Hakerët kinezë rrëmbejnë llogaritë e Facebook duke përdorur malwarin SilentFade

04.10.2020 16:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hakerët kinezë rrëmbejnë llogaritë e Facebook duke përdorur malwarin SilentFade

Një grup hakerësh kinez mashtroi miliona përdorues të Facebook-ut me sulme të sofistikuara malware.

Ekipi i sigurisë i Facebook zbuloi se grupi përdori një kombinim teknikash për të kompromentuar llogaritë e përdoruesve dhe postoi reklama të rreme në emër të tyre për të shitur produkte të rreme. Pavarësisht nga periudha e shkurtër – midis fundit të vitit 2018 dhe shkurtit 2019 – para se ekipi i sigurisë së Facebook t’i kapte ata në veprim, grupi fitoi mbi 4 milionë dollarë.

Grupi shënjestroi përdoruesit me malware të Windows, të quajtur SilentFade, skripta me qëllim të keq dhe injeksione të shfletuesit për të kapërcyer llogaritë e përdoruesve në Facebook.

Përmes malware, ata vodhën emrat e përdoruesit dhe fjalëkalimet e Facebook dhe kontrolluan për mënyrat e bashkëngjitura të pagesës. Reklamat ishin në shënjestër në vende të veçanta dhe kështu përdoruesit me llogaritë e të cilëve ishin blerë reklamat nuk do t’i vinin re ato.

Reklamat u përdorën për të shitur produkte të rreme të tilla si produkte për humbje peshe, pilula diete, shëndet seksual, çanta dore, këpucë ndër shumë të tjerë.

Reklamat gjithashtu përmbanin imazhe të famshëm për të joshur njerëzit që t’i klikonin. Hakerat përdorën fshehje për të maskuar URL-të e destinacionit.

Malware-i SilentFade u shpërnda kryesisht me softuer pirat. Kur një përdorues instalonte programin, ai gjithashtu do të infektonte sistemin me malware i cili më pas do të kontrollonte për cookies në shfletuesit e internetit. Nëse hakerët do të mund të gjenin shenja të tilla, ata lehtë mund të fitojnë qasje në llogaritë e përdoruesve në Facebook. Sidoqoftë, nëse ata nuk mund të gjenin ndonjë, atëherë SilentFade mund të mbledhë detajet e hyrjes në Facebook për të rrëmbyer llogarinë, raporton Wired.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

Vdes legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

PSG mposht Leipzigun, Man United Basaksehirin

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Barcelona dhe Juventusi sigurojnë kalimin në fazën tjetër të LK-së

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

Shteti shet veturën e konfiskuar, tash duhet t’i kthejë borxhin pronarit

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 gjëra te një grua që rrëzon çdo burrë në këmbë

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura

​5 mënyra për të shmangur infektimin me koronavirus në ambiente të mbyllura

Këto janë ekipet që mund të kalojnë grupet këtë javë në Ligën e Kampionëve

Këto janë ekipet që mund të kalojnë grupet këtë javë në Ligën e Kampionëve