Hamza: Janë siguruar paratë për pagesën e veteranëve

22.09.2017 14:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hamza: Janë siguruar paratë për pagesën e veteranëve

Veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe kategoritë e tjera të dala nga lufta do t’i kenë të sigurta pensionet deri më 31 dhjetor të këtij viti.

Kjo është arritur me rishikimin e buxhetit, ka bërë të ditur ministri i Financave, Bedri Hamza.

Ai ka thënë se me rishikim të buxhetit kanë arritur që t’i sigurojnë 27 milionë eurot e munguara për pagesën e mbi 40 mijë veterinave të UÇK-së.

“Në momentin që miratohet rishikimi i buxhetit, janë të garantuar të gjitha mjetet për kompensimin e të gjitha kategorive të dala nga lufta, sipas legjislacionin aktual në fuqi, deri në fund të këtij viti. Ky buxhet e adreson çështjen e pagesës së këtyre kategorive deri më 31 dhjetor. Kurse për periudhën e ardhshme jemi në fazën finale të përgatitjes së projekt buxhetit për vitin 2018”, ka thënë Bedri Hamza për Telegrafin.

Sipas tij, rritja e numrit të veteranëve do tu shkaktojë edhe më shumë probleme për sigurimin e mjeteve.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kelmendi: Raporti i Bulliqit lë të hapur mundësinë e konfliktit ndërshtetëror

Kelmendi: Raporti i Bulliqit lë të hapur mundësinë e konfliktit ndërshtetëror

Kosova i kërkon BE’së t’ua paguajë veriorëve faturat e rrymës

Kosova i kërkon BE’së t’ua paguajë veriorëve faturat e rrymës

Putin fiton mbi 70% të votave

Putin fiton mbi 70% të votave

Të rinjtë japin deri në 2 mijë e 500 euro për t’u pajisur me vizë Schengen (Video)

Të rinjtë japin deri në 2 mijë e 500 euro për t’u pajisur me vizë Schengen (Video)

E aksidentuan për vdekje në ditën e lindjes, familja nga Gjilani fal gjakun e 11-vjeçares

E aksidentuan për vdekje në ditën e lindjes, familja nga Gjilani fal gjakun e 11-vjeçares

Bordi i “Trepçës”, në pritje të marrëveshjes me Listën Serbe

Bordi i “Trepçës”, në pritje të marrëveshjes me Listën Serbe

Vjen një lajm për lagjet që nuk kanë ujë të pijshëm qe një orë

Vjen një lajm për lagjet që nuk kanë ujë të pijshëm qe një orë

Dialogu teknik Beograd-Prishtinë do të mbahet çdo dy javë

Dialogu teknik Beograd-Prishtinë do të mbahet çdo dy javë

Zbatimi i Ligjit për gjuhët, sfidë për Maqedoninë

Zbatimi i Ligjit për gjuhët, sfidë për Maqedoninë

Deputetët serbë nënshkruhen në fund të seancës për të marrë mëditjet – e njëjta nuk vlen për deputetët shqiptarë

Deputetët serbë nënshkruhen në fund të seancës për të marrë mëditjet – e njëjta nuk vlen për deputetët shqiptarë

Kryeministri spanjoll: Kosova është Serbi, Hashim Thaçi është kriminel

Kryeministri spanjoll: Kosova është Serbi, Hashim Thaçi është kriminel

Paralajmërohet se deputetët e Opozitës dhe Srpska’s do ta votojnë demarkacionin

Paralajmërohet se deputetët e Opozitës dhe Srpska’s do ta votojnë demarkacionin

Rusia paraqet teori të ndryshme për helmimin e ish-spiunit

Rusia paraqet teori të ndryshme për helmimin e ish-spiunit

“Reagimi i Ministrisë ndaj peticionit tonë është skandaloz”

“Reagimi i Ministrisë ndaj peticionit tonë është skandaloz”

Sulmet në veri, flet Agim Bahtiri (Foto)

Sulmet në veri, flet Agim Bahtiri (Foto)

Reçica vlerëson angazhimin e punonjësve social

Reçica vlerëson angazhimin e punonjësve social