Hamza: Kontrata e Termocentralit ”Kosova e Re”, nuk dëmton buxhetin

20.12.2017 22:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hamza: Kontrata e Termocentralit ”Kosova e Re”, nuk dëmton buxhetin

Ministri i Financave, Bedri Hamza ka thënë se në buxhetin e vitit 2018-të, nuk hynë projekti i termocentralit ”Kosova e Re”.

Hamza ndërsa ka debatuar në Zona B, çështjen e marrëveshjeve që sigurojnë përfundimisht pavarësinë energjetike të vendit, ka deklaruar se brenda kontratës komerciale ka mekanizma të cilët nuk lejojnë dëmtimin e buxhetit të Kosovës, njofton Klan Kosova.

”Sot Kosova ka arritur në një fazë të rëndësishme pas shumë vitesh, nënshkrimi i kontratës komerciale dhe tashmë presim punë të tjera”.

”Kjo kontratë për ”Kosovën e Re”, që është nënshkruar nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik, ka bazat dhe të dhënat kryesore të cilat i bart vet kjo ministri”.

”Ministria e Financave ende nuk ka pranuar ndonjë dokument zyrtarë që ka shifra të sakta. Por besoj se brenda kontratës janë vendosur mekanizma të mirë që nuk e vënë në dëmtim buxhetin e Kosovës”.

”Banka Botërore gjatë gjithë kohës ka qenë në proces, pritet që pas nënshkrimit të marrëveshjes, të hapen bisedat për marrëveshjen financiare”.

”Buxheti i 2018 ka prioritet investimet kapitale por ”Kosova e Re” nuk është pjesë e buxhetit sepse është projekt jashtëbuxhetor”, është shprehur Hamza në Zona B, njofton Klan Kosova.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kasumi me fëmijët e tij ishin pjesë e operacionit të gjetjes së policit

Kasumi me fëmijët e tij ishin pjesë e operacionit të gjetjes së policit

Gazetarët rrezikojnë jetën për misionin

Gazetarët rrezikojnë jetën për misionin

Haradinaj: Hapja e vendeve të reja të punës, prioritet i Qeverisë

Haradinaj: Hapja e vendeve të reja të punës, prioritet i Qeverisë

Pamje të rënda: Trupi i policit të vdekur mbi lumin Lepenc

Pamje të rënda: Trupi i policit të vdekur mbi lumin Lepenc

Në Lepenc është gjetur trupi i policit Malsor Dashi

Në Lepenc është gjetur trupi i policit Malsor Dashi

Veseli fton kyretarёt e partive politike nё një tryezë diskutimi

Veseli fton kyretarёt e partive politike nё një tryezë diskutimi

Konfirmohet se trupi i gjetur në Lepenc është i njërit prej policëve të zhdukur

Konfirmohet se trupi i gjetur në Lepenc është i njërit prej policëve të zhdukur

Nxënësit lirohen nga pagesa e Testit të Maturës

Nxënësit lirohen nga pagesa e Testit të Maturës

Haradinaj: Luksemburgu partner i Kosovës në rrugën evropiane

Haradinaj: Luksemburgu partner i Kosovës në rrugën evropiane

Shala nuk votohet për drejtor të agjencisë për verifikim të pronës

Shala nuk votohet për drejtor të agjencisë për verifikim të pronës

Mediet në Maqedoni ende në presionin e politikës

Mediet në Maqedoni ende në presionin e politikës

ATK me aksion në Graçanicë

ATK me aksion në Graçanicë

Kërkime dhe hetime intensive për policët e zhdukur

Kërkime dhe hetime intensive për policët e zhdukur

Vonohet përkthimi i kontratave për TC ‘Kosova e Re’

Vonohet përkthimi i kontratave për TC ‘Kosova e Re’

Presidenti zbulon se në Kosovë ka gazetarë të mirë

Presidenti zbulon se në Kosovë ka gazetarë të mirë

Ministria e Drejtësisë përkrahet për draftin e Kodit Civil

Ministria e Drejtësisë përkrahet për draftin e Kodit Civil