Hapi i parë që duhet ta bëni për t’i mposhtur mendimet negative

22.09.2017 14:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hapi i parë që duhet ta bëni për t’i mposhtur mendimet negative

Të gjithë kemi pasur momente kur kemi rënë viktimë e mendimeve negative në kokën tonë. Gjithçka fillon me një mendim të vetëm apo një ndjenjë, por me kohën mund të bëhet më e keqe.

Kur negativiteti ju pushton, ai mund t’ju shkatërrojë njëmend. Mendimet negative janë toksike dhe ju parandalojnë ta jetoni jetën siç dëshironi, transmeton Telegrafi.

Megjithatë, hapi i parë që mund ta bëni për t’i mposhtur mendimet negative është duke i njohur ato.

Pra, fillimisht duhet t’i identifikoni cilat janë mendime negative. Këto mendime mund të jenë depresuese dhe shpeshherë jo produktive. Ato nuk kanë ndonjë qëllim të caktuar dhe vetëm sa e stagnojnë progresin tuaj personal e profesional.

Por nëse jeni të aftë të mësoni si t’i identifikoni mendimet negative, ju mund të keni kontroll në atë se si reagoni ndaj tyre. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rita Ora i shkruan Era Istrefit për përformancën në Rusi

Rita Ora i shkruan Era Istrefit për përformancën në Rusi

Qeni besnik ndihmon pronarin me aftësi të kufizuara duke e shtyrë karrocën e tij (Video)

Qeni besnik ndihmon pronarin me aftësi të kufizuara duke e shtyrë karrocën e tij (Video)

Ja sesi të kontrolloni fuqinë e sinjalit wireless

Ja sesi të kontrolloni fuqinë e sinjalit wireless

Francë e natyralizuar, vetëm shtatë futbollistë francez morën pjesë në Rusi

Francë e natyralizuar, vetëm shtatë futbollistë francez morën pjesë në Rusi

Shtatë mënyra për të ndaluar gërhitjen kur flini

Shtatë mënyra për të ndaluar gërhitjen kur flini

Luana nuk ndalet! Gati klipi i ri

Luana nuk ndalet! Gati klipi i ri

Ronaldo arrin te qendra mjekësore e Juves, takohet edhe me tifozët

Ronaldo arrin te qendra mjekësore e Juves, takohet edhe me tifozët

Moderatori sportiv lajmëron largimin "live" në emision!

Moderatori sportiv lajmëron largimin "live" në emision!

Shefi i BE-së për dixhitalizimin kërkon nga ligjvënësit Evropian të zbusin qëndrimin ndaj të drejtave të autorit

Shefi i BE-së për dixhitalizimin kërkon nga ligjvënësit Evropian të zbusin qëndrimin ndaj të drejtave të autorit

Burdisso zbulon një prapaskenë nga e kaluara: Kam pasur një konfrontim fizik me Messin në zhveshtore

Burdisso zbulon një prapaskenë nga e kaluara: Kam pasur një konfrontim fizik me Messin në zhveshtore

Lepa Brena çmend Serbinë: Nuk jam serbe…

Lepa Brena çmend Serbinë: Nuk jam serbe…

Një orë para se të shkoni në gjumë, përzieni bananen me kanellë: Pini çdo mbrëmje, ja se ç’do të ndodhë!

Një orë para se të shkoni në gjumë, përzieni bananen me kanellë: Pini çdo mbrëmje, ja se ç’do të ndodhë!

Dalic: Jemi të pikëlluar, por duhet të krenohemi me atë që kemi bërë

Dalic: Jemi të pikëlluar, por duhet të krenohemi me atë që kemi bërë

Dafina Zeqiri publikon skena të nxehta me të dashurin, ‘tmerrohen’ fansat

Dafina Zeqiri publikon skena të nxehta me të dashurin, ‘tmerrohen’ fansat

Formacioni më i mirë i Botërorit, dominon Franca

Formacioni më i mirë i Botërorit, dominon Franca

Elvanës i vjen dhurata e papritur gjatë koncertit!

Elvanës i vjen dhurata e papritur gjatë koncertit!