Hajdari u premton përfaqësuesve të bizneseve bashkëpunim dhe përkrahje

19.03.2020 09:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hajdari u premton përfaqësuesve të bizneseve bashkëpunim dhe përkrahje

Ministrja e Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjike (MEPTINIS), Rozeta Hajdari ka diskutuar sot me odat ekonomike vendore dhe ndërkombëtare që veprojnë në Kosovë, me prodhuesit vendor dhe importuesit, të cilët i takoi në sheshin e Prishtinës mëngjesin e sotëm.

Siç njofton kumtesa, Hajdari ka dëgjuar shqetësimet e tyre në lidhje me zbatimin e masave të marra nga vendimet dhe udhëzimet e Qeverisë për mbrojtje dhe kujdes lidhur me pandeminë COVID-19, gjatë veprimtarisë së tyre ekonomike, duke iu ofruar mbështetje dhe komunikim të vazhdueshëm për të sqaruar të gjitha udhëzimet e dhëna për zbatimin e masave dhe urdhëresave përkatëse për veprimtaritë ekonomike, lidhur me gjendjen e tanishme -emergjencë e shëndetit publik.

“Ministrja premtoi koordinim të plotë në mes bizneseve dhe Qeverisë së Republikës së Kosovës, duke ua sqaruar edhe udhëzimet e ndërmarra nga MEPTINIS në lidhje me ushtrimin e veprimtarisë së bizneseve pas gjendjes së krijuar nga pandemia COVID-19. Ministrja tha që është në shërbim të bizneseve dhe mund t’i adresojnë shqetësimet e tyre haptas, duke shtuar se udhëzimet që janë marr në këtë kohë, janë për shkak të gjendjes së pandemisë COVID-19, por me qëllim që sa më pak të afektojnë në veprimtarin e bizneseve që lejohen të punojnë”, thuhet në njoftimin për media nga kjo ministri.

Në takim, njofton ministria, ishin kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi, kryetari i Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë Arian Zeka, kryetari i Odës së Afarizmit të Kosovës Skënder Krasniqi, drejtori ekzekutiv i Klubit te Prodhuesve Astrit Panxha, drejtoresha ekzekutive e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani, drejtoresha ekzekutive e Odës Afariste Austriake Vjosa Huruglica, drejtoreshë ekzekutivë e Rrjetit te Shitësve me Pakice Yllka Metaj, Latif Kryeziu nga “Shell Kosova”, shoqata e asociacione tjera, si dhe prodhues e importues të vendit.

“Ministrja Hajdari si ministre përgjegjëse nga Qeveria Kurti, për zhvillim ekonomik të vendit, mirëpret përfaqësuesit e bizneseve që të vijnë në kabinetin e saj, për t’i shprehur të gjitha brengat e bizneseve, dhe për t’i shqyrtuar e adresuar së bashku, në ditët në vijim”, përfundon kumtesa.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hajdari u premton përfaqësuesve të bizneseve bashkëpunim dhe përkrahje

Hajdari u premton përfaqësuesve të bizneseve bashkëpunim dhe përkrahje

Sot opozita përcaktohet, a është me Kurtin a me Mustafën

Sot opozita përcaktohet, a është me Kurtin a me Mustafën

Nga ora 20:00 qytetarët dalin në ballkon për të protestuar

Nga ora 20:00 qytetarët dalin në ballkon për të protestuar

‘Temperaturë dhe dhimbje koke’, pacienti 0 rrëfehet

‘Temperaturë dhe dhimbje koke’, pacienti 0 rrëfehet

Abazi e bën fajtor Thaçin për gjendjen e krijuar me partnerin e koalicionit, LDK-në

Abazi e bën fajtor Thaçin për gjendjen e krijuar me partnerin e koalicionit, LDK-në

Brnabiq: Kushdo që nuk zbaton vetizolimin përballet me 12 vjet burg

Brnabiq: Kushdo që nuk zbaton vetizolimin përballet me 12 vjet burg

Gruaja e shëruar nga koronavirusi tregon të gjithë eksperiencën e saj me sëmundjen

Gruaja e shëruar nga koronavirusi tregon të gjithë eksperiencën e saj me sëmundjen

Rama kundër Vuçiçit: BE nuk do na lërë vetëm

Rama kundër Vuçiçit: BE nuk do na lërë vetëm

Kurti: Kosova është vendi më pro amerikan në botë

Kurti: Kosova është vendi më pro amerikan në botë

Kurti: Veliu bëri tradhti të dyfishtë – kërkova nga Mustafa një emër tjetër për ministër

Kurti: Veliu bëri tradhti të dyfishtë – kërkova nga Mustafa një emër tjetër për ministër

IKSHPK: Sonte asnjë rast i konfirmuar me koronavirus

IKSHPK: Sonte asnjë rast i konfirmuar me koronavirus

Bie Qeveria Kurti, LDK del nga koalicioni me LVV-në

Bie Qeveria Kurti, LDK del nga koalicioni me LVV-në

Koronavirusi: 24-orëshi më i rëndë për Italinë, 475 të vdekur

Koronavirusi: 24-orëshi më i rëndë për Italinë, 475 të vdekur

Veliu: Në mbledhje do të vendosim a do të del LDK-ja nga koalicioni, “s’ma ka lanë shejë” vendimi i Kurtit për shkarkim

Veliu: Në mbledhje do të vendosim a do të del LDK-ja nga koalicioni, “s’ma ka lanë shejë” vendimi i Kurtit për shkarkim

Pas bisedës me Merkelin, Vuçiq i gatshëm të dialogojë me Kosovën për barrierat jo-tarifore

Pas bisedës me Merkelin, Vuçiq i gatshëm të dialogojë me Kosovën për barrierat jo-tarifore

Abrashi: Albin Kurti me disa karrieristë brenda LDK’së po do të na shkatërrojë, të ngritemi kundër tij

Abrashi: Albin Kurti me disa karrieristë brenda LDK’së po do të na shkatërrojë, të ngritemi kundër tij