Gruaja me kancer në gji tregon shenjën e qartë të kancerit

06.02.2017 17:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gruaja me kancer në gji tregon shenjën e qartë të kancerit

Një gungë në gji është treguesi më i zakonshëm i kancerit në gji, por simptomat mund të ndryshojnë.

Kjo mund të përfshijë ndryshime në formën e gjirit, madhësinë dhe temperaturën.

Gratë të cilat mund të rrezikohen nga kjo sëmundje duhet t’i njohin shenjat, në mënyrë që të shpëtojnë nga ajo.

Këshilla e një të sëmure me kancer në gji sugjeron që ta ekzaminoni vetë veten për gunga, përderisa jeni në dush, transmeton Gazeta Express.

Hayley Browning iu drejtua grave në Facebook, duke iu thënë që të mos kontrollojnë për gungë në gji duke qëndruar në këmbë në dush, por ulur.

Në postimin e saj në Facebook që u shpërnda mijëra herë, Hayley nga Anglia, tha:

“Po e shpërndaj një truk timin me sa më shumë njerëz që të jetë e mundur, i cili potencialisht mund t’ia shpëtojë jetën dikujt. Tri javë më parë, unë u diagnostikova me kancer në gji. Mund ta ndjeja gungën vetëm duke qëndruar poshtë, pasi në këmbë zhdukej tërësisht.

Shumica e ueb-faqeve ju thonë që të kontrolloni nëse keni gunga kur jeni në dush por unë e ndoqa këtë këshillë, gunga ishte bërë shumë e madhe për t’u trajtuar. As kirurgu nuk mund ta ndjente gungën time kur qëndroja në këmbë. Kështu, kjo është një thirrje për të gjitha gratë që të kontrollojnë për gunga duke qëndruar ulur, por gjithashtu edhe në këmbë”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


10 ushqimet që do ju përmirësojnë humorin këtë vjeshtë!

10 ushqimet që do ju përmirësojnë humorin këtë vjeshtë!

Gjashtë sëmundje serioze të cilat jua paralajmëron dhembja e shpinës

Gjashtë sëmundje serioze të cilat jua paralajmëron dhembja e shpinës

Dy peshkaqenë kapen në Vlorë, njëri agresiv dhe i rrezikshëm (Video)

Dy peshkaqenë kapen në Vlorë, njëri agresiv dhe i rrezikshëm (Video)

Beba 10 muajshe ka peshën e një fëmije 10 vjeç

Beba 10 muajshe ka peshën e një fëmije 10 vjeç

Çokollata jua rritë disponimin, e përmirëson shëndetin e zemrës dhe sjell shumë përfitime tjera shëndetësore

Çokollata jua rritë disponimin, e përmirëson shëndetin e zemrës dhe sjell shumë përfitime tjera shëndetësore

Ja si ndryshon vagina gjatë ditëve të ciklit

Ja si ndryshon vagina gjatë ditëve të ciklit

Mjafton të ecni më pak se 30 minuta në ditë për t’i shmangur sëmundjet vdekjeprurëse

Mjafton të ecni më pak se 30 minuta në ditë për t’i shmangur sëmundjet vdekjeprurëse

Krijesa e çuditshme me fytyrë të njeriut filmohet në Malajzi, policia mohon ekzistencën e saj (Foto/Video, +18)

Krijesa e çuditshme me fytyrë të njeriut filmohet në Malajzi, policia mohon ekzistencën e saj (Foto/Video, +18)

Dieta më e kërkuar, si të humbasësh 7 kg për 7 ditë

Dieta më e kërkuar, si të humbasësh 7 kg për 7 ditë

Udhëtarët thyejnë dritaret për të hyrë në trenin e mbushur së tepërmi (Video)

Udhëtarët thyejnë dritaret për të hyrë në trenin e mbushur së tepërmi (Video)

Kur duhet përdorur kompleksi i vitaminës B

Kur duhet përdorur kompleksi i vitaminës B

Meshkujt që kanë bërë seks me pesë femra, rrezikohen më shumë nga kanceri

Meshkujt që kanë bërë seks me pesë femra, rrezikohen më shumë nga kanceri

Njihuni me fëmijën më të trashë në botë, është vetëm 10 muaj dhe peshon mbi 30 kilogramë (Foto/Video)

Njihuni me fëmijën më të trashë në botë, është vetëm 10 muaj dhe peshon mbi 30 kilogramë (Foto/Video)

Përfitimet e vajit të mëlçisë së merlucit

Përfitimet e vajit të mëlçisë së merlucit

Është vetëm 11-vjeçe, fiton çmimin shkencëtarja më e re e SHBA-ve

Është vetëm 11-vjeçe, fiton çmimin shkencëtarja më e re e SHBA-ve

Mos i injoroni! Ja shenjat që jep trupi 1 muaj para atakut në zemër

Mos i injoroni! Ja shenjat që jep trupi 1 muaj para atakut në zemër