Hakohen llogaritë në Twitter të B. Gates, Obama dhe Elon Musk, shesin bitcoin, FBI nis hetimin

17.07.2020 09:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hakohen llogaritë në Twitter të B. Gates, Obama dhe Elon Musk, shesin bitcoin, FBI nis hetimin

FBI ka filluar një hetim pasi hakerat rrëmbyen llogaritë në Twitter të një numri figurash të madh të profileve të larta amerikane në një mashtrim të dukshëm nga Bitcoin.

“Llogaritë duket se janë kompromentuara për të kryer mashtrim kriptocurrency” tha zyra e Twitter, duke kërkuar publikun të jetë vigjilent.

Elon Musk, Bill Gates dhe Joe Biden ishin midis atyre që u goditën në atë që Twitter tha se ishte një sulm “i koordinuar”.

Llogaritë e tyre zyrtare kërkuan dhurime në cryptocurrency, raporton Ora News.

“Të gjithë më kërkojnë të jap para”, tha një cicërimë nga llogaria e B. Gates, themeluesi i Microsoft.

“Ju dërgoni 1000 dollarë, unë ju dërgoj përsëri 2,000 dollarë.” – thuhej më tej.

Komiteti i Tregtisë së Senatit të SH.B.A.-së ka kërkuar nga Twitter një përmbledhje për incidentin e së mërkurës deri më 23 korrik.

Twitter tha se hakerat kishin synuar punonjësit e saj “me qasje në sistemet dhe mjetet e brendshme”.

“Ne e dimë se hakerat e përdorën këtë qasje për të marrë nën kontroll shumë llogari të dukshme (përfshirë të verifikuara) dhe Tweet-et në emër të tyre,” – tha kompania në një seri tweet-esh.

Ajo shtoi se ishin ndërmarrë “hapa domethënës” për të kufizuar qasjen në sisteme ndërsa hetimi i kompanisë vazhdon.

Firma ka bllokuar gjithashtu përdoruesit që të mos jenë në gjendje të cicërojnë adresat Bitcoin për momentin.

Senatori republikan Josh Hawley i ka shkruar kompanisë duke pyetur nëse llogaria e Presidentit Trump kishte qenë e prekshme.

Llogaria e Presidentit Trump nuk u kompromentua, tha Shtëpia e Bardhë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shumë lagje në Prishtinë do të mbesin 12 orë pa rrymë

Shumë lagje në Prishtinë do të mbesin 12 orë pa rrymë

​Kurti: Përmes marrëveshjes së Uashingtonit, Serbia dëshiron të rinegociojë statusin e Kosovës

​Kurti: Përmes marrëveshjes së Uashingtonit, Serbia dëshiron të rinegociojë statusin e Kosovës

​Haxhiu i reagon Mustafës: “Zajednica” është edhe synim edhe kërkesë e Serbisë

​Haxhiu i reagon Mustafës: “Zajednica” është edhe synim edhe kërkesë e Serbisë

​Hoti i përgjigjet PDK-së: Për 100 ditë e kthyem Kosovën aty ku e ka vendin

​Hoti i përgjigjet PDK-së: Për 100 ditë e kthyem Kosovën aty ku e ka vendin

​Mustafa u përgjigjet akuzave të VV-së për “Zajednicën”

​Mustafa u përgjigjet akuzave të VV-së për “Zajednicën”

PDK: Qeveria Hoti e futi Kosovën në listën e zezë për keqmenaxhimin e pandemisë dhe firmosi bashkëpronësinë e Ujmanit me Serbinë

PDK: Qeveria Hoti e futi Kosovën në listën e zezë për keqmenaxhimin e pandemisë dhe firmosi bashkëpronësinë e Ujmanit me Serbinë

​Selimi i përgjigjet Veselit: Duhet të jeni serioz që të thirreni në seriozitet

​Selimi i përgjigjet Veselit: Duhet të jeni serioz që të thirreni në seriozitet

3 të vdekur dhe 70 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

3 të vdekur dhe 70 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Marrëveshja Kosovë-Serbisë për shkëmbimin e informacioneve, kështu e komentojnë ekspertët

Marrëveshja Kosovë-Serbisë për shkëmbimin e informacioneve, kështu e komentojnë ekspertët

Opozita akuzon Hotin për suspendim të shtetësinë dhe heqje dorë nga politika e jashtme

Opozita akuzon Hotin për suspendim të shtetësinë dhe heqje dorë nga politika e jashtme

Prokurori serb flet për bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Specialen: I vetmi që hyra në selinë e Williamson në Bruksel

Prokurori serb flet për bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Specialen: I vetmi që hyra në selinë e Williamson në Bruksel

Kryediplomatja Haradinaj i reagon Gjykatës së Vranjës për padinë ndaj Ragmi Mustafës

Kryediplomatja Haradinaj i reagon Gjykatës së Vranjës për padinë ndaj Ragmi Mustafës

Pas ndalimit të importit të vajit të palmës, fermerët anulojnë protestën

Pas ndalimit të importit të vajit të palmës, fermerët anulojnë protestën

Veseli thotë se nuk bëhen pjesë e qeverisë Hoti, kritikon ashpër VV-në

Veseli thotë se nuk bëhen pjesë e qeverisë Hoti, kritikon ashpër VV-në

Veseli: Delegacioni ynë dështoi në ShBA, nuk rezultoi me njohje, por u fol vetëm për resurset ekonomike

Veseli: Delegacioni ynë dështoi në ShBA, nuk rezultoi me njohje, por u fol vetëm për resurset ekonomike

​Tahiri adreson tri çështje në Bruksel

​Tahiri adreson tri çështje në Bruksel