Gruaja që nuk i njeh as fytyrat e familjarëve të saj diagnostikohet me një çrregullim të rrallë

07.03.2019 16:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gruaja që nuk i njeh as fytyrat e familjarëve të saj diagnostikohet me një çrregullim të rrallë

“Ishte një problem shumë i madh në jetën time, sidomos në fillim, kur unë nuk isha e vetëdijshme për këtë sëmundje dhe nuk i përshëndesja as njerëzit e familjes në rrugë.

Ky çrregullim është rezultat i një dëmtimi të trurit, përkatësisht pjesës se trurit e cila është përgjegjëse për njohjen e fytyrave.

“Unë mund të dalloj sytë, veshët, gojën por është shumë e vështirë për trurin tim t’i bashkoj këto pjesë për të formuar një imazh të një fytyre të njohur më parë”, shpjegon Boo James, e prekur nga ky çrregullim.

Janë duke u bërë përpjekje për zbulimin e saktë të pjesëve të trurit të cilat ndikojnë në paraqitjen e kësaj sëmundjeje dhe më pas do të mund të krijohen teknika dhe terapi për të përmirësuar simptomat e saj – shkruan Bbc, raporton Gazeta Express

Kohëve të fundit janë krijuar shumë grupe ndihmuese për këta të prekur, duke u dhënë shpresë se shumë shpejt do të zbulohet trajtimi i duhur për ta./GazetaExpress

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gruaja që nuk i njeh as fytyrat e familjarëve të saj diagnostikohet me një çrregullim të rrallë

Gruaja që nuk i njeh as fytyrat e familjarëve të saj diagnostikohet me një çrregullim të rrallë

Transformon fytyrën nëpërmjet grimit që të ngjajë me personazhet e filmave (Foto)

Transformon fytyrën nëpërmjet grimit që të ngjajë me personazhet e filmave (Foto)

Gmail Smart Compose vjen tek të gjithë telefonët Android

Gmail Smart Compose vjen tek të gjithë telefonët Android

Funksioni i ri i Google Maps u shpëton “kokën” shoferëve

Funksioni i ri i Google Maps u shpëton “kokën” shoferëve

E bëri nervoz duke e vënë në lojë me tortën e dasmës, dhëndri godet nusen – gati e rrëzoi për tokë (Video)

E bëri nervoz duke e vënë në lojë me tortën e dasmës, dhëndri godet nusen – gati e rrëzoi për tokë (Video)

Përdorimi i tabletave hormonale rrit rrezikun për Alzheimer

Përdorimi i tabletave hormonale rrit rrezikun për Alzheimer

Edhe aplikacioni Viber ka një “Dark Mode”

Edhe aplikacioni Viber ka një “Dark Mode”

I vuri zjarrin ndërtesës për t’u parë nga e ish e dashura si një hero – pesë vetë përfunduan në spital (Video)

I vuri zjarrin ndërtesës për t’u parë nga e ish e dashura si një hero – pesë vetë përfunduan në spital (Video)

Uber zgjeron aktivitetin në Gjermani

Uber zgjeron aktivitetin në Gjermani

Sindroma e ‘zemrës së thyer’

Sindroma e ‘zemrës së thyer’

Huawei padit Qeverinë e SHBA-së

Huawei padit Qeverinë e SHBA-së

Qentë mbrojnë foshnjat nga infeksionet

Qentë mbrojnë foshnjat nga infeksionet

Pas Galaxy Fold dy telefonë të tjerë me ekrane që palosen do vinë

Pas Galaxy Fold dy telefonë të tjerë me ekrane që palosen do vinë

Njerëzit më shumë po preferojnë të udhëtojnë sesa të martohen e të bëjnë fëmijë

Njerëzit më shumë po preferojnë të udhëtojnë sesa të martohen e të bëjnë fëmijë

Apple do të riparojë iPhone me bateri të palëve të treta

Apple do të riparojë iPhone me bateri të palëve të treta

Policia Japoneze arreston një 13 vjeçare për shpërndarjen e një njoftimi “popup” që nuk mbyllej

Policia Japoneze arreston një 13 vjeçare për shpërndarjen e një njoftimi “popup” që nuk mbyllej