Gruaja e shëruar nga koronavirusi tregon të gjithë eksperiencën e saj me sëmundjen

18.03.2020 23:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gruaja e shëruar nga koronavirusi tregon të gjithë eksperiencën e saj me sëmundjen

Elizabeth Schenderi, 37 vjeçe nga SHBA, beson se u “përqafua” me COVID-19 në një festë në shtëpi më 22 shkurt, dhe disa ditë më pas, ajo së bashku me shoqet e saj të pranishme në festë, filluan të shfaqnin simptoma të ngjashme.

Tre dit pas festës së 22 shkurtit, thotë Elizabeth, ajo ishte në punë kur befas filloi të ndihej keq. Ajo thotë se ndihej e lodhur, kishte dhimbje në trup, si edhe dhimbje koke. Duke parë gjendjen e përkeqësuar, gruaja vendosi të shkonte në shtëpi dhe të flinte pak për t’u qetësuar

Por kur ngrihet, shikon që temperatura e saj trupore ishte ngritur së tepërmi. Megjithatë ajo pretendonte se ishte duke kaluar një grip të rëndë, pasi nuk kishte kollë, ose vështirësi në frymëmarrje, simptoma këto të koronavirusit. Më vonë Elizabeth mëson se edhe miqtë e saj vuanin nga të njëjta simptoma. Sakaq, 37 vjeçares dhe miqve nuk iu bënë teste për virusin korona, pasi mjekët besonin, se ato ishin duke kaluar një gjendje gripale. Por, rezultatet e analizave për grip, rezultuan negative tek këta persona.

“Në këtë pikë ne të gjithë po shqetësoheshim që nuk na lejonim të kryenim tekstet për koronavirus, ose më keq akoma mjeku as nuk na e sugjeronte një gjë të tillë”, u shpreh Schneider.

Në këto kushte, njëri nga miqtë zbuluan për një studim të gripit në Seattle, i quajtur “Studimi i Gripit të Seattle. Ky studim kishte filluar testimin për koronavirusin vetëm disa javë para se grupi i miqve të infektohej. Vetëm në këtë mënyrë ata mësuan se ishin mbartës të virusit famëkeq. Megjithatë, Elizabeth ka një mesazh të rëndësishëm për të gjithë.

“Ju lutem mos u frikësoni. Nëse jeni i shëndetshëm, nëse jeni i ri dhe kujdeseni mirë për veten tuaj kur jeni i sëmurë, do të shëroheni. Dhe unë po dëshmoj për këtë”, u shpreh ajo.

Sakaq, Shtetet e Bashkuar po njeh një rritje të madhe të personave të infektuar me Koronavirusin. Deri më tani 135 persona kanë humbur jetën, ndërsa 8,335 persona janë shpallur të infektuar, shkruajnë mediat e huaja./topchannel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Ministri Bislimi aprovoi Planin Operacional për Pakon Fiskale Emergjente

​Ministri Bislimi aprovoi Planin Operacional për Pakon Fiskale Emergjente

Me vendim të Qeverisë, Kumanova futet në karantinë

Me vendim të Qeverisë, Kumanova futet në karantinë

Edhe gazetarët përfshihen në Pakon Emergjente

Edhe gazetarët përfshihen në Pakon Emergjente

Kryetari i Kamenicës thotë se po mendojnë që t’i fusin në karantinë 18 familje

Kryetari i Kamenicës thotë se po mendojnë që t’i fusin në karantinë 18 familje

Mali i Zi dënon publikimin e emrave të të infektuarve me coronavirus

Mali i Zi dënon publikimin e emrave të të infektuarve me coronavirus

Haziri: Faleminderit furrës Mala për bukën e dhënë në këto ditë të vështira

Haziri: Faleminderit furrës Mala për bukën e dhënë në këto ditë të vështira

Komuna e Malishevës ndihmon edhe të moshuarit që jetojnë vetëm

Komuna e Malishevës ndihmon edhe të moshuarit që jetojnë vetëm

Hoti kritikon vendimin e Qeverisë për përjashtimin e Telekomit nga prokurimi publik

Hoti kritikon vendimin e Qeverisë për përjashtimin e Telekomit nga prokurimi publik

Heqja e taksës, veç sot nga Serbia kanë hyrë 20 maune me mallra në Kosovë

Heqja e taksës, veç sot nga Serbia kanë hyrë 20 maune me mallra në Kosovë

Fondacioni “Labinot Tahiri” dhuron 200 pako ushqimore për familjet në nevojë në Mitrovicë

Fondacioni “Labinot Tahiri” dhuron 200 pako ushqimore për familjet në nevojë në Mitrovicë

Zvicra ndihmon Kosovën në luftën kundër koronavirusit

Zvicra ndihmon Kosovën në luftën kundër koronavirusit

Shpend Ahmeti kërkon masa shtesë: Thirrja mos me dalë pa nevojë nuk po respektohet

Shpend Ahmeti kërkon masa shtesë: Thirrja mos me dalë pa nevojë nuk po respektohet

Rotary Club Gjilani i dorëzon Komunës donacion me libra e mjete shkollore

Rotary Club Gjilani i dorëzon Komunës donacion me libra e mjete shkollore

Çfarë ndikimi mund të ketë pandemia e coronavirusit në ndryshimet klimatike?

Çfarë ndikimi mund të ketë pandemia e coronavirusit në ndryshimet klimatike?

UP me njoftim të rëndësishëm për studentët

UP me njoftim të rëndësishëm për studentët

Hoti: Ka rënie ekonomike – duhet të tërheqim investitorë të huaj

Hoti: Ka rënie ekonomike – duhet të tërheqim investitorë të huaj