Grupi i LDK-së: Ahmeti ka bërë shkelje të ligjit dhe duhet të largohet

09.03.2015 10:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Grupi i LDK-së: Ahmeti ka bërë shkelje të ligjit dhe duhet të largohet

Grupi i këshilltarëve të LDK-së në Kuvendin e Prishtinës konsideron se kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti ka bërë shkelje të rëndë ligjore me moszbatimin e vendimeve të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës.

“Pesë vendime administrative të formës së prerë që kanë të bëjnë me realizimin kundërligjor të konkursit për pesë vende pune në Komunën e Prishtinës, është dashur të zbatohen brenda 15 ditëve nga data e marrjes së tyre nga Këshilli i Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës. Kanë kaluar muaj të tërë e këto vendime nuk janë zbatuar. Përgjegjës dhe shkelës i drejtpërdrejtë i ligjit është kryetari aktual i Prishtinës Shpend Ahmeti”, thuhet në komunikatën e dërguar nga Grupi i LDK-së.

Ky moszbatim, sipas grupit të LDK-së nuk është tjetër pos dështim i qeverisjes së Shpend Ahmetit, administrimit dhe transparencës në kryeqytet.

“Një kryetar komune si Shpend Ahmeti, që shkel ligjet dhe vendimet e shtetit, në kryeqytetin me të cilin udhëheq, është sjellje rrënuese e demokracisë, keqpërdorim i pozitës zyrtare dhe është vepër penale. Kryetari Ahmeti duhet t’u tregojë qytetarëve pse ai vetë po i shkel ligjet e Republikës së Kosovës. Kjo është edhe një arsye më shumë se ata që nuk zbatojnë ligjin duhet të tërhiqen nga qeverisja”, thuhet më tutje në komunikatë të Grupit të këshilltarëve të LDK-së në Kuvendin e Prishtinës.

Ky grup kërkon nga organet përgjegjëse të shtetit të ndërmarrë masat e duhura ndaj akterëve të moszbatimit të vendimeve të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës, në Komunën e Prishtinës.

Grupi i LDK-së, paralajmëron se do të ndërmarrë hapat legal dhe legjitim që sa më parë të ndërpriten shkeljet ligjore, keqpërdorimi i pozitës zyrtare të Shpend Ahmetit dhe më në fund të dërgimit në prokurori të këtyre lëndëve që me to të merret drejtësia.

 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Shkup: Mosrespektimi i masave për COVID-19 mund të rikthejë kufizimet

Shkup: Mosrespektimi i masave për COVID-19 mund të rikthejë kufizimet

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Gjendja e jashtëzakonshme në Maqedoni edhe për 14 ditë

Gjendja e jashtëzakonshme në Maqedoni edhe për 14 ditë

Mustafa: Gjykata s’ia mbajti askujt anën

Mustafa: Gjykata s’ia mbajti askujt anën

VV konferencë për media në ora 17:00

VV konferencë për media në ora 17:00

Në karantinë 140 udhëtarët e një aeroplani në Spanjë, pasi një udhëtar rezultoi se ishte i sëmurë me coronavirus

Në karantinë 140 udhëtarët e një aeroplani në Spanjë, pasi një udhëtar rezultoi se ishte i sëmurë me coronavirus

Këshilli Politik për Reforma Zgjedhore,  mblidhet sërish sot në orën 17:00

Këshilli Politik për Reforma Zgjedhore, mblidhet sërish sot në orën 17:00

Raporti: Qytetarët më së shumti të kënaqur me punën e Osmanit, Kurti në vendin e dytë, Thaçi i fundit

Raporti: Qytetarët më së shumti të kënaqur me punën e Osmanit, Kurti në vendin e dytë, Thaçi i fundit

Këshilli Kombëtar i Sigurisë: Mbështesim qëndrimin e Grenell, të gjitha palët ta respektojnë vendimin e Kushtetueses në Kosovë

Këshilli Kombëtar i Sigurisë: Mbështesim qëndrimin e Grenell, të gjitha palët ta respektojnë vendimin e Kushtetueses në Kosovë