Hajdari: Shkarkimet në Postë ndodhën pasi ndërmarrja u degradua

10.04.2020 19:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hajdari: Shkarkimet në Postë ndodhën pasi ndërmarrja u degradua

Ministrja në detyrë e Ministrisë së Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjikë (MEPTINIS), Rozeta Hajdari, në një konferencë për media ka folur lidhur me Postën e Kosovës dhe shkarkimet që ndodhën aty.

Kryeshefi Ekzekutiv i Postës, Shefqet Avdija, dhe Behgjet Maliqi, zyrtar kryesor financiar i Postës, u shkarkuan sot nga Bordi i Përkohshëm.

Hajdari tha se shkarkimi u bë pasi ndërmarrja kishte degraduar në 3 vitet e fundit.

Ministrja në detyrë e MEPTINIS, Rozeta Hajdari, ka dhënë statistika të humbjeve nga ndërmarrja Posta e Kosovës.

“Trendi i humbjeve financiare ka vazhduar nga viti në vit, në total, 1 milion e 584 mijë e 554 euro në vitin 2016. Më pas në vitin 2017 ishte rritur në 1 milion e 942 mijë e 991 euro. Dhe në vitin 2018, humbja ishte 2 milionë e 333 mijë e 841 euro. Për më tepër Posta e Kosovës kishte marrë opinion nga zyra kombëtare e aludimit. Aty thuhej se ishte më e keqja ndër vite. Po ashtu Posta e Kosovës ka planifikuar për marrjen e shërbimeve konsulente. Kjo konsulencë që është marrë nga Posta është për shërbime të rregullta, dhe s’ka pasur konsulencë specifike”, tha Hajdari, raporton Koha.

“Ne si Qeveri jemi obliguar të reagojmë shpejtë për të ndalur keqmenaxhimin e parasë publike. Gjithçka që është marrë nga Bordi i Përkohshëm është bërë në përputhje me ligjin”, tha tutje ajo.

Mentor Arifaj, anëtar i Bordit të Përkohshëm të Ndërmarrjes “Posta e Kosovës”, tha se Bordi i Përkohshëm ka marrë vendim për shkarkim për shkak të shkeljeve të shumta ligjore që janë bërë në Postë.

Ai tha se AKK-ja e ka bërë publike raportin për Postën ku janë rreth 17 gjetje.

Arifaj, ndër tjera, theksoi se në raport thuhet se kontrolli mbi menaxhimin financiar në Postën e Kosovës nuk janë në nivelin e duhur.

Rreth viteve 2012-2018, tha Arifaj, janë 19 milionë euro humbje në vazhdimësi në “Postën e Kosovës”.

Mentor Arifaj, anëtar i Bordit të Përkohshëm të Ndërmarrjes “Posta e Kosovës”, ka thënë se Bordi ende s’ka marrë ndonjë vendim për pagat.

“Punësime familjare nuk do të ketë”, tha ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë