Hamza thotë se ka rritje të ekonomisë së vendit

01.05.2019 21:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hamza thotë se ka rritje të ekonomisë së vendit

Ministri i Financave, Bedri Hamza në Rubikon të KTV-së ka thënë se katër mujori i parë i këtij viti në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar dallon për 10 për qind.

“Për këtë periudhë të vitit, hyrjet në dogana dhe në ATK, po flas për katër mujorin e parë të këtij viti në raport me periudhën e njëjtë të vitit paraprak janë 10 për qind më të larta, me asnjë tatim të ri, me asnjë normë të re tatimore, përkundrazi me lirime dhe kjo është duke ardhur si rezultat i rritjes ekonomike e që në terma realë për vitin 2019 pritet të jetë 4.3 për qind dhe në terma nominalë pak më e lartë”, ka thënë Hamza.

“Nuk është më e pranueshme dhe as e lejueshme që të themi se edhe pas 20 vjetëve ka mungesë të kapaciteteve në institucione zbatuese të ligjit. Prandaj edhe Dogana, ATK-ja, Policia, gjykatat, prokuroria dhe niveli lokal duhet me dhënë kontributin e vetë në mbledhjen e taksave”.

20:34
Hamza nuk e përjashton mundësinë e rrëzimit të Haradinajt për shkak të taksës

Pas Samitit të Berlinit dhe insistimit të krerëve evropian për heqjen e taksës ndaj produkteve serbe në mënyrë që të vazhdojë procesi i dialogut, Bedri Hamza, ministër i qeverisë Haradinaj, ka thënë se partnerët e koalicionit do të bisedojnë për këtë çështje.

Ndonëse PDK e mbështet fuqishëm kryeministrin Haradinaj dhe dëshiron që kjo qeveri të shkojë deri në fund të mandatit, Hamza theksoi se interesi i shtetit është më i lartë se vetë partia e siç tha “le më mos të flasim për individ”.

“Ne nuk dëshirojmë, ne nuk jemi duke i kontribuar asaj, ne dëshirojmë që kjo qeveri të shkojë deri në fund, z. Haradinaj e ka mbështetjen e plotë të Partisë Demokratike mirëpo gjithmonë interesi i shtetit është më i lartë se interesi politik i PDK-së e le më mos të flasim për individ. Interesi shtetëror dhe partneriteti me partnerë strategjikë nuk guxon me u cenu për asnjë çështje”, ka thënë ai.

Ai e përmendi edhe demarkacionin i cili u bë shkak për rrëzimin e qeverisë Mustafa.

“Partia Demokratike ka bisedu me partnerin e koalicionit, disa herë, jo një herë edhe kanë lyp rrugë për me adresu problemin e demarkacionit, i cili ka qenë problem për liberalizimin e vizave”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi