Gucati: Gjykata Speciale po e sulmon direkt UÇK’në, jo vetëm Thaçin dhe Veselin

14.07.2020 21:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gucati: Gjykata Speciale po e sulmon direkt UÇK’në, jo vetëm Thaçin dhe Veselin

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati, në një linjë direkte përmes telefonit në Pressing të T7, ka thënë se Gjykata Speciale po e sulmon direkt UÇK’në, e jo vetëm presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin dhe kryetarin e Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veselin.

“Ne kemi kaluar nëpër shumë gjykata të ngjashme deri tash si ajo e UNMIK’ut, EULEX’it dhe e Hagës. E tash përmes Gjykatës Speciale po sulmohet UÇK’ja direkt, dhe jo individët, sepse Thaçi dhe Veseli janë koka e UÇK’së”, është shprehur Gucati në Pressing.

Tutje, ai tha se dëshmitarët mbi dëshmitë e të cilëve janë ndërtuar aktakuzat nga Prokuroria Speciale, janë persona që pretendojnë të dalin në perëndim.

“Akuzat janë ngritur nga dëshmitarë të rrejshëm, me qëllim që të dalin në perëndim”, ka thënë Gucati.

Gucati gjithashtu tha se deri më tash, Gjykata Speciale ka thirrur rreth 273 veteranë të luftës.

“Gjykata Speciale deri tash ka thirrur 273 veteranë të luftës së UÇK’së”, shtoi Gucati.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


ASH-AAA: Muri në Çair, zgjidhja më e keqe

ASH-AAA: Muri në Çair, zgjidhja më e keqe

Po inskenonte video në Tik-tok, 10 vjeçari humb jetën tragjikisht në Shkodër

Po inskenonte video në Tik-tok, 10 vjeçari humb jetën tragjikisht në Shkodër

UP nis procedurat t’i pezullojë nga puna 11 profesorët deputetë

UP nis procedurat t’i pezullojë nga puna 11 profesorët deputetë

Eurodeputeti i ashpër ndaj BE’së: Të mbajë premtimin për liberalizimin e vizave për Kosovën

Eurodeputeti i ashpër ndaj BE’së: Të mbajë premtimin për liberalizimin e vizave për Kosovën

Vendos Kuvendi, KOSTT-it i paguhen shpenzimet për rrymën në veri

Vendos Kuvendi, KOSTT-it i paguhen shpenzimet për rrymën në veri

Abdixhiku: Nuk besoj që Donika Gërvalla ka dorëzuar dosje në Speciale

Abdixhiku: Nuk besoj që Donika Gërvalla ka dorëzuar dosje në Speciale

Ambasadori gjerman i del në mbrojtje Donika Gërvallës dhe i dënon zhvillimet e sotme në Kuvend

Ambasadori gjerman i del në mbrojtje Donika Gërvallës dhe i dënon zhvillimet e sotme në Kuvend

“Serbia u bombardua për ta parandaluar gjenocidin”, ambasadori amerikan në linjë me ambasadorin gjerman

“Serbia u bombardua për ta parandaluar gjenocidin”, ambasadori amerikan në linjë me ambasadorin gjerman

Pandemia rralloi rastet e zjarreve në Maqedoninë e V.

Pandemia rralloi rastet e zjarreve në Maqedoninë e V.

Mehaj për pjesëmarrjen e FSK-së në “Defender-Europe 21”: Përgatitje që t’i përgjigjemi çdo lloj krize

Mehaj për pjesëmarrjen e FSK-së në “Defender-Europe 21”: Përgatitje që t’i përgjigjemi çdo lloj krize

Kosova nënshkruan marrëveshje me USAID me vlerë prej 1.6 milionë dollarë

Kosova nënshkruan marrëveshje me USAID me vlerë prej 1.6 milionë dollarë

Ministrat e Jashtëm të G-7 i bëjnë thirrje Kosovës dhe Serbisë për dialog konstruktiv

Ministrat e Jashtëm të G-7 i bëjnë thirrje Kosovës dhe Serbisë për dialog konstruktiv

Për dy ditë vaksinohen 1 657 punonjës shëndetësorë

Për dy ditë vaksinohen 1 657 punonjës shëndetësorë

Një muaj paraburgim personit që iu gjetë heroinë

Një muaj paraburgim personit që iu gjetë heroinë

Gashi për deklaratën e Gërvallës në Kuvend: E tepruar dhe e panevojshme

Gashi për deklaratën e Gërvallës në Kuvend: E tepruar dhe e panevojshme

Molliqaj: Popullizmi autoritar i Kurtit, pasqyrim i përpiktë i Hungarisë së Orbanit

Molliqaj: Popullizmi autoritar i Kurtit, pasqyrim i përpiktë i Hungarisë së Orbanit