Hajrullahu: Ministri Shala, ministër i vendimeve të mëdha

25.08.2019 18:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hajrullahu: Ministri Shala, ministër i vendimeve të mëdha

Enver Hajrullahu, anëtar i Kuvendit Komunal të Gjilanit, që vije nga Nisma Socialdemokrate, ka vlerësim për njërën prej ministrave të Qeverisë së Kosovës.

“Dëmin më të madh që ia bëri Serbisë në këtë mandat qeveritar është ministri i Tregtisë dhe Industrisë Endrit Shala”, vlerëson Hajrullahu.

E para, sipas tij, është me propozimin e taksës 100% ndaj produkteve që importohen nga Serbia dhe Bosnja Hervcegovina.

“Sipas statistikave rreth një milion euro në ditë i është bërë dëm ekonomisë së Serbisë apo rreth 300 milion €, dhe ajo që është shumë e rëndësishme edhe vetëdijësimi i qytetarëve të Kosovës mos me blerë produkte të këryre dy vendeve, prej vendosjes së taksës 100% është shumë i kënaqshëm”, thotë Hajrullahu.

E dyta, sipas Hajrullahut, është urdhëresa e vendosjes flamujve të origjinës në mallrat përkatëse, vendim që ka ndikuar dhe ndihmuar shumë qytetarët për të qenë të informuar se nga cili vend importohet secili mall që vjen në Kosovë.

Ndërsa, e treta, vlerëson ai është vendimi që asnjë mall të mos hyj me mbishkrimin “Kosovo i Metohija”,por vetëm me emrin kushtetues të Kosovës, Republika e Kosovës, Kosovo.

“Ministër i shumë vendimeve të mëdha. Për t’i marr këto vendime duhet të kesh guxim dhe vendosshmëri. Krenar me ty ministër”thotë Hajrullahu duke vlerësua kështu bashkpartiakun e tij.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Premtimet e Kadri Veselit për vetting mbesin veç deklarata, analistët i quajnë hipokrite

Premtimet e Kadri Veselit për vetting mbesin veç deklarata, analistët i quajnë hipokrite

Qeveria në largim në kaos me funksionet dhe vendimmarrjen

Qeveria në largim në kaos me funksionet dhe vendimmarrjen

Hajrullahu: Ministri Shala, ministër i vendimeve të mëdha

Hajrullahu: Ministri Shala, ministër i vendimeve të mëdha

SHBA-të vendosin afat për finalen Kosovë-Serbi, në dhjetor pritet të rinisë dialogu

SHBA-të vendosin afat për finalen Kosovë-Serbi, në dhjetor pritet të rinisë dialogu

Kush është i dyshuari kryesor për vrasjen e Oliver Ivanovicit?

Kush është i dyshuari kryesor për vrasjen e Oliver Ivanovicit?

Molliqaj: VV-ja na pati lodhur me vjedhje të mandateve, Bahtiri nuk qenka mandat i vjedhur

Molliqaj: VV-ja na pati lodhur me vjedhje të mandateve, Bahtiri nuk qenka mandat i vjedhur

Mediat në Serbi tallen me Vuçiqin, shkruajnë se Merkel ia ngriti gishtin e mesëm për Veriun

Mediat në Serbi tallen me Vuçiqin, shkruajnë se Merkel ia ngriti gishtin e mesëm për Veriun

Pas demarkacionit me Malin e Zi, ky është kushti kryesor për liberalizimin e vizave

Pas demarkacionit me Malin e Zi, ky është kushti kryesor për liberalizimin e vizave

Sulmohet në Serbi autobusi nga Kosova, policia serbe në vend të ngjarjes (Foto)

Sulmohet në Serbi autobusi nga Kosova, policia serbe në vend të ngjarjes (Foto)

Thaçi-Dragusha: Kurti s’ka guxim të kandidojë për kryeministër, po i përkulet e vardiset LDK-së

Thaçi-Dragusha: Kurti s’ka guxim të kandidojë për kryeministër, po i përkulet e vardiset LDK-së

Kurti: E vlerësoj shumë Rugovën, nuk shkoj te varri i tij veç pse njerëzit e LDK’së insistojnë

Kurti: E vlerësoj shumë Rugovën, nuk shkoj te varri i tij veç pse njerëzit e LDK’së insistojnë

Vuçiq pasi kthehet nga Amerika: Ne jemi shumë të vegjël t’ia ndryshojmë SHBA’së mendjen për Kosovën

Vuçiq pasi kthehet nga Amerika: Ne jemi shumë të vegjël t’ia ndryshojmë SHBA’së mendjen për Kosovën

Shtuni: Dënimet per terrorizëm ne Kosovë janë të ulëta, të kthyerit nga Siria përbëjnë rrezik konstant

Shtuni: Dënimet per terrorizëm ne Kosovë janë të ulëta, të kthyerit nga Siria përbëjnë rrezik konstant

Telekomi i Kosovës ka humbur 107 milionë euro nga kontrata me Z-Mobile

Telekomi i Kosovës ka humbur 107 milionë euro nga kontrata me Z-Mobile

Sejdiu: Vetëm LDK-VV e shndërron PAN-in në PAN-IK !!!

Sejdiu: Vetëm LDK-VV e shndërron PAN-in në PAN-IK !!!

Një grua 43 vjeçe vritet në Pejë, policia nis hetimet

Një grua 43 vjeçe vritet në Pejë, policia nis hetimet