Grupet punuese VV–LDK për harmonizimin e programit takohen të mërkurën

21.10.2019 15:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Grupet punuese VV–LDK për harmonizimin e programit takohen të mërkurën

Të mërkurën do të mbahet takimi i dytë koordinues në mes të grupeve punuese 3+3 që i kanë krijuar në Lëvizjen Vetëvendosje e Lidhjen Demokratike të Kosovës, mëson Gazeta Express.

Tash, kur ende nuk ka përfunduar numërimi i të gjitha votave e nuk është bërë certifikimi i rezultateve që tregon për fituesin, LDK e VV, pas takimit që patën fillimisht në nivel liderësh, do të vazhdojnë takimet në mes të grupeve koordinuese, të krijuara me qëllim harmonizimin e programeve.

Javën e kaluar është mbajtur takimi i parë në zyrat e Lidhjes Demokratike të Kosovës, ku përfaqësues nga LDK-ja, ishin Lumir Abdixhiku e Avdullah Hoti, derisa nga VV-ja, Glauk Konjufca, Albulena Haxhiu e Besnik Bislimi.

Pas takimit të dy partitë dolën me një deklaratë të përbashkët për media.

“Në vazhdimësi të takimit të dy liderëve të LDK-së dhe LVV-së, sot në Selinë e LDK-së është mbajtur takimi i grupeve punuese lidhur me marrëveshjen e koalicionit qeverisës. Dy grupet punuese u dakorduan lidhur me përmbajtjen dhe parimet e marrëveshjes për bashkëqeverisje”, shkruhet në njoftim.

Tutje, u tha se në takim u shqyrtuan temat kryesore politike për reformat kyçe sektoriale të cilat e presin qeverinë e re.

“Në takim u shqyrtuan temat kryesore politike dhe reformat kyçe sektoriale të cilat e presin Qeverinë e re. Palët u dakorduan për intensifikimin e takimeve dhe që takimi i radhës të mbahet të mërkurën nga ora 15:00 për të konkretizuar diskutimet e sotme”, u bë e ditur në njoftim.

LDK-ja e Isa Mustafës e Vetëvendosja e Albin Kurtit, qysh prej kohës kur dështuan në krijim të një koalicioni parazgjedhor, paralajmëruan se një të tillë do ta vazhdojnë pas zgjedhjeve të jashtëzakonshme.

Vetëvendosje nga votat që janë numëruar deri më tani vazhdon që të radhitet si parti e parë, me një rezultat të ngushtë me LDK-në.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Grupet punuese VV–LDK për harmonizimin e programit takohen të mërkurën

Grupet punuese VV–LDK për harmonizimin e programit takohen të mërkurën

Policia kërkon bashkëpunim për gjetjen e 23 vjeçarit të zhdukur nga Lipjani

Policia kërkon bashkëpunim për gjetjen e 23 vjeçarit të zhdukur nga Lipjani

Këshilli i Prindërve: Mos manipuloni me nxënësit për interesa

Këshilli i Prindërve: Mos manipuloni me nxënësit për interesa

Gjykata Speciale e fton për intervistim ish-eprorin e lartë të UÇK-së

Gjykata Speciale e fton për intervistim ish-eprorin e lartë të UÇK-së

Zgjedhje të parakohshme me sfida të vjetra

Zgjedhje të parakohshme me sfida të vjetra

Dyshoheshin për keqpërdorim të detyrës zyrtare, lirohen nga aktakuza

Dyshoheshin për keqpërdorim të detyrës zyrtare, lirohen nga aktakuza

69 aktakuza për 24 orë

69 aktakuza për 24 orë

Macroni pritet të vizitojë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Macroni pritet të vizitojë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Rudina Hajdari kërkon zgjedhje të parakohshme: Të zhbëhet marrëveshja e 2008-s

Rudina Hajdari kërkon zgjedhje të parakohshme: Të zhbëhet marrëveshja e 2008-s

Vetëvendosje shton kritikat ndaj Qeverisë së Ramës: Nuk e ka parë Serbinë si Kosova, na ka shkaktuar dëm të madh

Vetëvendosje shton kritikat ndaj Qeverisë së Ramës: Nuk e ka parë Serbinë si Kosova, na ka shkaktuar dëm të madh

BE-ja zbeh shpresat për kosovarët

BE-ja zbeh shpresat për kosovarët

Kurti për “The Guardian”: Serbia të mos e shikojë më Kosovën me dylbi ushtarake

Kurti për “The Guardian”: Serbia të mos e shikojë më Kosovën me dylbi ushtarake

Taksa për produktet serbe dhe boshnjake varfëroi shportën e konsumatorëve

Taksa për produktet serbe dhe boshnjake varfëroi shportën e konsumatorëve

Bugajski: Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë

Bugajski: Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë

Dy javë pas votimit, zgjedhjet ende nuk janë kryer

Dy javë pas votimit, zgjedhjet ende nuk janë kryer

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill