Grumbullimi i më se 10 mijë gjelave të detit, me ndihmën e dy qenve kujdestarë (Video)

04.12.2018 22:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Grumbullimi i më se 10 mijë gjelave të detit, me ndihmën e dy qenve kujdestarë (Video)

Steve Childerhouse ka gjetur një mënyrë të pazakontë, që t’i grumbullojë gjelat e detit në këtë kohë të fundvitit, kur kërkesa për to është shumë e madhe.

Për të mbledhur shpezët e shpërndara nëpër fermën e tij që ndodhet në Norfolk të Anglisë, këtë obligim ia besoi dy qenve të tij kujdestarë Pip dhe Tilly, që zakonisht merren me ruajtjen e deleve, transmeton Telegrafi.

Pamjet nga droni, treguan se si ata iu shkuan dhe lehnin ndaj tyre, duke arritur t’i grumbullojnë më se 10 mijë gjela deti, për rreth 45 minuta.

Qentë që kanë nga katër vjet, janë trajnuar për një kohë, për këtë punë specifike dhe sikur të mos i kishte, nuk do të mund të kontrollonte tufën në këtë sezon.

“Janë të dashur dhe të fokusuar në punën që e kryejnë me sukses, pa e lënduar ndonjë gjel deti. Mund të duket e pazakontë, por ja që më ndihmojnë shumë”, ka thënë fermeri. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Grumbullimi i më se 10 mijë gjelave të detit, me ndihmën e dy qenve kujdestarë (Video)

Grumbullimi i më se 10 mijë gjelave të detit, me ndihmën e dy qenve kujdestarë (Video)

Sarri zbulon arsyen pse Fabregas dhe Luiz nuk i kanë vazhduar kontratat me Chelsean

Sarri zbulon arsyen pse Fabregas dhe Luiz nuk i kanë vazhduar kontratat me Chelsean

Rrëzohet plani i Bashkimit Evropian për taksimin e kompanive dixhitale si Google dhe Facebook

Rrëzohet plani i Bashkimit Evropian për taksimin e kompanive dixhitale si Google dhe Facebook

Ky është flamuri shqiptar që shkoi në Hënë më 1971 (Foto)

Ky është flamuri shqiptar që shkoi në Hënë më 1971 (Foto)

Cikalleshi shënon përsëri në Kupën e Turqisë

Cikalleshi shënon përsëri në Kupën e Turqisë

Elefanti përpiqet të përmbysë makinën në një rrugë në Indi (Video)

Elefanti përpiqet të përmbysë makinën në një rrugë në Indi (Video)

Samsung publikon në Twitter duke përdorur një Apple iPhone

Samsung publikon në Twitter duke përdorur një Apple iPhone

Real Madridi kishte dërguar vëzhgues për t’i parë nga afër Icardin dhe Manolasin

Real Madridi kishte dërguar vëzhgues për t’i parë nga afër Icardin dhe Manolasin

Hekuran Krasniqi dhe Vullnet Zhuniqi sjellin këngën“Mbretëreshës”(VIDEO)

Hekuran Krasniqi dhe Vullnet Zhuniqi sjellin këngën“Mbretëreshës”(VIDEO)

Tumblr ndalon të gjitha përmbajtjet pornografike

Tumblr ndalon të gjitha përmbajtjet pornografike

Uldedaj synon titullin kampion bote në WBO Junior, bokson në Tiranë me argjentinasin Arganaraz

Uldedaj synon titullin kampion bote në WBO Junior, bokson në Tiranë me argjentinasin Arganaraz

Prezantohen dronët që mund të shpëtojnë qytetarët e ngujuar në ndërtesat e larta, të kapluara nga zjarri (Foto)

Prezantohen dronët që mund të shpëtojnë qytetarët e ngujuar në ndërtesat e larta, të kapluara nga zjarri (Foto)

Marchisio: Ronaldo e ka ndryshuar stilin e lojës prej se ka ardhur në Juventus

Marchisio: Ronaldo e ka ndryshuar stilin e lojës prej se ka ardhur në Juventus

Austrialia miraton ligjin i cili do të dekriptojë bisedat private

‘’M’ke mungu’’ titullohet kënga e re e Skerdit në duet me Nora Istrefin

‘’M’ke mungu’’ titullohet kënga e re e Skerdit në duet me Nora Istrefin

Bale: Goli im në finalen e LK-së duhet të fitonte çmimin Puskas

Bale: Goli im në finalen e LK-së duhet të fitonte çmimin Puskas