në agjendën e Komitetit LIBE më 29 gusht

Liberalizimi i vizave për Kosovën në agjendën e Komitetit LIBE më 29 gusht