Grupi i Punës për Veprime Financiare e vendos Iranin në listën e zezë

21.02.2020 19:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Grupi i Punës për Veprime Financiare e vendos Iranin në listën e zezë

Grupi i Punës për Veprime Financiare (FATF) e ka renditur Iranin në listën e zezë, për shkak të dështimit në marrjen e masave kundër pastrimit të parave dhe financimit të grupeve terroriste.

Grupi ndërqeveritar me qendër në Paris, që mbështet luftën kundër pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit, e bëri njoftimin më 21 shkurt.

Në një deklaratë, FATF gjithashtu njoftoi se po heq një pezullim të sanksioneve, që e shpalli në vitin 2016, për t’i dhënë Iranit kohë të ndërmarrë reforma.

Pasi bëri të ditur vendimin për Iranin, FATF gjithashtu u bëri thirrje 38 vendeve anëtare “të zbatojnë kundërmasa në mënyrë efektive”.

Vendosja në listën e zezë do të thellojë izolimin e Iranit nga tregjet financiare.

Abdolnasser Hemmati, kreu i Bankës Qendrore të Iranit, tha se vendimi i FATF ishte “politik” dhe nuk do të ndikonte në tregtinë e jashtme.

Irani dhe Koreja e Veriut janë në listën e zezë të agjencisë.

FATF gjithashtu do të mbajë Pakistanin në “listën gri”.

Grupi tha se po i jepte Pakistanit katër muaj shtesë, për të përmbushur normat e financimit të kundër-terrorizmit, duke e mbajtur Islamabadin tani për tani në listën e saj të vendeve që nuk respektojnë në mënyrë të duhur rregullat. /REL

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Të rritet bashkëpunimi tregtar në mes Kosovës dhe Shqipërisë

Të rritet bashkëpunimi tregtar në mes Kosovës dhe Shqipërisë

Kurti njofton për shkarkimin e zv.kryeshefit të KRU “Prishtina”

Kurti njofton për shkarkimin e zv.kryeshefit të KRU “Prishtina”

Sigurohen 27,500 kg miell për të gjitha familjet në asistencë sociale në Drenas

Sigurohen 27,500 kg miell për të gjitha familjet në asistencë sociale në Drenas

PDK-ja mbledh nënshkrimet, më 14 prill seancë për Pako të re Emergjente

PDK-ja mbledh nënshkrimet, më 14 prill seancë për Pako të re Emergjente

Mësoni nga cila lagje është i infektuari i fundit nga Gjilani

Mësoni nga cila lagje është i infektuari i fundit nga Gjilani

KFOR-i amerikan dhuron pajisje mbrojtëse për QKMF-në në Mitrovicë

KFOR-i amerikan dhuron pajisje mbrojtëse për QKMF-në në Mitrovicë

65-vjeçari nga Ferizaj që vdiq nga koronavirusi ka punuar në Bondsteel

65-vjeçari nga Ferizaj që vdiq nga koronavirusi ka punuar në Bondsteel

Një tjetër i prekur me koronavirus në Gjilan, Haziri thotë se po shohin me kë është takuar

Një tjetër i prekur me koronavirus në Gjilan, Haziri thotë se po shohin me kë është takuar

Dhjetë për qind e të infektuarve në Maqedoninë e V. janë punonjës shëndetësorë

Dhjetë për qind e të infektuarve në Maqedoninë e V. janë punonjës shëndetësorë

​Vitia mirënjohës infermiereve dhe mamive: Jeni mburojë për shëndetin tonë

​Vitia mirënjohës infermiereve dhe mamive: Jeni mburojë për shëndetin tonë

Rukiqi: Pagesat do të kalojnë në llogari të punëtorëve, jo te bizneset

Rukiqi: Pagesat do të kalojnë në llogari të punëtorëve, jo te bizneset

Konfirmohen 5 raste të reja me koronavirus nga testimi i 13 personave te hospitalizuar

Konfirmohen 5 raste të reja me koronavirus nga testimi i 13 personave te hospitalizuar

Trusti jep shpjegime pasi humbën miliona nga pensionet e kosovarëve

Trusti jep shpjegime pasi humbën miliona nga pensionet e kosovarëve

65 vjeçari nga Ferizaj që vdiq nga arresti kardiak rezultoi pozitiv edhe në COVID-19

65 vjeçari nga Ferizaj që vdiq nga arresti kardiak rezultoi pozitiv edhe në COVID-19

Sfidat e të bërit Biznes në Kosovë!

Sfidat e të bërit Biznes në Kosovë!

Nisma në Malishevë: Kurti po e injoron komunën më të prekur nga COVID-19

Nisma në Malishevë: Kurti po e injoron komunën më të prekur nga COVID-19