Gucati s’përjashton mundësinë që Specialja të ftojë Thaçin e Veselin, Gjykatën e quan raciste

27.07.2019 11:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gucati s’përjashton mundësinë që Specialja të ftojë Thaçin e Veselin, Gjykatën e quan raciste

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Hysni Gucati, ka thënë se pas ftesës nga Gjykata Speciale që i është bërë kryeministrit në dorëheqje, Ramush Haradinaj, nuk përjashtohet mundësia që ftesë të marrin edhe Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeparlamentari Kadri Veseli.

Ai në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se mund të priten befasi të ndryshme tani e tutje.

“Unë nuk guxoj të them që pritet ftesa, por tash mund të ndodhë çdo gjë, ka befasi, nuk mund të them po ose jo”, tha ai.

Gucati tha se çdo minutë, çdo ditë priten ftesa nga Gjykata Speciale. E, numri i atyre që deri më tani janë thirrur nga kjo Gjykatë ka shkuar mbi 80.

Gucati ka thënë se në mesin e të intervistuarve nga kjo Gjykatë ka edhe deputetët të cilët vetë e kanë votuar krijimin e kësaj Gjykate.

“Prej Gjykatës Speciale pritet gjithçka. Kjo është një Gjykatë e pabesë po e them me sinqeritetin më të madh. Kjo mund ta thirr edhe ndonjë fëmijë që në atë kohë i ka pasë 8 ose 9 vjet. Çdo minutë , çdo ditë presim ftesa prej Gjykatës Speciale, do të jetë numër bukur i madh i të ftuarave, deri më tani kanë shkuar mbi 80. Kemi deputetët të Parlamentit të Kosovës që kanë dhënë intervistë këtu në Dhomat e Specializuara në Kosovës e që s’kanë dashur që emrat t’u bëhen publik. Unë ju kisha bë apel shokëve që s’kemi nevojë të fshehim emra, duhet me qenë krenarë pse kemi qenë pjesë e UCK-së dhe Komandat, duhet të jenë krenarë”, tha ai për Ekonomia Online.

Ai thotë se Gjykata Speciale është turpi më i madh që ka ndodhur në historinë tonë.

“Kjo Gjykatë politike synon ta barazon luftën e UCK-së me krimet serbe në Kosovë. Parlamenti i Kosovës ku në mesin e tyre kemi pasë ushtarë që janë deputetë sot dhe në atë kohë që kanë qenë e kanë votuar këtë Gjykatë. Ky është turpi më i madh që ka ndodhur në historinë tonë që të jemi kundër vetvetes, këtë e kanë bërë me apo pa vetëdije por është mirë të dalin dhe të kërkojnë falje para opinionit, gjithë ata deputetët që e kanë votuar Gjykatën Speciale”, tha Gucati.

Sipas tij, Gjykata përveç se është politike ajo mund të quhet edhe Gjykatë raciste ngase siç tha ai është e njëanshme dhe nuk është për të gjithë qytetarët e Kosovës.

“Për ne është e papranueshme dhe me kohë kemi reaguar kundër Gjykatës Speciale. Me plotëkuptimin e fjalës them që kjo është Gjykatë raciste, kemi fakte dhe argumente pse është raciste, është e njëanshme, nuk është Gjykatë për të gjithë qytetarët e Kosovës apo për të gjitha etnitë që jetojnë në Kosovës. Është vetëm për shqiptarët dhe ushtarët e UÇK-së”.

Gucati e ka quajtur të padrejtë intervistimin për të katërtën herë të Ramush Haradinajt në Hagë. Ai thotë se Haradinaj është i pafajshëm gjë të cilën e ka dëshmuar tash e sa herë dhe se do të dalë triumfues në fund.

Ai ka paralajmëruar se nëse kjo Gjykatë do të shpallë dënime për ndonjërin nga të ftuarit atëherë do të mobilizohen dhe do të marrin masa të duhura.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Foto/ U infektuan me koronavirus, nëna me foshnjën mposhtin virusin

Foto/ U infektuan me koronavirus, nëna me foshnjën mposhtin virusin

11 raste të reja me COVID-19 në Kosovë të premten, dy të shëruar

11 raste të reja me COVID-19 në Kosovë të premten, dy të shëruar

Dorëzohet Hoti ia delegon Thaçit përfaqësimin e Kosovës në negociata

Dorëzohet Hoti ia delegon Thaçit përfaqësimin e Kosovës në negociata

Mustafa i reagon Haskukës pas prishjes së koalicionit: I fitove zgjedhjet falë LDK’së, do të rrëzojmë nga pushteti

Mustafa i reagon Haskukës pas prishjes së koalicionit: I fitove zgjedhjet falë LDK’së, do të rrëzojmë nga pushteti

Hoti i shpreh Kosnettit “vendosmërinë për bashkëpunim të ngushtë me SHBA-në”

Hoti i shpreh Kosnettit “vendosmërinë për bashkëpunim të ngushtë me SHBA-në”

Kosnetti pret që SHBA-ja të dalë më e fuqishme pas trazirave të fundit

Kosnetti pret që SHBA-ja të dalë më e fuqishme pas trazirave të fundit

Një muaj paraburgim të dyshuarit që kërcënoi togerin serb të FSK-së

Një muaj paraburgim të dyshuarit që kërcënoi togerin serb të FSK-së

Mësimi në distancë nuk i realizoi objektivat

Mësimi në distancë nuk i realizoi objektivat

Kosova vendi më pro-amerikan në Ballkan, sipas Institutit amerikan

Kosova vendi më pro-amerikan në Ballkan, sipas Institutit amerikan

Riatdhesohen 300 persona nga Turqia në Kosovë

Riatdhesohen 300 persona nga Turqia në Kosovë

Dorëzohet kallëzim penal ndaj Albin Kurtit dhe Haki Abazit

Dorëzohet kallëzim penal ndaj Albin Kurtit dhe Haki Abazit

‘Fake News’-i nga media italiane/ Rama: Plehrat i’u hodhën në fytyrë Shqipërisë në sytë e botës! Këta janë opozitarët që…

‘Fake News’-i nga media italiane/ Rama: Plehrat i’u hodhën në fytyrë Shqipërisë në sytë e botës! Këta janë opozitarët që…

Zaev: Kërkesa e BDI-së! Le ta harron me ne koalicionin me këtë kusht

Zaev: Kërkesa e BDI-së! Le ta harron me ne koalicionin me këtë kusht

Kaloi programi i Qeverisë Hoti

Kaloi programi i Qeverisë Hoti

Kërkohet ndihma e qytetarëve për arrestimin e Tush (Nue) Frrokaj nga Gjakova

Kërkohet ndihma e qytetarëve për arrestimin e Tush (Nue) Frrokaj nga Gjakova

Haziri: Të zbardhet vrasja e gazetarit Bardhyl Ajeti

Haziri: Të zbardhet vrasja e gazetarit Bardhyl Ajeti