Guterres: Bota ndodhet në një pikë kritike për shkak të pandemisë

18.07.2020 22:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Guterres: Bota ndodhet në një pikë kritike për shkak të pandemisë

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres paralajmëroi sot se bota ishte në një “pikë kritike” dhe bëri thirrje për një model të ri për qeverisjen globale për të trajtuar pabarazitë e rënduara nga pandemia e koronavirusit.

Në një ligjëratë në internet, Guterres tha se pandemia “është krahasuar me një rreze x, që zbulon fraktura në skeletin e brishtë të shoqërive që kemi ndërtuar”.

“Po ekspozon gabime dhe gënjeshtra kudo, gënjeshtra që tregjet e lira mund të ofrojnë kujdes shëndetësor për të gjithë, që puna e kujdesit të papaguar nuk është punë, që po jetojmë në një botë postraciste si edhe miti që jemi të gjithë në të njëjtën varkë”, tha shefi i OKB-së, raporton ATSh.

Ai përshkroi nxitësit kryesorë të pabarazisë, përfshirë racizmin sistemik, trashëgiminë e kolonializmit, patriarkalitetin, boshllëqet në qasjen në teknologji dhe pabarazitë në qeverisjen globale.

“Kombet që dolën në krye të 70 viteve më parë nuk kanë pranuar të mendojnë për reformat e nevojshme për të ndryshuar marrëdhëniet e pushtetit në institucionet ndërkombëtare”, tha Guterres në fjalimin e tij të hapur.

Guterres tha se përgjigjja ndaj pandemisë “duhet të bazohet në një kontratë të re sociale dhe një marrëveshje të re globale që krijon mundësi të barabarta për të gjithë dhe respekton të drejtat dhe liritë e të gjithëve”.

”Modeli i ri do të sigurojë pjesëmarrje gjithëpërfshirëse dhe të barabartë në institucionet globale, globalizim të drejtë, një zë më të fortë për botën në zhvillim në vendimmarrjen globale dhe një sistem tregtar shumëpalësh, më gjithëpërfshirës dhe të ekuilibruar”, tha ai.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Aliu: Sikur fituam Podujevën me mbi 50 për qind, do të fitojmë në tërë Kosovën

​Aliu: Sikur fituam Podujevën me mbi 50 për qind, do të fitojmë në tërë Kosovën

Zemaj për zgjedhjet në Podujevë: LDK nuk ka humbur

Zemaj për zgjedhjet në Podujevë: LDK nuk ka humbur

Hoxhaj: Pa luftën e drejtë të UÇK-së, s’do të intervenonte as NATO-ja

Hoxhaj: Pa luftën e drejtë të UÇK-së, s’do të intervenonte as NATO-ja

Besnik Bislimi: Pakoja e Rimëkëmbjes Ekonomike nuk ka asnjë masë

Besnik Bislimi: Pakoja e Rimëkëmbjes Ekonomike nuk ka asnjë masë

PDK përsëritë qëndrimet: Ligji për Rimëkëmbje votohet vetëm me një kusht

PDK përsëritë qëndrimet: Ligji për Rimëkëmbje votohet vetëm me një kusht

​Shkollat mbyllen më 18 dhjetor, vazhdojnë masat e njëjta kufizuese

​Shkollat mbyllen më 18 dhjetor, vazhdojnë masat e njëjta kufizuese

Shqipëria regjistron 12 viktima dhe mbi 500 raste me koronavirus

Shqipëria regjistron 12 viktima dhe mbi 500 raste me koronavirus

Kosovari që mori vaksinën antiCOVID tregon për efektet anësore që i përjetoi

Kosovari që mori vaksinën antiCOVID tregon për efektet anësore që i përjetoi

Borrell: Është mirë që SHBA-të po ndihmojnë dialogun, por është BE-ja ajo që udhëheq këtë proces

Borrell: Është mirë që SHBA-të po ndihmojnë dialogun, por është BE-ja ajo që udhëheq këtë proces

AUV: Shtatë kompani kanë deklaruar për përdorimin e vajit të palmës në produkte ushqimore

AUV: Shtatë kompani kanë deklaruar për përdorimin e vajit të palmës në produkte ushqimore

Rrahmani-Zemajt: Shikimin e ke goxha të mirë, por nuk po të dalin rezultatet

Rrahmani-Zemajt: Shikimin e ke goxha të mirë, por nuk po të dalin rezultatet

​Gjykata Kushtetuese nesër vendos për Qeverinë Hoti

​Gjykata Kushtetuese nesër vendos për Qeverinë Hoti

Miftaraj thotë se Specialja po e shkel Kushtetutën e Kosovës kur nuk po i publikon dokumentet në shqip

Miftaraj thotë se Specialja po e shkel Kushtetutën e Kosovës kur nuk po i publikon dokumentet në shqip

10 të vdekur dhe 521 raste të reja me koronavirus

10 të vdekur dhe 521 raste të reja me koronavirus

​Britania do të ofroj mbështetje për Këshillin e Ekspertëve dhe Zyrën e Hotit në dialogun me Serbinë

​Britania do të ofroj mbështetje për Këshillin e Ekspertëve dhe Zyrën e Hotit në dialogun me Serbinë

Përgjysmimi i dënimit për kriminelin e luftës irriton krushjanët: Të qajmë edhe për drejtësinë, jo veç për familjarët

Përgjysmimi i dënimit për kriminelin e luftës irriton krushjanët: Të qajmë edhe për drejtësinë, jo veç për familjarët