Gruaja turke, Vesile Akin 35 vjet pune si gomiste

08.03.2015 12:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gruaja turke, Vesile Akin 35 vjet pune si gomiste

Vesile Akin, 71 vjeçe, banore e Sandikli, një qyteti i vogël pranë qytetit turk të Afyonkarahisar, gjysmën e jetës së saj ka kaluar duke punuar në gomisteri.
Kjo grua e vjetër para saktësisht 35 viteve filloi të punojë si gomiste, ndërsa me angazhimin dhe dëshirën e saj të mrekullueshme për punë dhe pavarësisht moshës, rrëzon stereotipet e ndarjes së punëve sipas gjinive.

Akin në një intervistë me Anadolu Agency (AA) tregon se gomisterinë e hapi djali i saj para se të shkonte në shërbimin ushtarak. Kur shkoi në ushtri, thotë se, ajo vendosi për të punuar në dyqan në mënyrë që të mbijetojnë derisa djali kthehet nga ushtria. Në punëtorinë e gomisterisë, Vesile bënë shumë punë, por specialiteti i saj është ndërrimi i gomave të makinave. Akin më parë është marr edhe me endje të qilimave për të ndihmuar familjen e saj.

“Gratë duhet të jenë mjeke, duhet të jenë gjyqtarë, prokurorë, unë thash, le të  bëhet njëra gomiste,” thotë gruaja e vjetër, duke qeshur. Beson se gratë, brenda mundësive të tyre, duhet të punojnë dhe të ndihmojnë në për mirëqenien e familjes”.

“Gratë, le të edukohen, le të punojnë. Kur dy veta në shtëpi punojnë është shumë më lehtë. Shumë i përshëndes të gjitha gratë dhe mesazhi im për ata është që të edukohen dhe të kenë ndonjë profesion. Kemi dhe ne mendje, jo vetëm burrat,” tha gruaja e moshuar.

Vesile gjithashtu shtoi se të gjithë duhet të luftojnë kundër dhunës ndaj grave. Djali i saj Ali Akin thotë se ai është krenar për nënën e tij. “Nëna është ajo që hapi dyqanin, dhe punën të cilën bënë ajo, është shembull për të gjithë ne”, tha Ali.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Fotogaleri/ Ne jemi çfarë hamë!

Fotogaleri/ Ne jemi çfarë hamë!

kskluzive: Z-Mobile po e dëmton Telekomin ilegalisht, Zyra e Auditorit nxjerr raportin e plotë

kskluzive: Z-Mobile po e dëmton Telekomin ilegalisht, Zyra e Auditorit nxjerr raportin e plotë

Zharku: Kompania e Devollëve fiton miliona duke qenë monopol, menjëherë të shfuqizohet udhëzimi administrativ

Zharku: Kompania e Devollëve fiton miliona duke qenë monopol, menjëherë të shfuqizohet udhëzimi administrativ

Kosovarët paguajnë deri në katër milionë euro në vit për homologimin e veturave

Kosovarët paguajnë deri në katër milionë euro në vit për homologimin e veturave

“Kontrata me Z-Mobile e dëmtoi me 210 milionë euro Telekomin”

“Kontrata me Z-Mobile e dëmtoi me 210 milionë euro Telekomin”

Çka parasheh ligji për sponsorizime në Sport?

Çka parasheh ligji për sponsorizime në Sport?

Aprovohet Ligji për Sponsorizmin e sportistëve

Aprovohet Ligji për Sponsorizmin e sportistëve

Istrefi: Kontrata me Z-Mobile s’do të vazhdohet me kushtet siç ishin deri tani

Istrefi: Kontrata me Z-Mobile s’do të vazhdohet me kushtet siç ishin deri tani

Telekomi paralajmëron mundësi për vazhdim të kontratës me Z-Mobile

Telekomi paralajmëron mundësi për vazhdim të kontratës me Z-Mobile

Nuk zbatohet Ligji për Parandalimin e Konfliktit të Interesit – mbi 600 zyrtarë publikë paguhen në kundërshtim me këtë ligj

Nuk zbatohet Ligji për Parandalimin e Konfliktit të Interesit – mbi 600 zyrtarë publikë paguhen në kundërshtim me këtë ligj

Devollët e dirigjojnë shtetin për ta zgjatur monopolin e homologimit, çfarë i kishte shkruar Apostolova Pal Lekajt

Devollët e dirigjojnë shtetin për ta zgjatur monopolin e homologimit, çfarë i kishte shkruar Apostolova Pal Lekajt

Ja sa milionë euro i merr çdo vit Devolli nga homologimi i veturave

Ja sa milionë euro i merr çdo vit Devolli nga homologimi i veturave

KEK-u arrin rekord në prodhimin e qymyrit për termocentralet

KEK-u arrin rekord në prodhimin e qymyrit për termocentralet

Miliona euro të humbura nga mosrespektimi i orarit të punës në sektorin publik

Miliona euro të humbura nga mosrespektimi i orarit të punës në sektorin publik

Sofra e Dardan Gashit kushton 10 mijë euro? (Dokument)

Sofra e Dardan Gashit kushton 10 mijë euro? (Dokument)

Ministria e Financave dhe Banka Botërore mbajnë takimin e radhës për rishikimin e portfolios kreditore

Ministria e Financave dhe Banka Botërore mbajnë takimin e radhës për rishikimin e portfolios kreditore