Gruevski, azilant në Hungari, deputet në Maqedoninë e Veriut

15.05.2019 17:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gruevski, azilant në Hungari, deputet në Maqedoninë e Veriut

Ish kryeministri i Maqedonisë së Veriut, njëherit deputet në Parlamentin e vendit, Nikolla Gruevski, i arratisur në Hungari për gjashtë muaj, nuk është aktiv në punën e Parlamentit.

Shumica parlamentare në Maqedoninë e Veriut, vlerëson se janë plotësuar të gjitha kushtet që t’i merret mandati i deputetit për shkak të mungesës pa arsye në Parlament.

Por, VMRO DPMNE bën të ditur se deputetët e kësaj partie nuk do të votojnë për heqjen e mandatit të deputetit, Nikolla Gruevski.

​Sipas partisë maqedonase në opozitë, VMRO DPMNE e cila drejtohej nga ish kryeministri i Maqedonisë së Veriut Nikolla Gruevski, ky i fundit me arsye mungon në seancat parlamentare dhe për këtë arsye në asnjë mënyrë nuk duhet t’i hiqet imuniteti i deputetit.

“Bëhet fjalë për një tentim të pushtetit që të fsheh dështimet e qeverisjes së Zoran Zaevit me iniciativën për heqjen e mandatit të deputetit për Nikolla Gruevskin. Kjo iniciativë bëhet në momentin që mungon data për fillimin e bisedimeve për anëtarësimin e vendit në BE, thotë për Radion Evropa e Lirë Naum Stollkovski, zëdhënës i VMRO DPMNE-së.

Por, kryetari i Komisionit parlamentar për çështje të rregullores, mandatit dhe imunitetit, Pavle Bogoevski, thotë se pavarësisht se problematike është definimi i arsyeshmërisë së mosprezencës së Nikolla Gruevskit në seancat parlamentare, shpreson që të reflektojnë deputetët duke respektuar parimet e drejtësisë dhe t’i heqin imunitetin.

“Kemi të bëjmë me një situatë kontradiktore për një arsye të thjeshtë, pasi duhet të votohet për faktin nëse Gruevski ka munguar me ose pa arsye në senacat parlamentare gjatë gjashtë muajve të fundit, kjo çështje është e definuar në Kushtetutë dhe ne duhet të sigurojmë 80 vota nëse duam t`ia heqim mandatin e deputetit Nikolla Gruevskit”, thotë Bogoevski.

Social-demokratët e kryeministrit Zoran Zaev njëherësh kanë theksuar se Prokuroria duhet sa më parë të jap përgjigje para opinionit rreth hetimit për arratisjen e Gruevskit nga shteti, si dhe kanë kërkuar që Gjykata Supreme të vazhdojë të mos i heqë vendimin për dënim me burg.

Por, ekspertët juridik thonë se ishte pikërisht ujdia e strukturave udhëheqëse të shtetit me Gruevskin ajo që kontribuoj në arratisjen e këtij të fundit.

“Nëse analizohet pjesa kushtetuese, ajo pjesa ligjore sa i përket imunitetit të deputetit, rregullorja e Kuvendit është shumë koncize. Por, Maqedonia e Veriut ka një problem politik, si gjithmonë krijon huti fillimisht në vetvete dhe pastaj opinionin ku gjithmonë fajësinë për moszbatimin e ligjeve ua lënë zbrazëtirave ligjore”, thotë për Radion Evropa e Lirë, Bashkim Selmani, njohës i çështjeve juridike.

Sipas tij, Gruevski nuk shpëtoi nga burgu falë zbrazëtirave ligjore, por aritisjen e tij e ndihmoi mungesa e vullnetit politik për të vënë në funksion shtetin ligjor.

Ndryshe, ish kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Gruevski, nga shteti u arratis para gjashtë muajve përkatësisht në nëntor të vitit të kaluar pasi Gjykata Penale i shqiptoi dënim me burg prej dy vjetësh për shkak të aktiviteteve kriminale.

Autoritet e Hungarisë akoma nuk i janë përgjigjur kërkesës së Ministrisë së Drejtësisë së vendit për ekstradimin e Gruevskit në Maqedoninë e Veriut, ndërkohë që Hungaria si shtet ka miratuar kërkesën e Gruevskit për marrjen e azilit në këtë shtet.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gruevski, azilant në Hungari, deputet në Maqedoninë e Veriut

Gruevski, azilant në Hungari, deputet në Maqedoninë e Veriut

Haziri me OVL UÇK bashkërendojnë aktivitetet për 20-vjetorin e çlirimit të Gjilanit

Haziri me OVL UÇK bashkërendojnë aktivitetet për 20-vjetorin e çlirimit të Gjilanit

Veseli ua dërgon deputetëve propozimin për Komision Shtetëror për dokumentimin e krimeve serbe në Kosovë

Veseli ua dërgon deputetëve propozimin për Komision Shtetëror për dokumentimin e krimeve serbe në Kosovë

Hoti: Jemi të vendosur të bëjmë opozitë deri në rrëzimin e këtij koalicioni të dëmshëm për vendin

Hoti: Jemi të vendosur të bëjmë opozitë deri në rrëzimin e këtij koalicioni të dëmshëm për vendin

Paraburgim ndaj të dyshuarit për veprën penale shantazhi

Paraburgim ndaj të dyshuarit për veprën penale shantazhi

Hoxha: Muzeu i Gjenocidit serb mundëson dokumentimin e krimeve të luftës

Hoxha: Muzeu i Gjenocidit serb mundëson dokumentimin e krimeve të luftës

Gashi nënshkruan memorandume bashkëpunimi me komunën e Gjakovës

Gashi nënshkruan memorandume bashkëpunimi me komunën e Gjakovës

Franca bllokon vizat, Kosova mban shpresat tek Samiti i Parisit

Franca bllokon vizat, Kosova mban shpresat tek Samiti i Parisit

Ministria e Mjedisit marrëveshje 3 milionëshe me katër komuna

Ministria e Mjedisit marrëveshje 3 milionëshe me katër komuna

Gjilani fiton grantin e radhës për performancën e mirë të vitit 2018

Gjilani fiton grantin e radhës për performancën e mirë të vitit 2018

Komuna e Prizrenit së bashku me ‘Jetimat e Ballkanit’ do t’i ndërtojnë 30 shtëpi

Komuna e Prizrenit së bashku me ‘Jetimat e Ballkanit’ do t’i ndërtojnë 30 shtëpi

Gjuriq: Më 19 maj vendoset nëse komunat veriore do të jenë serbe

Gjuriq: Më 19 maj vendoset nëse komunat veriore do të jenë serbe

Veseli: Stacioni i trenit në Prishtinë do të bëhet muze i dëbimit të dhunshëm të shqiptarëve nga forcat serbe

Veseli: Stacioni i trenit në Prishtinë do të bëhet muze i dëbimit të dhunshëm të shqiptarëve nga forcat serbe

Përpunuesit e drurit vlerësojnë vendimin e ministrit Shala për ndalimin e eksportit të masës drusore

Përpunuesit e drurit vlerësojnë vendimin e ministrit Shala për ndalimin e eksportit të masës drusore

20 milionë euro vetëm për këshilltarë të projektit “Kosova e Re”

20 milionë euro vetëm për këshilltarë të projektit “Kosova e Re”

Veseli: Tribunali përkrahet edhe nga ndërkombëtarët, kriminelët nuk do të flenë lirshëm

Veseli: Tribunali përkrahet edhe nga ndërkombëtarët, kriminelët nuk do të flenë lirshëm